Tema "Dnevnika": Drogu transportuju kućnim ljubimcima, dronovima...
Tužilaštvo u Čongradu, u Mađarskoj, podiglo je optužnicu protiv troje ljudi koji su pokušali da prokrijumčare 18 kilograma marihuane iz Srbije u Mađarsku paraglajderom.
Koristeći svoje poznanstvo, resurse i ljubav prema paraglajdingu, dogovorili su se da na veoma neobičan način prebace drogu preko granice. Jedan od članova bande uhapšen je nedugo pošto je paraglajderom prešao granicu, jer mu se usled kvara na motoru, paraglajder srušio u šumu.
Taj nesvakidašnji pokušaj šverca droge je osujećen, a „roba” je završila u rukama policije.
To je prvi zabeležen slučaj prebacivanja droge preko naše državne granice vazdušnim putem i na taj nači. Međutim, u mnogim zemljama na svetu za šverc narkotika neretko se koriste bespilotne letelice, odnosno dronovi. To je naročito izraženo na nekim delovima graničnog prelaza između Meksika i Sjedinjenih Američkih Država.
Meksičke vlasti kažu da narko-dileri pokušavaju različitim tehnikama, uključujući upotrebu „slepih mula”, poput dronova, da prenesu drogu na različita mesta. Procenjuje se da se više od 150 dronova koristi za nošenje kokaina i druge droge preko granice od 2012. do 2015. godine, po podacima Agencije za borbu protiv narkotika DEA.
Osim „slepih mula”, poput dronova i motornih zmajeva, krijumčari koriste i životinje da bi drogu prebacili iz jedne zemlje u drugu.
Naši carinici sve češće specijalnim skenerom otkrivaju švercere koji drogu pokušavaju preneti preko granice pomoću kućnih ljubimaca. Tako su, jednom prilikom, uz pomoć skenera otkrivene vrećice s kokainom u utrobi putbula kojeg je vodio državljanin Turske, koji je iz Albanije putovao u Nemačku.
Taj sistem krijumčarenja narkotika funkcioniše tako što vlasnik nekoliko dana psu ne daje da jede, nego mu samo daje vodu. Zatim ga nekoliko sati pre puta nahrani vrećicama koje su napunjene drogom, ali ih samo namaže nekim namazom da bi ih pas lakše pojeo. Nakon prelaska granice, vlasnik psu daje laksativ i čeka da izbaci vrećice s drogom.
U policiji kažu da krijumčari ne žrtvuju samo pse već drogom hrane i svinje ili krave.
Narko-mafija koristi tajne kurire, „mule” za prenos heroina i kokaina u unutrašnjim delovima tela, a posebno u stomaku. Taj način prenošenja droge smišljen je u Južnoj Americi, gde se anonimnim ljudima plaća i do 3.000 dolara za prenos u stomaku kilograma kokaina u Evropu. U međuvremenu, „mule” su se pojavile u SAD, na Balkanu, čak i u Rusiji. Krijumčarenje narkotika u stomaku je sve masovnije u svetu, ali i u Srbiji.
Taj vid šverca droge narko-dileri su proglasili najsigurnijim jer se teško otkriva. Međutim, reč o vrlo rizičnom poslu. Naime, droga se pakuje u specijalne plastične ampule otporne na želudačnu kiselinu, koje „mula” proguta. Tokom puta, koji često traje i duže od 24 sata, „mula” ne sme ništa ni da jede, ni da pije jer bi se time izazvala želudačna kiselina, koja može probušiti ampule, izlaže se opasnosti da ga i najmanja količina droge koja iscuri usmrti. Koristeći laksative, „mule” izbacuju kesice iz organizma i do 48 sati nakon gutanja.
Moderna estetska hirurgija proširila je mogućnosti šverca droge tako da se devojke, uglavnom prostitutke, podvrgavaju operaciji uvećanja grudi i silikone pune se teškim drogama.
Za krijumčarenje droge, osim brodova, kamiona, automobila, koriste se i poštanske pošiljke. Kada nemaju para za pravljenje duplog dna u rezervoarima za gorivo i specijalnih bunkera, kriminalci se okreću poštanskim pošiljkama. U našoj zemlji, dešava se da takvi paketi budu u tranzitu, ali u većini slučajeva Srbija bude krajnja destinacija.
Maštovitosti u pokušajima krijumčarenja droge nema granica. Tako je jednom prilikom na aerodromu „Nikola Tesla” sprečen pokušaj šverca gotovo tri kilograma kokaina, skrivenog u akustičnoj gitari. Zaplenjeno je 2.805 grama droge koja je pronađena u telu akustične gitare, u tri paketa.
Carinici su nalazili pakete droge u farovima, ispod kontrolne table i skrivenim pregradama automobila, ali je slučaj krijumčarenja više od osam kilograma heroina u felnama čak i njih iznenadio.
Tablete „ekstazija” skrivene u patikama nisu novost za carinike, ali je zato objašnjenje jednog putnika da je patike prenosio „za druga” palo u vodu kada su u njegovom sendviču otkrili još pet tableta.
Droga se često pronalazi zapakovana tako da joj se zamaskira miris – lepkom, indigom, alevom paprikom.
U otkrivanju narkotika koriste se brojna tehnička sredstva, iskustvo, ali su najvažnije informacije s terena.
D. Nikolić