Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

POVRATAK NA APENINE Srpski kriminalci haraju Italijom

31.05.2019. 08:57 08:58
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Srpska državljanka iz Beograda Ljubica Kostić (45) osuđena je u Italiji na 12 godina zatvora zbog ubistva zlatara Alda Karlija (75) iz Trsta. Ona je učestvovala s još trojicom saučesnika u likvidaciji zlatara 20. decembra 2017. godine.

Osim zatvorske kazne, Ljubica Kostić će morati da porodici ubijenog Alda Karlija plati odštetu od 700.000 evra. Lju­bica je uhapšena u Trstu 28. decembra 2017. godine.

Zločin, za koji se najpre verovalo da je posledica pljačke, dogodio se u porodičnoj kući žrtve u italijanskom mestašcu Opićina, u blizini Trsta. Kako je za sada utvrđeno istragom, Karli je najpre mučen, vezivan i brutalno pretučen – ubice su mu umalo otkinule uho – a zatim je zadavljen. Istovremeno, ubice su napale i njegovu majku, staricu od 94 godine, koje je nepokretna i praktično slepa. Ona je, međutim, preživela torturu – praveći se mrtva.

Italija je za srpske kriminalce već decenijama važno uporište. Osamdesetih godina prošlog veka je bila najpopularnija za takozvanu šanu, kako su srpski kriminalci nazivali krađu luksuzne robe po buticima. Devedesetih je bila centar šverca duvana, ali samo za velike igrače, koji su imali milionske cifre za obez­beđivanje robe i pravih kontakata u centru apeninske mafije.

Od 2000. Italija je za srpske mafijaše ponovo postala jedna od najvažnijih stanica, ali najviše za šverc kokaina iz Južne Amerike u Evropu i distrubuciju za lokalna narko-tržišta, uzduž i popreko Zapadne Evrope. Poznavaoci prilika kažu da naši kriminalci ne bi mogli „operisati” na Apeninskom poluostrvu bez saglasnost tamošnje mafije. Čak i sitni kriminalci koji se bave dilovanjem droge odgovaraju direktno kalabrijskoj Ndrangeti, koja je i međunarodni lider u toj oblasti kriminala.


Slučaj Manola

Većina lopova spremna je i na nemilosrdnu brutalnost prema žrtvama, a kao jednog od najvećih monstruma Italijani i dalje navode Srbina Ljubišu Vrbanovića Manola, čiji zločin iz 1990. godine i sada potresa tamošnju javnost.

Ljubiša i njegova trojica braće Toma, Nenad i Dragiša su devedesetih godina u Italiji važili za okrutne pljačkaše, koji su naoružani „koltovima” upadali u vile bogataša, vezivali vlasnike, spremni da pucaju u njih i pri najmanjem otporu. Vrbanović je uhapšen u Italiji, ali je 1992. pobegao u Srbiju. Zbog ubistva u Italiji, on je uhapšen u Srbiji, gde mu se sudilo. Najpre je osuđen na 15 godina zatvora, zatim na smrtnu kaznu, a onda na doživotnu. Umro je u požarevačkom zatvoru u martu 2014. godine od raka.


Saradnici kalabrijske ma­fije, po rečima upućenih, uglavnom su Crnogorci, ali sa srpskim pasošima. Samostalno, srpski kriminalci bi u Italiji jedino mogli da kradu automobile, što često i rade.

Dozvolu da krijumčari kokain u Italiju, čak i da se bavi distrubicijom, u Italiji je imala samo grupa Darka Šarića, koja se u Milanu pojavila 2008. i zbog izuzetnog kvaliteta kokaina brzo probila na narko-tržištu.

Grupa je, kako je kasnije otkriveno, razotkrivena zahvaljući jednom Italijanu, članu tamošnje mafijaške grupe Salvađo, koji je posle hapšenja, policiji i dao inicijalnu informaciju o balkanskim šver­cerima kokaina.

Balkanci su bili prepoznatljivi po tome što su kokain pakovali u šarene balone, pa je policija, akciju koju je usmerila ka njihovom razotkrivanju i nazvala „Loptice”. U akciji je 2008. zaplenjeno 700 kilograma ko­kaina, a 2010. raspisali su poternice za 105 pripadnika balkanskog narko-kartela. Po poternicama, u Italiji je uhapšeno 79 osoba, a u inostranstvu 22. Jedan od uhap­šenih bio je i Duško Šarić, rođeni brat Darka Šarića.

Neuhapšeni članovi Šari­ćevog klana i dalje su u poslu s novim saradnicima, a švercom kokaina iz Južne Amerike, posebno Kolumbije, bavi se još desetak jakih grupa s ovog prostora, kao i iz Crne Gore, a kojima je Srbija baza poslovanja.

– Italija je za njih vrlo bitna jer se droga iz Kolumbije švercuje najpre do Brazila, gde se pakuje na prekookenske brodove i šalje put Evrope, u Holandiju, Španiju i italijansku luku Đoja di Tauro. Ta luka nalazi se u Kalabriji, sedištu Ndrangete, i sav šverc je pod njihovom kontrolom. Srpskim kriminalcima italijanska ma­fija dozvoljava samo tranzit, tako da se droga koju oni prebacuju odmah šalje dalje u Zapadnu Evropu – kaže upućeni izvor iz policije.

Ali, kao što policija ima različita odeljenja za strane kriminalce, i srpski kriminalci su podeljeni po gradovima za različita krivična dela. Tako su Čačani u Italiji najpoznatiji po krađama parfema, Novosađani drže primat u krađi garderobe, a Beograđani vode grupu koja se bavi krađom automobila. Za 90 odsto kradenih automobila iz cele Evrope „papiri” se rade u Italiji. Lažni italijanski papiri za registraciju vozila koriste se za uvoz kradenih automobila iz bilo koje evropske zemlje, ali i za njihovo „podmlađivanje”. „Nabavku”, naravno organizuju naši kriminalci u Italiji.

M. Bozokin

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar