Tema "Dnevnika": Lane zaplenjeno tri miliona neprijavljenih evra
NOVI SAD: Srpski carinici su tokom 2019. godine na graničnim prelazima zaplenili gotovo tri miliona evra, čiji su prenos preko granice putnici, slučajno ili namerno, propustili da prijave.
Iako Uprava carina stalno apeluje da putnici prijave devize koje prenose preko granice, oni i dalje, iz samo njima znanih razloga, skrivaju velike svote novca da bi ga ilegalno preneli preko granice.
Od 2013. godine na srpskim graničnim prelazima, zaplenjeno je više od 25 miliona evra, koji su se direktno slili u državni buyet, navode u Upravi carina za „Dnevnik”.
Samo na prelazu Gradina zadržano je više od 1,3 milion evra pa je tako krajem decembra 2019. godine sprečen i pokušaj trojice norveških državljana palestinskog porekla da prokrijumčare oko 649.000 norveških kruna, što je gotovo 65.000 evra.
Podsetimo, oni su ka Turskoj putovali automobilom „bmw“ norveških registarskih oznaka, rekavši da osim ličnog prtljga nemaju ništa što bi prijavili. Međutim, kod sve trojica pronađene su neprijavljene devize u ukupnom iznosu od preko 900.000 norveških kruna i 3.900 evra. Oko 475.000 norveških kruna pronađeno je u yepovima jakne koju je na sebi nosio 42-godišnji putnik u automobilu, 285.000 kruna i 3.900 evra otkriveno je kod 45-godišnjeg suvozača, dok je 43-godišnji vozač bez prijavljivanja preko granice pokušao da prenese 150.000 norveških kruna.
Dan ranije je na tom prelazu zaplenjeno 84.000 evra, kojima je bio ispunjen jedan jastuk. Iskusni carinici su prekršaj otkrili kada je na red za izlaznu kontrolu stigao „mercedes” nemačkih registarskih oznaka, kojim su trojica turskih državljana putovala iz Nemačke ka svojoj zemlji.
Tokom kontrole, jedan od carinika je podigao jastuk koji je bio na zadnjem sedištu jer ga je jedan od putnika koristio za odmor tokom putovanja. Odmah je osetio da je jastuk teži nego što bi trebalo da bude, a kada je rašiven, videlo se da je, osim uobičajenog punjenja, u jastuku skriveno i 114.000 evra.
Svoj trojici putnika vraćen je dozvoljeni iznos od po 10.000 evra, dok je sud nakon prekršajnog postupka doneo odluku o trajnom oduzimanju preostalog iznosa od 84.000 evra.
Strani državljanin je ležao i odmarao se na tom jastuku, misleći da carinici neće posumnjati na tako nešto. Mi smo navikli na takve obrasce ponašanja, znamo kako izgleda kada putnici nešto krijumčare. Onda je samo pitanje naše analize rizika u tom trenutku, na šta će carinik prvo posumnjati, šta će prvo otvoriti, pogledati, šta će u nekom slučaju i pocepati, ne bi li otkrio sakrivenu robu, objašnjavaju za „Dnevnik” taj slučaj u Upravi carina.
Jedan od zanimljivijih slučajeva zabeležen je početkom decembra, kada su carinici sprečili pokušaj krijumčarenja 70.000 neprijavljenih evra, koje su otkrili u specijalnom pojasu ispod grudnjaka jedne putnice.
Najpre su 14. januara na Gradini carinici otkrili gotovo 22.000 neprijavljenih evra kod jednog turskog državljanina. Iako je rekao da kod sebe ima samo 500 evra, carinici su najpre u džepovima pantalona koje je putnik imao na sebi pronašli 14.000 evra, da bi potom i u automobilu, u torbici s auto-dokumentacijom, bilo pronađeno još 7.800 evra.
Samo deset dana kasnije, na Batrovcima, carinici su pronašli 67.000 neprijavljenih evra, koje je putnik „zadenuo” za pojas, u nadi da ih tu niko neće tražiti.
Osim deviza, srpski carinici su 16. januara na izlazu graničnog prelaza Horgoš sprečili pokušaj krijumčarenja 60 čekova turskih banaka, čija je ukupna vrednost veća od dva miliona turskih lira, što je, kada se preračuna, oko 38 miliona dinara, ili preko 323.000 evra.
Da je decembar bio posebno uspešan mesec za otkrivanje deviznih prekršaja govori i slučaj koji se dogodio na prelazu Preševo, kada su se carinici odlučili za detaljan pregled „mercedesa” nemačkih registarskih oznaka, kojim je upravljao jedan 56-godišnji grčki državljanin s prebivalištem u Nemačkoj. Ispostavilo se da je on u yepovima jakne, u kaseti ispred suvozačkog sedišta, u ličnoj torbici, kao i u torbi za laptop, krio čak 89.000 evra.
Sakriveni novac carinici su pronalazili u donjem vešu, kesicama čipsa, vlažnih maramica, higijenskih uložaka, termosima s kafom, pepeljari automobila, oko struka…
Ipak, svaki švercer strepi da li će carinici otkriti gde je sakrio krijumčarenu robu, ali zaborave na svoje gestove i mimiku. Iako maštovitosti krijumčara nema kraja, na put im staju iskusni i tehnički dobro opremljeni carinici.
Zbog geostrateške pozicije naše zemlje, osim novca, preko granice se krijumčare i narkotici, akcizni proizvodi, lekovi, zlato, plemeniti metali, oružje, a poslednjih nekoliko godina izraženija je i ilegalna migracija.
D. Nikolić