Tema „Dnevnika“: Antikviteti sve češće u poštanskim pošiljkama
Carinici su u petak na ispostavi Pošta Beograd u jednoj od pošiljaka adresiranoj na primaoca u Americi pronašli 17 starih novčića za koje se sumnja da bi mogli predstavljati kulutrno blago.
Naime, carinicima je već na prvi pogled bilo jasno da je reč o trgovini, jer je pošiljalac iz Vranja novčiće upakovao u dve plastične kesice, staviši u jednu 12, a u drugu, na kojoj je napisao „gratis“ 5 novčića.
Pretpostavlja se da je reč o starim kovanicama iz rimskog perioda, što će precizno utvrditi stručna ekspertiza.
Carinici su sve češće svedoci trgovine starinama. Poslednji slučaj kada je sprečeno da deo kulturnog blaga na ovaj način bude iznet iz Srbije, dogodio se početkom aprila, kada je zadržana pošiljka jednog Pančevca koji je antički novac pokušao da pošalje u Toronto. U carinskoj ispostavi Pošta Beograd, u pošiljci poslatoj iz Srbije carinici su pronašli tri metalna novčića za koja se sumnja da su antikviteti. Interesantno je da je isti pošiljalac, koji je očigledno pasionirani numizmatičar, prethodno u pošiljci adresiranoj na osobu u Kataru nameravao da pošalje još jedan novčić sa ugraviranim brojem 1807. Sumnja se da je u pitanju godina, te da se radi o kovanici iz 19. veka. Takođe, carinici su 20. marta, osim tog novčića sa ugraviranim brojem, u drugoj pošiljci koja je trebala da bude poslata iz Beograda za primaoca u Americi, pronašli kanticu, repliku metalne kante za vodu, koja je selotejpom bila oblepljena sa osam starih metalnih novčića.
Pergameniti i kovanice na ekspertizi
Delegacija Uprave carina koju je predvodila Sonja Lazarević izvršila je prošle nedelje primopredaju antikviteta zaplenjenih početkom januara na graničnom prelazu Gradina Narodnom muzeju i Narodnoj biblioteci. Predstavnici carinarnice Dimitrovgrad predali su Narodnoj biblioteci Srbije tridesetčetiri pergamenta sa tekstom ispisanim nepoznatim pismom, radi ekspertize i privremenog staranja, budući da ova insitucija kulture poseduje adekvatne smeštajne kapacitete, sa strogo kontrolisanim mikroklimatskim uslovima. Istoga dana Narodni muzej u Beogradu je u skladu sa svojim nadležnostima preuzeo stopedesetšest kovanih novčića, kako bi izvršio njihovu ekspertizu. Lazarević je istakla tom prilikom da su carinici odlično obučeni u ovoj oblasti i da svaki službenik još od 2006. godine ima Uputstvo za prepoznavanje i procenjivanje antikviteta, sa detaljnim i bogatim sadržajem i foto-materijalom, kako bi bio upoznat sa neophodnim činjenicama u vezi sa utvrđivanjem okvirnih vrednosti starih i retkih stvari, kao i načinima njihovog nedozvoljenog prenosa preko granice.
Poznato je da lokalitete širom Srbije prekopavaju i razaraju lovci na blago i trgovci starinama, pa vredni antikvitetni predmeti neretko završavaju na aukcijama na Zapadu, gde se prodaju po ceni ni izbliza odgovarajućoj stvarnoj vrednosti i značaju koji imaju za istoriju i arheologiju.
Poslednja brana za odliv vrednog kulturnog nasleđa je upravo rad carinske službe, koja na samoj granici može da spreči da ono napusti zemlju. Na sreću, zahvaljujući bogatom iskustvu, znanju i opremljenosti carinska služba Srbije predstavlja značajnu prepreku za krijumčare svih vrsta, pa i za one koji pokušavaju da profitiraju od šverca antikviteta.
Carinska služba se uspešno bori sa svim vidovima krijumčarenja, među kojima značajno mesto zauzimaju i pokušaji da se profitira od šverca antikviteta.
D. Nikolić