Spremne stotine tajnih optužnica protiv Srba
Oficir za vezu u Prištini Dejan Pavićević posetio je u zatvoru Grdovac, kod Podujeva, Bogdana Mitrovića, uhapšenog pre sedam dana u Mušutištu, kod Suve Reke, i zatražio njegovo puštanje na slobodu jer, ističe, nema osnova sumnje da je počinio bilo koje krivično delo.
Pavićević je za Tanjug rekao da je s Mitrovićem razgovarao sat, da je on u relativno dobrom opštem stanju, i psihičkom i fizičkom, te da mu je preneo da Republika Srbija čvrsto stoji iza njega, uz duboko uverenje svih da je nevin. On je apelovao na pravosudne organe u Prištini da preispitaju taj slučaj još jednom, zato što, navodi, zaista ne postoje ni indicije, ni osnovi sumnje, ni posredni dokazi za izvršenje bilo kakvog krivičnog dela.
Pavićević je takođe apelovao i na Euleks, misiju EU čija je osnovna svrha vladavina prava i zaštita vladavine prava, da u skadu s tim i postupi i da se zaštiti pravo Mitrovića, koji je, ponavlja, potpuno nevin.
– Nešto hitno mora biti preduzeto i čovek mora da bude pušten na slobodu – kaže Pavićević. – Jedino što njemu može da se stavi na teret je to što je Srbin.
Hapšenje Bogdana Mitrovića za upućene nije veliko iznenađenje. Upućeni tvrde da vlast u Prištini Srbima sprema lavinu optužnica za navodne zločine. U pitanju su već pripremljeni „pravosudni dokumenti”, koji se aktiviraju namenski.
Broj optužnica je nepoznat predstavnicima Srba s KiM. Spekuliše se o više stotina njih. Na tim predmetima je radilo Specijalno tužilaštvo u Prištini – isključivo albanski i međunarodni tužioci i sudije. Za područje Metohije „spiskove” je sastavljao Okružni sud u Peći, koji je raspisao i poternice za nekoliko desetine Srba iz Metohije, s područja Kline i Đakovice.
Albanci koji su se smatrali oštećenima tokom 1998–1999, prijavljivali su Srbe odmah posle ratnih dešavanja na KiM, i to Kforu i UNMIK policiji. Tada je u UNMIK-u postojala specijalna jedinica koja se bavila istraživanjem zločina i, ukoliko ih je bilo, tada je svakako bilo i više dokaza i elemenata za prijave protiv osumnjičenih.
U Udruženju raseljenih Srba iz Metohije navode da su, na primer, za 16 ljudi iz tog kraja koji su radili u legalnim državnim organima Srbije (Vojsci i policiji) raspisane crvene poternice samo zato što su bili u uniformi. Dodaju da su meta naročito bogatije porodice, koje imaju zemlju i imovinu koja je sada uzurpirana. Sve to služi da se Srbi obeshrabre da se vrate na svoja ognjišta. Samo u Đakovici 1999. bilo je 12.500 Srba, a danas su tamo tri monahinje.
Napominjući da je za četrnaestoro Srba iz opštine Klina Okružni sud u Peći raspisao crvene poternice, predsednik privremenog organa opštine Božidar Šarković ističe da su u pitanju potencijalni povratnici u dva sela te opštine kojima su Albanci uzurpirali celu imovinu.
– Većina dosadašnjih optužnica koje je protiv Srba s Kosmeta, odnosno raseljenih, podiglo Specijalno tužilaštvo Kosova, zasnovano je na lažnim svedočenjima Albanaca – upozoravaju advokati. To se ustanovljava posle na suđenju, ali okrivljeni sve vreme provode u pritvoru. Smatra se da se Srbima „crno piše” tek kada počnu da stižu optužnice protiv lidera OVK-a jer će se tada po svaku cenu tražiti balans.
E. S. H.