Полицијски инспектор Драган Кецман ипак сведочи у случају Ђурувија
Специјални суд у Београду одлучио је јуче да на суђењу оптуженима за убиство власника „Дневног телеграфа” новинара Славка Ћурувије, сведочи полицијски инспектор Драган Кецман, један од истражитеља тог суровог злочина који се догодио 11. априла 1999. године, на Ускрс.
На рочишту које је одржано јуче, Кецмана је за сведока предложило Специјално тужилаштво након што је суд, prеthodno, одбио све раније изнете доказне предлоге и оптужбе и одбране, као „сувишне и неблаговремене”. Кецман ће сведочити, како је наведено, искључиво о околностима у вези с оперативним радњама које су предузимане током истраге.
Иначе, записници о исказима инспектора Кецмана и Кастрата Дилбера дати у истрази против сада окривљених, а које је прошлог месеца, на предлог одбране, из предмета издвојио Специјални суд, јуче су враћени у спис одлуком Апелационог суда у Београду по жалби Тужилаштва.
У предмету остаје и записник о исказу бившег команданта „црвених беретки” Милорада Улемека Легије дат у јануару 2014. године, на основу којег је, како је тада тврдило Тужилаштво, покренута истрага против сада осумњичене четворице бивших припадника Државне безбедности. Јуче је одбијен предлог одбране да се тај Улемеков исказ издвоји, с обзиром на његово непосредно сведочење на главном претресу.
Новинар Славко Ћурувија убијен је 11. априла 1999. у Светогорској улици у Београду, у хаустору зграде у којој је живео.
Судски процес води се против бивших припадника ДБ-а Радомира Марковића, Милана Радоњића, Мирослава Курака и Ратка Ромића.
У оптужници, коју је Специјално тужилаштво подигло у јуну 2014. године, наводи да су Ћурувију, док се 11. априла 1999. са супругом Бранком Прпом враћао из шетње кући, у хаустору зграде, „иза леђа напали Мирослав Курак, припадник резервног састава ДБ-а, и Ратко Ромић, главни инспектор Друге управе ДБ-а, да је Курак пуцао из ’шкорпиона’ у Ћурувију, а Ромић дршком пиштоља ударио у главу Прпу када је покушала да се окрене”.
Бивши начелник РДБ-а Радомир Марковић терети се за „подстрекавање на убиство”, да је сачинио план и упознао с њим начелника београдског Центра ДБ-а Милана Радоњића, а да је он с Ромићем и Кураком „постигао договор о извршењу и пружио им логистику”.
Оптужба је изнела сумње да је Ћурувија убијен због „јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага”.
Сви оптужени су одбацили било какву повезаност са злочином, наводећи да је оптужница с „изразито политичком позадином, да је циљ да се оцрни РДБ, а преко њега и бивша власт, и да је оптужница једини доказ за оптужницу”.
Оптужени Радомир Марковић у затвору издржава казну од 40 година, на коју је осуђен у случају „Ибарска магистрала”. За одбеглим Мирославом Кураком расписана је међународна потерница, а Милан Радоњић и Ратко Ромић су у кућном притвору.
Наставак суђења заказан је за 26. новембар.
Ј. Јаковљевић