SLUČAJ ĆURUVIJA Tužilaštvo nastavlja izlaganje završne reči
Zastupnik optužnice protiv četvorice nekadašnjih pripadnika DB-a, optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 1999.godine, u četvrtak bi trebalo da nastavi izlaganje završne reči, za šta je Specijalni sud u Beogradu odobrio Tužilaštvu dodatno vreme.
Na ročištu održanom prošlog meseca, postupajući zamenik specijalnog tužioca Milenko Mandić je u prvom delu završne reči, izneo mišljenje da su dokazima „potvrđeni navodi“ Tužilaštva protiv optuženih, Radomira Markovića, koji je 1999. godine bio načelnik RDB-a, Milana Radonjića, tadašnjeg načelnika beogradskog centra DB-a, Ratka Romića, glavnog inspektora Druge uprave RDB-a, i Miroslava Kuraka, bivšeg pripadnika rezervnog sastava RDB-a, da su kao „organizovana kriminalna grupa, organizovali i izvršili ubistvo Ćuruvije, po nalogu iz vrha vlasti“. Tužilaštvo, kako je navedeno, smatra da se Ćuruvija našao na udaru vlasti jer je urušavao njene pozicije svojim oštrim kritičkim pisanjem koje je išlo u prilog opozicionim političkim snagama.
Tužilac je rekao da je Ćuruvija zbog svojih izrazito kritičkih napisa o tadašnjoj vlasti došao u sukob sa šefom države Slobodanom Miloševićem i njegovom suprugom Mirjanom Marković, a u zvršnoj reči je pročitao i značajan deo otvorenog pisma vlasti koje su Ćuruvija i Aleksandar Tijanić objavili u nedeljniku „Eropljanin“ pod naslovom „Šta je sledeće Miloševiću?“ .
Zamenik specijalnog tužioca je napomenuo da su se „Dnevni telegraf“ „Evropljanin“, novine u vlasništvu Slavka Ćuruvije, našle pod udarom drakonskih novčanih kazni po tadašnjem Zakonu o informisanju iz 1998.godine . Takođe, u završnoj reči je navedeno da je u vreme NATO bombardovanja Srbije, DB primenjivao meru prisluškivanja i praćenja prema Ćuruviji , u dužem periodu . Nasuprot tvrdnjama odbrane da je mera nadzora komunikacija prema Ćuruviji obnovljena u aprilu mesecu 1999. godine, , zbog njegovih bezbednosno interesantnih kontakata , Tužilaštvo je navelo da smatra da je intenzivno danonoćno praćenje Ćuruvije u tom periodu bilo u „svrhu priprema za njegovo ubistvo“.
U završnoj reči je napomenuto da je Ćuruvija ubijen ubrzo nakon što je prekinuto njegovo praćenje 11. aprila 1999. godine. Tužilac je podsetio i da je Ćuruvija prethodno bio izložen blaćenju u delu medija i etiketiran kao „izdajnik“.
Marinkov : I dalje nejasno po kom osnovu je podneta optužnica protiv Markovića i ostalih
Advokat Vladimir Marinkov, branilac optuženog Radomira Markovića, kaže da se „ono što je dosad tužilac izneo u završnoj reči, generalno uopšte nije ticalo samog predmeta“.
„On je govorio o životu Slavka Ćuruvije, govorio je o tome kako je funkcionisla Državna bezbednost u to vreme , prepričao je nekoliko delova iskaza pojedinih svedoka, ali mi i dalje nismo došli do toga da vidimo po kom osnovu je tužilac uopšte podneo optužnicu protiv ovih ljudi, pošto i dalje ništa konkretno nije rekao, niti je došao do toga da nam ukaže kojim je to dokazima koje je on predložio u ovom postupku dokazano da su oni učinili ovo krivično delo“, istakao je Marinkov, u izjavi za „Dnevnik“.
Kako najavljuje advokat, srazmerno dodatnom vremenu koje je odobreno Tužilaštvu za završnu reč i odbrana će tražiti dodatno vreme. "Tužilac se svesno oglušio o vremensko ograničenje koje je sud postavio i odlučio da ga prevaziđe ", kaže Marinkov.
Posle tužioca, završnu reč će izneti odbrana okrivljenih koji u potpunosti negiraju optužbe i tvrde da nemaju nikave veze s ubistvom Ćuruvije, te da je optužnica s „izrazito političkom pozadinom,a da je cilj da se ocrni nekadašnji RDB a preko njega i bivša vlast “.
Novinar Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. u Svetogorskoj ulici u Beogradu, u haustoru zgrade u kojoj je živeo.Sudski proces vodi se protiv bivših pripadnika DB-a Radomira Markovića, Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića.
U optužnici se navodi da su Ćuruviju, dok se 11. aprila 1999. sa suprugom Brankom Prpom vraćao iz šetnje kući, u haustoru zgrade, „iza leđa napali Miroslav Kurak, pripadnik rezervnog sastava DB, i Ratko Romić, glavni inspektor Druge uprave DB, da je Kurak pucao iz škorpiona u Ćuruviju, a Romić drškom pištolja udario u glavu Prpu, kada je pokušala da se okrene“.
Bivši načelnik RDB-a Radomir Marković tereti se za „podstrekavanje na ubistvo“, da je sačinio plan i upoznao s njim načelnika beogradskog Centra DB-a Milana Radonjića, a da je on sa Romićem i Kurakom postigao dogovor o izvršenju i pružio im logistiku“.
Optužba je iznela sumnje da je Ćuruvija ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga ".
J.J.