Pijani vozač koji je ubio Šabana vozio tuđi automobil
Vozač „mazde”, koji je udario u vozilo u kojem je bio Šaban Šaulić, u pritvoru je i sumnjiči se za ubistvo iz nehata.
Po pisanju nemačke štampe, muškarac od 34 godine iz Gitersloa vozio je pod dejstvom alkohola kada je na auto-putu A-2 velikom brzinom udario u vozilo u kojem su bili Šaulić i njegovi prijatelji. U sudaru on je lakše povređen i policija ga je odmah nakon nesreće uhapsila.
Po navodima državnog tužilaštva od ponedeljka, nad njim je primenjena mera istražnog pritvora zbog sumnje na ubistvo iz nehata. Policija iz Bilefelda navodi i da on ne poseduje vozačku dozvolu.
Državno tužilaštvo zatražilo je da bude uhapšen, što je sud u Bilefeldu odobrio uz obrazloženje da je reč o sumnji na ubistvo iz nehata u saobraćaju, s ukupnom materijalnom štetom od oko 26.000 evra.
Tužilaštvo je angažovalo veštaka da bi razjasnio okolnosti nesreće, a kriminalistička služba je u ponedeljak, koristeći novu sferičnu kameru, uradila 3D snimke mesta
nesreće koji će omogućiti njenu rekonstrukciju.
Istraga obuhvata i pitanje da li su osobe u oba vozila bile vezane, kao i pitanje kako je 34-godišnjak uopšte mogao upravljati vozilom koje nije u njegovom vlasništvu. Policija je, takođe, pozvala svedoke te nesreće, koja se dogodila u nedelju rano ujutro, da se jave i svojim iskazom pomognu u rekonstrukciji udesa.
Istraga je pokazala da 34-godišnji muškarac nema ni stalno prebivalište.
Još je neizvesno kada će posmrtni ostaci srpske muzičke legende biti dopremljeni u Srbiju. Da bi se bolje shvatio protokol neke nesreće i ceo niz birokratskih događaja i procedura oko transporta preminulog Šaulića u domovinu, mora se, između ostalog, uzeti u obzir način funkcionisanja nemačke države, federativnog sistema, jasne podele vlasti i, što je najvažnije, nemešanja jednih u nadležnosti drugih.
Pošto je u pitanju saobraćajna nesreća sa smrtnim ishodom i pošto se čovek koji je izazvao tu nesreću tereti za ubistvo, telo preminulog Šaulića sada je, po nemačkom zakonodavstvu, praktično u „vlasništvu” državnog tužioca do završetka obdukcije, pa zato čak ni patolog nije mogao da ga pregleda – to je deo nemačke procedure i razlog zašto ni ćerki i sinu nije bilo dozvoljeno da vide svog pokojnog oca.
Kada je reč o medicinskoj pomoći pruženoj Šauliću, doktorka koja je vodila tim je, kako saznaje Tanjug, rekla da je Šaulić sam izašao iz kola, bio svestan i govorio, ali ga nisu razumeli jer je pričao na srpskom, ali su shvatili da se žalio da ga boli grlo i da mu se stanje pogoršavalo.
Radi pripreme za transport, lekari su mu, po nemačkim medicinskim standardima, dali sredstvo za uspavljivanje i uneli ga u helikopter posle nesreće koja se dogodila u nedelju oko 6.45 sati. Odlučeno je da se Šaulić helikopterom prebaci u bolnicu, zbog procene doktora na licu mesta da je on bio najteže povređen. On je prebačen u najveću i najbolje opremljenu kliniku u Bilefeldu. Ostala dvojica njegovih saputnika prebačena su u druge dve bolnice sanitetskim vozilima, kojih je, zajedno s vatrogasnim, na mestu nesreće bilo 40.
Nadležni u institucijama u Bilefeldu tvrde da je Šaulić dobio najbolju moguću uslugu Hitne pomoći u Nemačkoj, koja uključuje prevoz helikopterom i čitav tim lekara.
U bolnicu u Bilefeldu stigli su oko osam sati ujutro, a posle reanimacije su morali da otvore grudni koš i tada su videli da je aorta pukla, što je medicinski nemoguće sanirati. U nedelju u 10.25 sati Šaulić je preminuo.
Lekari su mišljenja da je pojas u autu od siline udarca zategao to mesto gde je došlo do pucanja aorte, a doktorka koja je vodila medicinski tim je o celokupnom protokolu spasa dala svoje mišljenje policiji.
Državni tužilac je, naime, naredio da se telo iz bolnice premesti u instituciju za sudsku medicinu, gde će biti i obavljena obdukcija, kažu u Bilefeldu.
Zbog smrtonosnog ishoda saobraćajnog udesa, slučaj je preuzela nemačka kriminalistička policija, a državni tužilac je zahtevao obdukciju, koja je najavljena za sutra, 21. februar.
U Bilefeldu, gradu u čijoj blizini se dogodio udes, nemaju tim za obdukciju pa ekipa sudskih medicinara dolazi iz Minstera, tako da će tim biti kompletiran do četvrtka, kažu u krugovima, uključenim u proceduru transporta preminule srpske muzičke legende za Beograd, i navode da obe strane, i nemačka i srpska, ulažu maksimalne napore i rade, tako da se ne ostavlja prostor za spekulisanje.
Policija je, po navodima uključenih u slučaj Šaulićeve pogibije, potvrdila da je auto u kojem je bio pevač usporio zbog situacije na putu i da je drugi auto direktno naleteo na njih, tako da su udarili u bankinu.
Nemačka policija potvrdila je i smrt vozača automobila Mirsada Kerića.
Kada je reč o Slobodanu Stojadinoviću, trećem saputniku, za njega se kaže da je svestan, ali ima teške povrede i prelome.
U najmnogoljudnijoj nemačkoj pokrajini Severnoj Rajni – Vestfaliji s više od 18 miliona ljudi, u kojoj su mnogi građani Srbije našli „uhlebljenje”, Šaulićev dolazak uvek je izazivao veliko interesovanje srpske dijaspore.
E. S. H.