Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Provera neplaćenih kazni i preko interneta

27.01.2016. 21:09 13:33
Piše:

Portal preko kojeg građani i privredna lica u skladu sa Zakonom o prekršajima mogu proveriti da li su u Registru neplaćenih novčanih kazni i drugih novčanih iznosa danas je počeo rad,

saopštilo je Ministarstvo pravde. Taj portal izradilo je Ministarstvo pravde uz podršku USAID-ovog projekta JRGA.

Portal registra neplaćenih kazni je postavljen na adresi: rnk.sipres.sud.rs. On se prilagođava i daje mogućnost pristupa i putem mobilnih uređaja (telefona, tableta). Baner ka portalu registra nalazi se i na internet prezentaciji Portala sudova.

Registar novčanih kazni je centralizovana elektronska baza u kojoj se čuvaju sve neplaćene novčane kazne, troškovi postupka i drugi novčani iznosi koji su izrečeni pravnosnažnom i izvršnom odlukom Prekršajnog suda ili putem konačnog i izvršnog prekršajnog naloga. Svi prekršajni sudovi su umreženi, a sistem je povezan i s ostalim organima – Upravom za trezor, Upravom saobraćajne policije i Centralnim registrom obaveznog socijalnog osiguranja, navedeno je u saopštenju.

U skladu sa Zakonom o prekršajima, ukoliko kažnjeno lice delimično ili potpuno plati dugovani iznos, ili se izrečena novčana kazna potpuno ili delimično zameni izvršenom kaznom zatvora ili radom u javnom interesu, nadležni sud je obavezan da odmah izbriše podatke, odnosno upiše odgovarajuću promenu u registru.

Zakon o prekršajima nalaže da ukoliko neko lice ima neplaćene kazne za određene prekršaje, neće biti u mogućnosti da dobije ili obnovi neka dokumenta, kao što su, na primer, vozačka ili saobraćajna dozvola.

Registar neplaćenih kazni omogućava građanima i pravnim licima lakši i transparentniji pristup informacijama prilikom provere da li imaju neka nenamirena dugovanja po osnovu učinjenih prekršaja.

Taj sistem je napravljen tako da sve podatke o licima protiv kojih se vodi krivični postupak jednom dnevno kopira na jedno mesto (jedan server) te će sudovi koji izdaju uverenje proveravati podatke za celu zemlju.

U Ministarstvu pravde ističu da Srbija nikad nije imala takav centralni registar i da je to prvi put da će se on voditi jedinstveno, automatski centralno za celu zemlju. Plan je da početkom sledeće godine bude centralizovan i program za vođenje predmeta Tužilaštva.

U taj registar konstantno se unose podaci od početka primene Zakona o prekršajima u martu 2014. godine, a uvid će biti dostupan građanima preko posebne aplikacije/portala koju je izradilo Ministarstvo pravde uz podršku USAID-ovog Projekta JRGA. Unos podataka u Registar novčanih kazni obavlja se po isteku roka za dobrovoljno plaćanje. Građani će moći da vide da li imaju neki neplaćeni prekršaj, kao i da dobiju instrukcije za uplatu da bi izmirili svoje obaveze – unosom imena, prezimena i jedinstvenog matičnog broja u prazna polja aplikacije.

S. H. D.

Izimirenje dugova pa brisanje iz registra

Brisanje podataka iz Registra novčanih kazni, odnosno upis odgovarajućih promena, nadležni sud je obavezan da uradi čim kažnjeno lice delimično ili potpuno plati dugovani iznos ili se izrečena novčana kazna potpuno ili delimično zameni izvršenom kaznom zatvora ili radom u javnom interesu, nalaže zakon.

Takođe, ako kažnjeno lice pre postupka izvršenja dobrovoljno delimično ili potpuno plati novčanu kaznu izrečenu prekršajnim nalogom, izdavalac naloga je obavezan da o tome odmah obavesti nadležni sud. Nakon što kažnjeni plati celokupan dugovani iznos, odnosno po proteku roka od četiri godine od dana kada su prekršajni nalog ili osuđujuća presuda postali pravnosnažni, novčana kazna i troškovi postupka, podaci o kažnjenom licu kao i svi ostali podaci u vezi s time odmah se brišu iz Registra novčanih kazni.

 

Piše:
Pošaljite komentar