Тема "Дневника": Дрогу транспортују кућним љубимцима, дроновима...
Тужилаштво у Чонграду, у Мађарској, подигло је оптужницу против троје људи који су покушали да прокријумчаре 18 килограма марихуане из Србије у Мађарску параглајдером.
Користећи своје познанство, ресурсе и љубав према параглајдингу, договорили су се да на веома необичан начин пребаце дрогу преко границе. Један од чланова банде ухапшен је недуго пошто је параглајдером прешао границу, јер му се услед квара на мотору, параглајдер срушио у шуму.
Тај несвакидашњи покушај шверца дроге је осујећен, а „роба” је завршила у рукама полиције.
То је први забележен случај пребацивања дроге преко наше државне границе ваздушним путем и на тај начи. Међутим, у многим земљама на свету за шверц наркотика неретко се користе беспилотне летелице, односно дронови. То је нарочито изражено на неким деловима граничног прелаза између Мексика и Сједињених Америчких Држава.
Мексичке власти кажу да нарко-дилери покушавају различитим техникама, укључујући употребу „слепих мула”, попут дронова, да пренесу дрогу на различита места. Процењује се да се више од 150 дронова користи за ношење кокаина и друге дроге преко границе од 2012. до 2015. године, по подацима Агенције за борбу против наркотика ДЕА.
Осим „слепих мула”, попут дронова и моторних змајева, кријумчари користе и животиње да би дрогу пребацили из једне земље у другу.
Наши цариници све чешће специјалним скенером откривају шверцере који дрогу покушавају пренети преко границе помоћу кућних љубимаца. Тако су, једном приликом, уз помоћ скенера откривене врећице с кокаином у утроби путбула којег је водио држављанин Турске, који је из Албаније путовао у Немачку.
Тај систем кријумчарења наркотика функционише тако што власник неколико дана псу не даје да једе, него му само даје воду. Затим га неколико сати пре пута нахрани врећицама које су напуњене дрогом, али их само намаже неким намазом да би их пас лакше појео. Након преласка границе, власник псу даје лаксатив и чека да избаци врећице с дрогом.
У полицији кажу да кријумчари не жртвују само псе већ дрогом хране и свиње или краве.
Нарко-мафија користи тајне курире, „муле” за пренос хероина и кокаина у унутрашњим деловима тела, а посебно у стомаку. Тај начин преношења дроге смишљен је у Јужној Америци, где се анонимним људима плаћа и до 3.000 долара за пренос у стомаку килограма кокаина у Европу. У међувремену, „муле” су се појавиле у САД, на Балкану, чак и у Русији. Кријумчарење наркотика у стомаку је све масовније у свету, али и у Србији.
Тај вид шверца дроге нарко-дилери су прогласили најсигурнијим јер се тешко открива. Међутим, реч о врло ризичном послу. Наиме, дрога се пакује у специјалне пластичне ампуле отпорне на желудачну киселину, које „мула” прогута. Током пута, који често траје и дуже од 24 сата, „мула” не сме ништа ни да једе, ни да пије јер би се тиме изазвала желудачна киселина, која може пробушити ампуле, излаже се опасности да га и најмања количина дроге која исцури усмрти. Користећи лаксативе, „муле” избацују кесице из организма и до 48 сати након гутања.
Модерна естетска хирургија проширила је могућности шверца дроге тако да се девојке, углавном проститутке, подвргавају операцији увећања груди и силиконе пуне се тешким дрогама.
За кријумчарење дроге, осим бродова, камиона, аутомобила, користе се и поштанске пошиљке. Када немају пара за прављење дуплог дна у резервоарима за гориво и специјалних бункера, криминалци се окрећу поштанским пошиљкама. У нашој земљи, дешава се да такви пакети буду у транзиту, али у већини случајева Србија буде крајња дестинација.
Маштовитости у покушајима кријумчарења дроге нема граница. Тако је једном приликом на аеродрому „Никола Тесла” спречен покушај шверца готово три килограма кокаина, скривеног у акустичној гитари. Заплењено је 2.805 грама дроге која је пронађена у телу акустичне гитаре, у три пакета.
Цариници су налазили пакете дроге у фаровима, испод контролне табле и скривеним преградама аутомобила, али је случај кријумчарења више од осам килограма хероина у фелнама чак и њих изненадио.
Таблете „екстазија” скривене у патикама нису новост за царинике, али је зато објашњење једног путника да је патике преносио „за друга” пало у воду када су у његовом сендвичу открили још пет таблета.
Дрога се често проналази запакована тако да јој се замаскира мирис – лепком, индигом, алевом паприком.
У откривању наркотика користе се бројна техничка средства, искуство, али су најважније информације с терена.
Д. Николић