16. DAN OD NESTANKA MALE DANKE (2): Sahranjen brat osumnjičenog za ubistvo; 5 dokaza ZA DOŽIVOTNU ROBIJU, KLJUČNA JE KAP KRVI
Policija već 16. dan radi na rasvetljavanju slučaja ubistva devojčice Danke Ilić (2), koja je nestala 26. marta i koja je, kako se veruje, istog dana i ubijena.
Na seoskom groblju u Zlotu sahranjen je D.D. (40) brat osumnjičenog za ubistvo devojčice Danke Ilić (2).
Ožalošćeni su do groblja krenuli iz kuće preminulog u kojoj se nalazila njegova majka, rodbina i prijatelji porodice.
Na sahrani je bila majka preminulog. Osumnjičeni za ubistvo D.D. i njegov otac nisu na groblju, Više javno tužilaštvo u Zaječaru donelo je takvu odluku.
Istraga ubistva dvogodišnje Danke Ilić odvija se uporedo sa potragom za njenim telom.
Iako telo jeste jedan od ključnih dokaza ubistva, policija zasad ima barem pet dokaza, na osnovu kojih bi D. D. I S. J. koji su osumnjičeni za ubistvo devojčice, mogli da dobiju doživotnu robiju.
Načelnik UKP Ninoslav Cmolić je, kada se još govorilo o prvoj verziji događaja, koja je proistekla iz iskaza osumnjičenih, rekao da vozač, odnosno D. D, nije znao gde je telo, a da je sa S. J. razgovarao telefonom dva ili tri dana nakon ubistva i da mu je S. rekao: "To je moja briga, ja sam odradio šta je trebalo". Prema nezvaničnim informacijama, rekao je i da su mu u skrivanju tela pomogli otac i brat.
Zasad nije poznato da li je ta rečenica proistekla iz priznanja osumnjičenih ili se do nje došlo pregledom komunikacija, ali priča je doživela obrt kada je D. u tužilaštvu rekao da je ipak on bio taj koji je sakrio telo devojčice na nepoznatu lokaciju.
Takođe, kao dokaz protiv D. D. i S. J. mogu da se koriste snimci koji su izuzeti sa 10 nadzornih kamera u Banjskom Polju, u kom je najpre došlo do udesa, a potom su dva muškarca telo deteta spakovala u prtljažnik automobila i odvezla sa lica mesta.
U automobilu kojim su osumnjičeni, navodno, udarili dvogodišnju devojčicu, pronađena je kap krvi, koja je izuzeta kao dokaz i poslata na DNK analizu kako bi bilo utvrđeno da li ona pripada Danki Ilić.
Prema prvim informacijama, dvojica osumnjičenih su automobil čistili kiselinom, kako bi uklonili krv, ali im je jedna kapljica promakla.
Iskaz iz Tužilaštva ne može da se menja
Jedan od bitnih dokaza jeste i iskaz koji je D. D. dao u tužilaštvu, s obzirom na to da se iskaz dat u Tužilaštvu tretira kao dokaz i ne može da se menja, za razliku od onoga što je priznato u policiji.
GPS zabeležio kretanje osumnjičenih, ima nelogičnosti
Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić je na vanrednoj konferenciji za novinare, na kojoj se govorilo o detaljima ubistva Danke Ilić, pokazao i fotografije na kojima su prikazani detalji sa GPS uređaja koji je bio u automobilu kojim su upravljali osumnjičeni za ubistvo.
On je rekao da su se radnici JKP "Vodovod" kretali brzinom od 20 kilometara na sat, a da je dete najverovatnije izletelo iz šipražja, te je tako došlo do udarca.
Gašić je dodao da je ovo njihovo kretanje bitno, zato što je, kako je istakao, "bilo vrlo simptomatično" da su 150 metara od mesta gde su se zaustavili u dvorištu porodice Ilić, gde je bila Dankina majka Ivana sa decom, prešli za pet i po minuta.
Putem sistema za praćenje službenog vozila utvrđeno je i da su osumnjičeni otišli do deponije, za koju se sumnja da je bila prvo mesto na kojoj su sakrili telo devojčice. GPS je, prema do sada poznatim informacijama, pokazao da su se tamo zadržali oko pola minuta.
I kamere i bazne stanice
Osim GPS, pregledani su i logovi mobilnih telefona na baznim stanicama u Boru i okolini, kako bi bilo ustanovljeno ko se kretao u okolini naselja u vreme Dankinog nestanka.
Na baznim stanicama je registrovan 41.751 telefon, dok je na baznoj stanici na izlazu iz Bora, koja pokriva Banjsko Polje zabeleženo 24.455 brojeva telefona, od kojih je 916 registrovano na mreži u kritično vreme 26. marta.
Nekoliko dana kasnije, 2. aprila, policija je uzela brojeve telefona od 658 meštana Banjskog Polja, radi lakše analize logova na baznim stanicama.
Takođe, presretnuto je 175.000 komunikacija - telefonskih i putem SMS poruka.
Moguće je da se među tim logovima na baznim stanicama, kao i među porukama, nalaze i podaci o osumnjičenima.
Policija je prethodnih dana osim sela Zlot i Luka, pretraživala i Lazarev kanjon, kao i celokupno područje duž Zlotske reke.
U selu Zlot ,u kome živi jedan od osumnjičenih, policija je pretražila njegova dva imanja, isušena je i septička jama, ali telo male Danke još uvek nije pronađeno.
Danas sahrana
Brat osumnjičenog Dejana, D. D, koji je preminuo u pritvoru biće danas sahranjen. On je, zajedno sa ocem, uhapšen zbog sumnje da je pomogao bratu da sa deponije u okolini Banjskog Polja premesti telo devojčice na, za sada, nepoznatu lokaciju na teritoriji bora.