Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srbija plaća 6.700 evra zbog prebijanja i pretnji u policiji

27.01.2021. 11:05 11:07
Piše:
Izvor: M. Mitrović

Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) dosudio je Novosađaninu Aleksandru Zličiću (39), odštetu u iznosu od  2.700 evra po predstavci  protiv Srbije, zbog toga što je  “10. januara  2014. godine bio pretučen u policijskoj stanici u Novom Sadu, prilikom  privođenja”.

Osim  nematerijalne štete dosuđeno mu je i  4.000 evra  na ime troškova postupka, te na oba iznosa do trenutka isplate, pripadajuća kamata.

Po činjenicama iznetim u presudi ESLJP koja je juče objavljena, predstavka u predmetu “Zličić protiv Srbije”, “odnosi se na navode o lošem tretmanu podnosioca  od strane policije, te o navodnom neuspehu istražnijh organa u sprovođenju istrage o inicidentu,  zbog kog je podnosilac trpeo štetu u vezi s krivičnim procesom koji je naknadno pokrenut protiv njega”.  

Posle svih argumenta obeju strane,  ESLJP  je našao da  je slučaju podnosioca  predstavke povređen član Evropske konvencije o “ zabrani nehumanog  i degradirajućeg tretmana ”, a odbijene su pritužbe na povredu člana 6. Konvencije  koji se odnosi na pravo na pravično suđenje. 

Tokom postupka,  Vlada Srbije je osporila navode predstavke o povredama prava podnosioca, njegov  opis  događaja i ponašanja policajaca, kao i  pritužbe u vezi s krivičnim procesom u kom je  bio pravosnažno uslovno osuđen, po optužbi za “neovlašćeno posedovanje marihuane za sopstvene potvrebe”.


U Novom Sadu dobio odštetu od 130.500 dinara

Podnosilac  predstavke je pred Osnovim sudom u Novom Sadu  vodio i dobio parnicu  protiv države za naknadu nematerijalnu štete zbog događaja od 10. januara 2014,  a bilo je prvostepeno presuđeno da  mu država isplati  80.000 dinara za fizički bol,  100.000 za  pretrpljeni strah zbog maltertiranja  kao i 72.500   za troškove postupka s kamatama.  

Apelacioni sud je potvrdio presudu ali je umanjio iznose odštete, na 70.000 dinara i 60.500 dinara, te odlučio  da se  odbiju kamate  na iznos obračunatih troškova postupka.


Događaj, koji će naposletku, posle niza godina i različitih postupaka pred domaćim pravosuđem,  dospeti do Suda za ljudska prava u Strazbuzburu, zbio se uveče 10. januara 2014. godine: prvi deo kad su Zličiću i njegovom drugu G. K. s kojim je sedeo napolju  na klupi, prišla dvojica policajaca i pokušali da ih legitimišu, a  drugi deo,  nakon što su privedeni u policijsku stanicu.

Podnosilac  predstavke, kako se predočava u presudi ESLJP,  naveo  je da  je “jedan od dvojice policajaca  koji su prišli dok su on i drugar sedeli na klupi, otišao iza klupe,  a zatim,  držeći malu plastičnu kesicu, pitao ih, “da li je  ovo vaše” , na šta su oni odgovorili da kesa nije njihova i da ne znaju šta je u njoj, ali su ih policajci pretresli i odveli u policijsku stanicu.

Podnosilac je, po iznetim činjenicama,  naveo u predstavci da je  u policijskoj  stanici maltretiran u cilju da mu iznude priznanje, da su ga tukla i maltretirala četiri policajca, a   jedan od njih pretio da će maltretirati njegove ukućane . Podnosilac je naveo da je “u strahu od dodatnog maltretiranja,  potpisao  potvrdu o zapleni  kesice” .

Dva dana nakon toga, kako dalje piše u presudi ESLJP,  podnosilac je  sa svojim advokatom otišao  u  Klinički centar Vojvodine, potom i u Dom zdravlja u Novom Sadu, a lekari su  konstatovali da ima  kontuziju  lica i glave, povredu oka, kao i da  pati od reakcija na stresnu situaciju.  Posle svega je preko svog advokata   podneo  prijavu  protiv   policajaca zbog toga što su ga pretukli i naterali da potpiše potvrdu o zapleni.

Njegove  navode o policijskom maltertiranju, potvrdio je i drug koji je takođe tada bio priveden, a “ispričao  je da  su i njega policijaci maltretirali  ali nije podneo krivičnu prijavu jer bi to donelo dodatni stres i njemu i njegovoj porodici”.

O tome da je podnosilac predstavke imao  crvene otoke oko oka i na  licu, posvedočilo je još nekoliko osoba  koje su ga videle neposredno posle privođenja u policiju. Krivična prijava protiv policajaca je pravosnažno odbijena,jer je posle sprovedne istrage  prihvaćena policijska verzija događaja kao potpuno kredibilna, uz ocenu da je istraga unutrašnje kontrole bila nepristrasna.

Podnosilac predstavke  se potom žalio Ustavnom sudu Srbije,  navodeći da nije bilo odgovarajuće istrage o torturi,  prilagao je i  lekarske izveštaje, a žalio se i na odluku Tužilaštva da ne sprovede  postupak protiv policijaca. Ustavni sud je  odbio tu žalbu. 

S duge strane, osporavajući predstavku, Vlada Srbije je predočila  izjave policajaca,u kojima je navedno da  su  “10. januara 2014,  policijaci  S. D i G. C. prišli klupi na kojoj su sedela dvojica mladića, jer se osetio miris  kanabisa u vazduhu”. 

“Policajac G. C. je  primetio da je podnosilac  predstavke ispustio nešto na zemlju, potom je pored  klupe našao  kesu sa sušenom  materijom nalik kanabisu, dok je kod njega prilikom pretresa  našao papir za uvijanje cigareta. Nakon toga su ih priveli u policijsku stanicu  i  dok su bili  tamo  nisu bili malteretirani. Podnosilac predstavke nije dao formalnu izjavu, a  policijaci su mu dali potvrdu o zapleni kese i sadržaja oko pet grama,  koju je podnosilac svojevoljno potpisao. Po naredbi tužioca je izvršeno  forenzičko veštačenje materije   i  posle tog nalaza išla je  policijska krivična prijava   u vezi s neovlašćenim posedovanjem marihuane, po kojoj je Tužilaštvo sprovelo istragu i podnelo optužnicu”,  piše  u presudi ESLJP, u delu o činjenicama. 

Takođe se navodi da je u tom krivičnom postupku, presudom Osnovnog suda u Novom Sadu koja je pravosnažno potvrđena,  podnosilac predstavke bio uslovno osuđen na tri meseca zatvora s rokom provere na godinu dana.    Drugostepeni sud je odbio žalubu  odbrane  kojom se tvrdilo da  “nije bilo dokaza da sporna  kesa pripada  podnosiocu predstavke, budući da je pronađena na javnoj površini, kao i da nije utvrđeno da  koristi  opijate.  Potom je  Vrhovni kasacioni sud odbio zahtev za zaštitu zakonitosti. 

Odbijena je i druga ustavna žalba  podnosioca predstavke kojom se  žalio na  povredu pravo na pravično suđenje.

“U novembra 2019. doneta je odluka o rehabitlitaciju podnosica  predstavke  s obzirom na to da nije ranije osuđivan i da nije počinio nijedno novo krivično delo”.  

J. Jakovljević

Autor:
Pošaljite komentar