Reporter “DNEVNIKA” sa “saobraćajcima“ u alkotest kontroli vozača
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova – Uprave saobraćajne policije sprovodili su tokom cele prošle nedelje akciju pojačane kontrole saobraćaja, koja je bila usmerena na kontrolu vožnje u alkoholisanom stanju i pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Ovakva akcija je, inače, istovremeno sprovođena u svih 29 država članica organizacije TISPOL, odnosno Mreže saobraćajnih policija Evrope.
Vožnja pod uticajem alkohola ne samo da negativno utiče na funkcije neophodne za bezbedno korišćenje puta, u prvom redu na čulo vida i brzinu reakcije, već i na rasuđivanje, koje često vodi ka činjenju drugih prekršaja, kao što su prekoračenje dozvoljene brzine ili nekorišćenje sigurnosnih pojaseva.
Reporter „Dnevnika“ proveo je deo dana s patrolom novosadske saobraćajne policije na terenu. Saobraćajci su zaustavljali vozila, a nakon toga im objasnili da je reč o alkotest kontroli i ljubazno ukazali na koji način će obaviti proveru.
Vozači su najpre pasivno alkotestirni da li imaju u organizmu alkohola. Ukoliko se utvrdi da je vozač konzumirao alkohol, pristupa se aktivnom alkotestiranju.
- Dobar dan, alkotest kontrola. Molim vas duvajte u pravcu aparata - obraćali su se vozačima saobraćajni policajci.
Od oko osamdesetak zaustavljenih vozača, samo kod jedanog je utvrđeno da ima alkohol u organizmu.
- Gospodine da li ste pili? - pitao je saobraćajac muškarca kod kog je prilikom pasivnog alkotestiranja utvrđeno da ima alkohola u krvi.
Muškarac je rekao da je popio jedno ili dva pića, a nakon toga je usledilo aktivno alkotestiranje. Aparat je pokazao 0,65 mg/ml, za šta sledi novčana kazna do 20.000 dinara u zavisnosti od toga da li ima od ranije nekih prekršaja.
Kako smo se uverili na lisu mesta, vozači nisu bili iznenađeni kontrolom i bezpogovorno su sarađivali sa saobraćajnim policajcima.
Najviše vozača koji konzumiraju alkohol pa sednu za volan ima uveče i tokom noći, vikendom i danima kada su slave.
Tokom sprovođenja ove akcije u istom periodu prošle godine, 1.923 vozača isključena su iz saobraćaja zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola, dok su 404 zadržana na trežnjenju u službenim prostorijama zbog upravljanja vozilom u stanju teške, veoma teške ili potpune alkoholisanosti.
Od početka ove godine, na teritoriji Srbije, iz saobraćaja je isključeno oko 41.000 vozača zbog vožnje u alkoholisanom stanju, prema podacima Uprave saobraćajne policije. Bilo je oko 1.500 vozača koji su upravljali kolima s više od dva promila alkohola, što se tretira kao nasilnička vožnja. Za ovakvu vožnju, inače, predviđena je kazna od 120.000 do 140.000 dinara, odnosno kazna zatvora od 30 do 60 dana.
Prema rečima Damira Okanovića ove godine je registrovano više vozača pod dejstvom alkohola nego prošle godine zato što je donja granica spuštena sa 0,3 na 0,2 mg/ml.
Kazne za alkohol po novom zakonu o bezbednosti saobraćaja, odnosno prema izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja, počele su da se primenjuju od aprila ove godine. Problem s vožnjom u pijanom stanju je zaista jedan od značajnih faktora ugrožavanja bezbednosti saobraćaja i pooštravanje kaznene politike u ovom segmentu ima puno opravdanje.
Prema izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja za vožnju u stanju potpune alkoholisanosti ide se pravo u zatvor. Do sada je koncentracija alkohola do 0,3 mg/ml (blaga alkoholisanost) bila van zone kažnjivog međutim sada je ova granica spuštena na 0,2 mg/ml alkohola u krvi. Dakle do koncentracije od 0,2 mg/ml nećete biti kažnjeni. Za umerenu alkoholisanost, od 0,21 do 0,5 mg/ml propisana je novčana kazna od 10.000 dinara. Za srednju alkoholisanost, od 0,51 do 0,80 mg/ml, sledi novčana kazna od 10.000 do 20.000 dinara, šest kaznenih poena i minimum tri meseca zabrane upravljanja.
Visoka alkoholisanost je od 0,81 do 1,2 mg/ml i propisuje novčanu kaznu od 20.000 do 40.000 dinara ili zatvor do 30 dana, osam kaznenih poena i minimum četiri meseca zabrane upravljanja. Stanjem teške alkoholisanosti se smatra od 1,21 do 1,6 mg/ml, predviđa novčanu kaznu od 100. 000 do 120.000 dinata ili minimum 15 dana zatvora, devet kaznenih poena i minimum osam meseci zabrane upravljanja.
Veoma teška alkoholisanost je od 1,61 do 2,0 mg/ml, za koju je propisana novčana kazna od 100. 000 – 120.000 dinata ili najmanje 15 dana zatvora, 14 kaznenih poena i minimum osam meseci zabrane upravljanja vozilom, dok je potpuna alkoholisanost sa više od 2,0 mg/ml. Za potpunu alkoholisanost sledi 30 do 60 dana zatvora ili rad u javnom interesu od 240 – 360 sati, 15 kaznenih poena i najmanje najmanje meseci zabrane upravljanja vozilom.
Gospođa u neverici
Interesantna je bila jedna gospođa, koja se začudila zašto mora da pristupi alkotestiranju.
- Da li vi mene zezate? - Upitala je, a nako što je dobila odričan odgovor, onako sva zbunjena „dunula“ je u aparat kao da joj ništa nije jasno. Nakon što je aparat pokazao da nema alkohola u organizmu, gospođa je mogla da nastavi vožnju.
Vozači koji su zbog nesavesne i bahate vožnje sakupili 18 kaznenih poena, pa im je oduzeta vozačka dozvola, po Zakonu o bezbednosti saobraćaja moraju da pohađaju seminar sa 40 časova i da nakon toga, polažu ispit. Takođe, oni su dužni da izmire sve novčane kazne za prekršaje i da izdrže sve kazne zatvora ukoliko su bile izrečene, kao i da je nakon toga protekne 90 dana. Tek kada prilože dokaze o ispunjenosti uslova, uverenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom i uplate po 25.000 dinara za obuku, polaznici mogu da prisustvuju seminaru.
Oni koji se ne odluče za seminar, već pokušaju da voze bez dozvole, kažnjavaju se sa 120.000 dinara, zatvora od 15 dana i zabranom ponovnog polaganja ispita u roku od osam meseci.
Tekst i foto: D. Nikolić