Razmatra se prvostepena presuda u slučaju kaćke „Sloge”
BEOGRAD: Apelacioni sud u Beogradu održao je sednicu po žalbama na presudu Specijalnog suda u slučaju biznismena Slobodana Šćekića, nepravosnažno osuđenog na tri godine zatvora po optužbama da je posle kupovine kaćke „Sloge” 2005. godine u posed te firme upisao 301 hektar zemljišta za koje država tvrdi da je poljoprivredno zemljište u njenoj svojini i da nije bilo predmet privatizacije.
Kako „Dnevnik” saznaje, osim Šćekićevih branilaca, žalbe na presudu uložila je i odbrana ostalih okrivljenih, kojima su istom presudom izrečene zatvorske kazne u različitom trajanju, a optužba im pripisuje da su određenim radnjama, odnosno propustima, omogućili Šćekiću „sporni upis zemljišta”.
Svi okrivljeni kojima se sudilo odbaciju optužbe u potpunosti, a žalbama odbrane osporava se prvostepena presuda iz svih zakonskih razloga, ističe da dokazi odbrane pobijaju argumentaciju i osnovanost optužbi, pa traže preinačenje presude u oslobađajuću, odbijanje optužbi ili ponavljanje postupka.
Tužilaštvo se žalilo na odluku o kazni, tražeći strože sankcije za okrivljene.
Apelacioni sud će odluku o žalbama na prvostepnu presudu doneti na zatvorenom delu sednice.
Postupak u Specijalnom sudu u Beogradu presuđen je 29. septembra prošle godine. Biznismen Slobodan Šćekić je prvostpenom presudom oglašen krivim za „neosnovano prisvajanje 301 hektara poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini”, a sudilo mu se u odsustvu jer je nedostupan domaćem pravosuđu.
Bivša članica Nadzornog odbora AD „Sloga” Kać Jasmina Nikolić i nekadašnji sudski veštak Bratislav Uzelac nepravosnažno su osuđeni na po godinu i po zatvora. Kazne od po tri godine zatvora izrečene su bivšim službenicima u novosadskom Katastru nepokretnosti Milutinu Žderu, tadašnjem rukovodiocu u Službi za katastar nepokretnosti Novi Sad, Stevanu Borušu, pravniku u Službi za katastar nepokretnosti i Mirjani Milošević, tadašnjoj predsednici Komisije za izlaganje na javni uvid podataka o nepokretnostima i pravima na njima za katastarsku opštinu Novi Sad. Ista kazna je izrečena i Aci Ilievskom, bivšem savetniku u Republičkom javnom pravobranilaštvu – Odeljenju Novi Sad i Jovanu Vladisavljevu, tadašnjem inspektoru u Sektoru Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) za stručni nadzor. Na po godinu zatvora osuđeni su Nemanja Novakov, nekadašnji referent za unos podataka Službe za katastar nepokretnosti Novi Sad, i Nikola Jakšić, bivši referent u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Kazna kućnog zatvora u trajnju od šest meseci izrečena je Svetlani Oluški, koja je bila članica Komisije za izlaganje podataka o nepokretnostima na javni uvid i referentkinja u nekadašnjem Opštinskom sudu u Novom Sadu .
Tadašnji v. d. direktora AD „Sloga” Dane Čanković je osuđen ranije na osnovu sporazuma o priznanju krivice, koji je tokom postupka zaključio s Tužilaštvom.
Okrivljeni za koje je sud utvrdio da su u obuhvaćenom periodu imali službeni položaj, osuđeni su po optužbi za krivično delo zloupotrebe službenog položaja.
Šćekić je osuđen po optužbi za krivično delo podstrekavanja na zloupotorebu službenog položaja. Okrivljeni Bratislav Uzelac, Jasmina Nikolić i Dane Čanković sumnjiče se za krivično delo zloupotrebe službenog položaja u pomaganju. Šćekića optužnica tereti da je kao vlasnik „Sloge”, nakon privatizacije tog preduzeća 16. juna 2005. godine, angažovao veštaka Uzleca i naložio mu da izradi elaborat o razgraničenju zemljišta u društvenoj i državnoj svojini u slučaju „Sloge”, na osnovu elaborata iz 2002. godine u kojem je predmetno zemljište prikazano kao društveno, a koji Ministarstvo poljoprivrede nije odobrilo. Tadašnjeg v. d. direktora „Sloge” Daneta Čankovića optužba sumnjiči da je taj „elaborat predao kao tačan na overu Službi za katastar nepokretnosti RGZ Novi Sad”.
Okrivljeni službenici novosadskog Katastara se terete da u daljem postupku po elaboratu AD „Sloga”, nisu proverili pravne osnove, a za propuste u nadzoru se tereti bivši inspektor Vladisavljev. Tadašnji savetnik u Republičkom javnom pravobranilaštvu Ilievski je, kako tvrdi optužba, „propustio da izjavi žalbu” na rešenje, dok se Jakšiću pripisuje da nije signalizirao pravnoj službi Ministarstva poljoprivrede da uloži raspoložive pravne lekove. Nepravosnažnom presudom je određeno da Šćekić uplati Republici Srbiji na ime pričinjene štete ukupno 434.315.616 dinara, od čega po osnovu vrednosti zemljišta 432.727.000, a ostalo je iznos na koji je procenjena vrednost nekretnina na tom zemljištu.
Odbrana je tokom postupka isticala da je država izgubila dva upravna spora s AD „Slogom” u vezi s tim zemljištem i da je u upravnim postupcima koji su vođeni za uknjižbu tog zemljišta, država mogla staviti primedbe, te da su bila su dva javna izlaganja u zemljišno-knjižnim odeljenjima.
– Znači, država je tu načinila neke propuste koje sad želi da nadoknadi krivičnim progonom – isticao je tokom suđenja Šćekićev branilac advokat Dragan Miljenović.
J. Jakovljević