Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Priče o „Jugoalatu” i „novoj” autobuskoj stanici nisu okončane

13.01.2019. 15:19 15:25
Piše:
Foto: Predsednik Privrednog suda u Novom Sadu Slobodan Sremčev Foto: N. Perković

U Privrednom sudu u Novom Sadu 2018. godina je započeta sa 6.316 nerešenih predmeta koji su preneti iz 2017, dok je tokom prošle godine u novosadski Privredni sud koji teritorijalnom nadležnošću pokriva devetopština primio 10.210 novih predmeta.

Sa osamnaestoro sudija koji sude u ovom sudu, 2018. godina je završena sa 10.589 rešenih predmeta dok je u 2019 preneto 5.938.

Prema rečima Slobodana Sremčeva, predsednika Privrednog suda u Novom Sadu, reč je o velikom broju predmeta i on naglašava da osim u privrednim sporovima, sud ima nadležnosti u postupku izvršenja sudskih odluka, privrednih prestupa kao i u postupcima stečaja. Pored toga, Privredni sud radi i poslove registracije ustanova poput apoteka, vrtića, škola, biblioteka itd.

- Najveći broj predmeta su bila izvršenja kojih smo imali 3.479 prenetih iz 2017. godine i primljenih tokom 2018 još 3.727, da bi godinu završili sa 4.817 rešenih i 2.389 predmeta koji su preneti u ovu godinu. Prošle godine smo imali i ukupno 5.225 predmeta iz privrednih prestupa (1.598 iz 2017 i 3.627 iz 2018) od kojih je 2.972 rešeno, dok je 2.253 preneto u 2019. Takođe, vođeno je 2.418 parnica od kojih je okončano 1.445 – navodi Slobodan Sremčev i dodaje da je novosadski Privredni sud napravio dobar rezultat kada su u pitanju predmeti stariji od dve godine kojih je na kraju 2018. ostalo nerešenih 2.754, dok ih je godinu dana ranije bilo 3.425. Upravo zbog takvog rezultata, Privredni sud u Novom Sadu je dobio od Ministarstva pravde plaketu za efikasnost i uspešan rad.

Prema rečima Slobodana Sremčeva, primetan je povećan broj priliva predmeta koji se tiču privrednih prestupa, ali da su to u najvećoj meri prestupi vezani za administrativne propuste.

- Treba imati u vidu da su privredni prestupi znatno „lakša“ dela od krivičnih dela u privredi za koja su nadležni drugi sudovi. Konkretno, taj veći priliv privrednih prestupa koji smo imali tokom 2018. godine, uglavnom se odnosi na povrede propisa iz Zakona o računovdstvu, zbog nedostavljanja izjave o neaktivnosti privrednog društva ili zbog nedostavljanja finansijskog izveštaja. I ovoga puta bih apelovao na građane koji su nekad pokretali firme pa iz nekih razloga odustali od tog posla i preduzeća, da provere status tih privrednih društava i da ukoliko je to potrebno, predaju pomenute izjave o neaktivnosti jer u suprotnom čine prestup. Sudije se često susreću sa ljudima koji su jednostavno zaboravili na tu obavezu, ali bez obzira na to, postupak se u svakom od tih slučajeva mora voditi – navodi Slobodan Sremčev.

U Privrednom sudu u Novom Sadu, tokom 2018. godine vodilo se 319 stečajnih postupaka od kojih su 162 preneti iz 2017, dok ih je prošle primljeno još 157. Rešeno ih je ukupno 159, dok je 160 preneto u ovu godinu. Među predmetima koji se još uvek vode je i stečaj novosadskog „Jugoalata“.


Uskoro se gasi 22.400 „uspavanih firmi”

Oko 22.400 preduzeća u narednih pet meseci prestaće da postoje, odnosno biće prinudno likvidirano, jer Agenciji za privredne registre (APR) nisu dostavili finansijske izveštaje za prethodne tri godine. Zakon o privrednim društvima predviđa da je to dovoljan razlog za njihovu likvidaciju, međutim postupci prinudne likvidacije do sada nisu pokretani.

U APR-u kažu da prema podacima o broju obveznika podnošenja finansijskih izveštaja, oko 30.000 pravnih lica nije podnelo finanijske izveštaje za dve uzastopne godine, što je bila njihova zakonska obaveza koja proizilazi iz Zakona o računovodstvu.


- U slučaju „Jugoalata“, stečaj je nakon neuspešno sprovedene reorganizacije, pokrenut u oktobru 2017. i u tom predmetu je trenutno aktuelno to da je raniji zakonski zastupnik ponovo predao plan reorganizacije i tome će Privredni sud odlučivati za petnaestak dana - pojašnjava Sremčev. – Medijski su verovatno najinteresantniji stečajni postupci koji se vode nad „ATP Vojvodina Novi Sad“ u odnosu na koji je 8. oktobra 2018.  istekao rok za realizaciju plana reorganizacije pa je neizvesno u kom će dalje pravcu ići taj postupak. Neizvesno je jer svaki nenamireni poverilac može inicirati donošenje rešenja o bankrotstvu, te bi se time stečajni postupak u ATP Vojvodina mogao  nastaviti prodajom imovine stečajnog dužnika, što uovom slučaju podrazumeva i tu takozvanu novu autobusku stanicu.

Pažnju javnosti je u proteklom periodu privlačio i slučaj novosadskog JKP Stana koji je još uvek u predstečajnom postupku uz predlog da se pokrene stečaj uz plan reorganizacije. Sudbina ovog slučaja takođe će se uskoro rešavati jer je od predlagača traženo da se plan reorganizacije dopuni i uredi.

Niko Perković

Piše:
Pošaljite komentar