Tema „Dnevnika”: Pre podne sa značkom, uveče bodigardi u kafiću
Informacija da je među privedenima za prošlonedeljno dvostruko ubistvo u Novom Sadu i jedan aktivni policajac, koji radi u obezbeđenju klubova, nije primljena s prevelikim iznenađenje.
Pre bi se moglo reći da je to samo potvrdilo postojeću praksu.
Službenici MUP Srbije koji „tezgare“ kao obezbeđenje splavova i kafića, ili za privatne poslodavce uteruju dugove i obavljaju druge prljave poslove, to rade na crno, kršeći sve zvanične policijske propise. Nema pouzdanih podataka o tome koliko se ovim poslovima bave oni koji kućni budžet pune popodne i uveče skidaju uniformu i sa službenim oružjem odlaze na druge poslove. S ovom pojavom upoznati su u vrhu policije, ali ne mogu da izađu na kraj sa problemom.
Interni pravilnici ne dozvoljavaju policajcima da rade van dužnosti, jer se to smatra sukobom interesa. Pogotovo je problematičan rad u diskotekama, kafićima, klubovima i sličnim objektima.
- Rad policajaca u tim lokalima je uvek na crno i uglavnom bez znanja njihovih nadređenih - objašnjavaju upućeni. - Najčešći scenario je da pripadnici interventne jedinice, kojima je u opisu posla da obilaze klubove, počnu da svraćaju u lokale, jer ih vlasnici čašćavaju. Klubovi tako dobijaju sigurnost. S vremenom se oni upoznaju i sklapaju dogovore. Na kraju oni angažuju te policajce da rade kao obezbeđenje kada nisu na dužnosti. Sa poznanstvima u policiji oni vlasniku kluba mogu da garantuju veću bezbednost nego „obično“ obezbeđenje, ali i protekciju kod kolega. Naravno, velika većina policajaca ponaša se drugačije, odgovornije i rade samo svoj posao, koji nije ni malo lak. Ali, pokazalo se, ima onih koji rade drugačije.
Veliki problem predstavlja i nošenje oružja. Svi službenici MUP imaju pravo da nose pištolje sa sobom, jer su po zakonu u obavezi da intervenišu i van dužnosti ako primete bilo kakvu kriminalnu radnju. Oni, oružje nose i dok obezbeđuju ugostiteljske objekte.
Menadžer jednog od novijih lokala u Novom Sadu predočio nam je još pre više od godinu dana da mu usluge obezbeđenja policijci i sami nudi i na neki način učenjuju.
- Postoje dve grupe policajaca. Jedni rade i na mojim vratima. Momci su fini, porodični ljudi. Ovim poslom se bave da bi zaradili dodatni novac i prehranili porodicu. Problematični su oni drugi, koji su, u uniformi s jedne, a uveče s druge strane zakona. Oni su opasniji, u tesnoj vezi su s narko-dilerima, a neretko i s reketašima. Ponašaju se siledžijski, tuku, lome prste. Ko se jednom s njima upusti u posao, teško se može izvući - izjavio je ovaj vlasnik lokala.
Prema pravilniku o službi Ministarstva unutrašnjih poslova, ovlašćena lica ne smeju se baviti dodatnim delatnostima koje su nespojive sa njihovim zanimanjem. Slikovitije rečeno, policajci ne mogu da poseduju firme, butike, radnje, agencije, ne smeju u slobodno vreme da pružaju usluge obezbeđivanja imovine i lica, rade detektivske poslove, da se bave trgovinom na veliko i malo ili, recimo, taksiraju.
S druge strane, mogu da se bave slikanjem, pisanjem, sviranjem, zemljoradnjom i sličnim aktivnostima, pa i da od toga imaju materijalne koristi, ali tako da to ne ometa njihova redovna profesionalna zaduženja.
M. Bozokin
Moralni udarac
Policajcima nije prijatno pojavljivanje nekadašnjih kolega u kriminalnim obračunima. U policiji naglašavaju da je ne mogu da snose odgovornost za svoje pripadnike:
- To je težak moralni udarac za sve čestite policajce, a naročito kada se suoče s komentarima običnih ljudi koji ih poistovećuju - ističu u policijskom sindikatu.