Počinje izrada zakona za “Amber alarm”
NOVI SAD/BEOGRAD: Ministarstvo pravde formiralo je mešovitu Radnu grupu za izradu zakona kojim će se regulisati način uvođenja i funkcionisanje "Amber alarma", sistema za efikasnije i brže pronalaženje nestale dece.
Radnu grupu pored predstavnika Ministarstva pravde, čine i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, a biće proširena i na predstavnike Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Tokom izrade teksta zakona biće konsultovani i u sam proces uključeni predstavnici medija, kao jednog od najbitnih faktora za uspešno funkcionisanje tog alarma, saopšteno je iz Ministarstva pravde.
Predstavnici Ministarstva pravde sastali i s predstavnicima Fondacije "Tijana Jurić", koja je pokrenula inicijativu za uvođenje "Amber alarma".
Na sastanku je iskazana nedvosmislena podrška Ministarstva pravde i cele države uvođenju alarma, u cilju bolje i efikasnije zaštite dece.
Reč je o sistemu upozoravanja kada postoji realna procena da je nestalo dete u životnoj opasnosti, koji predstavlja jedan od intenzivnih i javnih mehanizama potrage, što u praksi rezultira pronalaženjem nestale ili otete dece.
„Amber alert” ili „Čajld alert”, kako se u nekim državama taj sistem upozorenja naziva, koristi se samo u najnužnijim slučajevima.
„Amber alert” sistem, koji je nastao u SAD 1996. godine, zvanično funkcioniše u Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, na Malti, u Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Velikoj Britaniji.
Naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena.
Sistem funkcioniše tako što, kada se prijavi nestanak deteta, reaguje policija, a potom se uključuju svi mediji, internet, na mobilne telefone stižu SMS poruke, slika deteta se pojavljuje na bilbordima, benzinskim pumpama, auto-putevima, tako da građani mogu da zapamte lice deteta ili otmičara (ukoliko je poznat) i prijave ako imaju validne informacije koje policiji mogu pomoći u potrazi.
Na objavama je fotografija nestalog deteta, njegovo ime, prezime, ali i broj telefona na koji se mogu dati informacije koje se poseduju o nestalom detetu. Na taj način u potragu za detetom se uključuje država.
„Amber alert” se aktivira ako postoji potvrda od policije da njegova objava neće ugroziti život deteta, ukoliko postoji sumnja da otmičar ima nameru da povredi dete ili su okolnosti nestanka nepoznate.
Ukoliko je u pitanju dete koje je pobeglo od kuće, taj mehanizam se neće aktivirati, osim u specifičnim okolnostima, i to obično kada dete ima manje od 13 godina, dakle, ako nije u tinejyerskom uzrastu.
U većini država u kojima postoji takav sistem, MUP i tužilaštvo su ti koji pokreću taj mehanizam.
D. Nikolić