Svedok: Knjiga o praćenju Ćuruvije uništena oko 5. oktobra
Pred Specijalnim sudom u Beogradu nastavljeno je suđenje četvorici bivših pripadnika Državne bezbednosti Radomiru Markoviću, Milanu Radonjiću, Ratku Romiću
i Miroslavu Kuraku, optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine.
Kao i nekoliko ranije ispitanih svedoka bivših radnika DB-a koji su naveli da nemaju saznanja o događaju te načelno govorili o funkcionisanju DB-a i merama praćenja primenjivanim prema Ćuruviji, navodeći da ih je Služba nalagala zbog Ćuruvijinih bezbednosno interesantnih kontakata, isto je pred sudskim većem izjavio i nekadašnji radnik Devetog odeljenja DB-a Ratko Ljubojević.
Prilikom svedočenja na rašnjem pretresu on je rekao da je oko 5. oktobra 2000. godine, prilikom uništavanja veće količne spisa, uništena i knjiga izveštaja o praćenju Ćuruvije.
– Dobili smo nalog da se sve sveske i knjige izveštaja unište – rekao je Ljubojević, i dodao da misli da je nalog za uništavanje tih spisa stigao iz kabineta direktora. – Dobili smo nalog iz centrale, pocepali, stavili u yakove, tih yakova je bilo bože sačuvaj, i oni su valjda odneti u Obrenovac i spaljeni.
Svedok je, po sopstvenom kazivanju, bio jedan od operativaca angažovanih na primeni mera praćenja Ćuruvije, po nalogu koji je, kaže, dobio od načelnika Zorana Pavića, a misli da je nalog za praćenje dalo Treće odeljenje DB-a. Ljubojević je naveo da je 11. aprila 1999. godine nekolicina operativaca, među kojima i on, trebalo da bude u trećoj smeni, ali do toga nije došlo jer je u razgovoru sa šefom smene u Devetom odeljenju Nebojšom Sokovićem obavešten da je primena mere praćenja prekinuta.
– Kasnije, gledajući televiziju, saznao sam da se dogodilo ubistvo Ćuruvije – rekao je Ljubojević.
Kako je ispričao, nakon što ga je načelnik Pavić pozvao da od Sokovića preuzme knjigu izveštaja za taj dan i na osnovu nje izdiktira izveštaj sekretarici u beogradskom centru, „samo da bi se pokrili da su radili toga dana“, tako je i postupio. Ljubojević je objasnio da ga zbog proteka vremena sećanje više ne služi najbolje i da „posle 17 godina više nije siguran čega se seća”.
Neodređen je bio svedokov odgovor na pitanje da li je beli „golf” iz sastava voznog parka Devetog odeljenja, koji je 11. aprila primećen u Ulici Lole Ribara neposredno pre nego što je praćenje tog dana prekinuto, on odvezao i predao Romiću.
– Sećam se da smo nešto dovezli kod baraka, ali da li je to bilo Romiću, mislim da jesmo, ja i Pavić, ali to može da bude i neki drugi posao – kazao je Ljubojević.
U optužnici se navodi da su okrivljeni Ratko Romić i Miroslav Kurak napali iza leđa Ćuruviju dok se s Brankom Prpom vraćao kući, da je Kurak pucao u Ćuruviju iz „škorpiona”, a Romić je drškom pištolja udario Prpu u glavu kada je pokušala da se okrene.
Bivši načelnik RDB-a Radomir Marković se tereti za „podstrekavanje ubistva, da je sačinio plan i upoznao s njim Milana Radonjića, nekadašnjeg načelnika Centra DB-a Beograd, a da je on s Romićem i Kurakom postigao dogovor o izvršenju“.
Svi okrivljeni su negirali optužbe.
J. Jakovljević
Branioci traže zaštitu integriteta okrivljenih
Branioci okrivljenih su se obratili sudskom veću ukazujući da se u pojedinim medijima „pojavljuju sudski spisi koji u dosadašnjem toku postupka nisu izvedeni kao dokaz, čime se, kako su istakli, krši pretpostavka nevinosti i spinuje javnost“.
Advokat Stevan Protić, branilac Miroslava Kuraka, u obraćanju sudskom veću je apostrofirao izvešavanje lista “Blic”.
- Molim vas da u skladu sa zakonskim ovlašćenjima proverite kako se ti spisi pojavljuju u javnosti -istakao je Protić . Branilac je zatražio od suda da, kako je naveo, zaštiti integritet okrivljenih i ustavno načelo pretpostavke nevinosti.