Policijski inspektor Dragan Kecman ipak svedoči u slučaju Đuruvija
Specijalni sud u Beogradu odlučio je juče da na suđenju optuženima za ubistvo vlasnika „Dnevnog telegrafa” novinara Slavka Ćuruvije, svedoči policijski inspektor Dragan Kecman, jedan od istražitelja tog surovog zločina koji se dogodio 11. aprila 1999. godine, na Uskrs.
Na ročištu koje je održano juče, Kecmana je za svedoka predložilo Specijalno tužilaštvo nakon što je sud, prethodno, odbio sve ranije iznete dokazne predloge i optužbe i odbrane, kao „suvišne i neblagovremene”. Kecman će svedočiti, kako je navedeno, isključivo o okolnostima u vezi s operativnim radnjama koje su preduzimane tokom istrage.
Inače, zapisnici o iskazima inspektora Kecmana i Kastrata Dilbera dati u istrazi protiv sada okrivljenih, a koje je prošlog meseca, na predlog odbrane, iz predmeta izdvojio Specijalni sud, juče su vraćeni u spis odlukom Apelacionog suda u Beogradu po žalbi Tužilaštva.
U predmetu ostaje i zapisnik o iskazu bivšeg komandanta „crvenih beretki” Milorada Ulemeka Legije dat u januaru 2014. godine, na osnovu kojeg je, kako je tada tvrdilo Tužilaštvo, pokrenuta istraga protiv sada osumnjičene četvorice bivših pripadnika Državne bezbednosti. Juče je odbijen predlog odbrane da se taj Ulemekov iskaz izdvoji, s obzirom na njegovo neposredno svedočenje na glavnom pretresu.
Novinar Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. u Svetogorskoj ulici u Beogradu, u haustoru zgrade u kojoj je živeo.
Sudski proces vodi se protiv bivših pripadnika DB-a Radomira Markovića, Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića.
U optužnici, koju je Specijalno tužilaštvo podiglo u junu 2014. godine, navodi da su Ćuruviju, dok se 11. aprila 1999. sa suprugom Brankom Prpom vraćao iz šetnje kući, u haustoru zgrade, „iza leđa napali Miroslav Kurak, pripadnik rezervnog sastava DB-a, i Ratko Romić, glavni inspektor Druge uprave DB-a, da je Kurak pucao iz ’škorpiona’ u Ćuruviju, a Romić drškom pištolja udario u glavu Prpu kada je pokušala da se okrene”.
Bivši načelnik RDB-a Radomir Marković tereti se za „podstrekavanje na ubistvo”, da je sačinio plan i upoznao s njim načelnika beogradskog Centra DB-a Milana Radonjića, a da je on s Romićem i Kurakom „postigao dogovor o izvršenju i pružio im logistiku”.
Optužba je iznela sumnje da je Ćuruvija ubijen zbog „javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga”.
Svi optuženi su odbacili bilo kakvu povezanost sa zločinom, navodeći da je optužnica s „izrazito političkom pozadinom, da je cilj da se ocrni RDB, a preko njega i bivša vlast, i da je optužnica jedini dokaz za optužnicu”.
Optuženi Radomir Marković u zatvoru izdržava kaznu od 40 godina, na koju je osuđen u slučaju „Ibarska magistrala”. Za odbeglim Miroslavom Kurakom raspisana je međunarodna poternica, a Milan Radonjić i Ratko Romić su u kućnom pritvoru.
Nastavak suđenja zakazan je za 26. novembar.
J. Jakovljević