Пијани возач који је убио Шабана возио туђи аутомобил
Возач „мазде”, који је ударио у возило у којем је био Шабан Шаулић, у притвору је и сумњичи се за убиство из нехата.
По писању немачке штампе, мушкарац од 34 године из Гитерслоа возио је под дејством алкохола када је на ауто-путу А-2 великом брзином ударио у возило у којем су били Шаулић и његови пријатељи. У судару он је лакше повређен и полиција га је одмах након несреће ухапсила.
По наводима државног тужилаштва од понедељка, над њим је примењена мера истражног притвора због сумње на убиство из нехата. Полиција из Билефелда наводи и да он не поседује возачку дозволу.
Државно тужилаштво затражило је да буде ухапшен, што је суд у Билефелду одобрио уз образложење да је реч о сумњи на убиство из нехата у саобраћају, с укупном материјалном штетом од око 26.000 евра.
Тужилаштво је ангажовало вештака да би разјаснио околности несреће, а криминалистичка служба је у понедељак, користећи нову сферичну камеру, урадила 3Д снимке места
несреће који ће омогућити њену реконструкцију.
Истрага обухвата и питање да ли су особе у оба возила биле везане, као и питање како је 34-годишњак уопште могао управљати возилом које није у његовом власништву. Полиција је, такође, позвала сведоке те несреће, која се догодила у недељу рано ујутро, да се јаве и својим исказом помогну у реконструкцији удеса.
Истрага је показала да 34-годишњи мушкарац нема ни стално пребивалиште.
Још је неизвесно када ће посмртни остаци српске музичке легенде бити допремљени у Србију. Да би се боље схватио протокол неке несреће и цео низ бирократских догађаја и процедура око транспорта преминулог Шаулића у домовину, мора се, између осталог, узети у обзир начин функционисања немачке државе, федеративног система, јасне поделе власти и, што је најважније, немешања једних у надлежности других.
Пошто је у питању саобраћајна несрећа са смртним исходом и пошто се човек који је изазвао ту несрећу терети за убиство, тело преминулог Шаулића сада је, по немачком законодавству, практично у „власништву” државног тужиоца до завршетка обдукције, па зато чак ни патолог није могао да га прегледа – то је део немачке процедуре и разлог зашто ни ћерки и сину није било дозвољено да виде свог покојног оца.
Када је реч о медицинској помоћи пруженој Шаулићу, докторка која је водила тим је, како сазнаје Танјуг, рекла да је Шаулић сам изашао из кола, био свестан и говорио, али га нису разумели јер је причао на српском, али су схватили да се жалио да га боли грло и да му се стање погоршавало.
Ради припреме за транспорт, лекари су му, по немачким медицинским стандардима, дали средство за успављивање и унели га у хеликоптер после несреће која се догодила у недељу око 6.45 сати. Одлучено је да се Шаулић хеликоптером пребаци у болницу, због процене доктора на лицу места да је он био најтеже повређен. Он је пребачен у највећу и најбоље опремљену клинику у Билефелду. Остала двојица његових сапутника пребачена су у друге две болнице санитетским возилима, којих је, заједно с ватрогасним, на месту несреће било 40.
Надлежни у институцијама у Билефелду тврде да је Шаулић добио најбољу могућу услугу Хитне помоћи у Немачкој, која укључује превоз хеликоптером и читав тим лекара.
У болницу у Билефелду стигли су око осам сати ујутро, а после реанимације су морали да отворе грудни кош и тада су видели да је аорта пукла, што је медицински немогуће санирати. У недељу у 10.25 сати Шаулић је преминуо.
Лекари су мишљења да је појас у ауту од силине ударца затегао то место где је дошло до пуцања аорте, а докторка која је водила медицински тим је о целокупном протоколу спаса дала своје мишљење полицији.
Државни тужилац је, наиме, наредио да се тело из болнице премести у институцију за судску медицину, где ће бити и обављена обдукција, кажу у Билефелду.
Због смртоносног исхода саобраћајног удеса, случај је преузела немачка криминалистичка полиција, а државни тужилац је захтевао обдукцију, која је најављена за сутра, 21. фебруар.
У Билефелду, граду у чијој близини се догодио удес, немају тим за обдукцију па екипа судских медицинара долази из Минстера, тако да ће тим бити комплетиран до четвртка, кажу у круговима, укљученим у процедуру транспорта преминуле српске музичке легенде за Београд, и наводе да обе стране, и немачка и српска, улажу максималне напоре и раде, тако да се не оставља простор за спекулисање.
Полиција је, по наводима укључених у случај Шаулићеве погибије, потврдила да је ауто у којем је био певач успорио због ситуације на путу и да је други ауто директно налетео на њих, тако да су ударили у банкину.
Немачка полиција потврдила је и смрт возача аутомобила Мирсада Керића.
Када је реч о Слободану Стојадиновићу, трећем сапутнику, за њега се каже да је свестан, али има тешке повреде и преломе.
У најмногољуднијој немачкој покрајини Северној Рајни – Вестфалији с више од 18 милиона људи, у којој су многи грађани Србије нашли „ухлебљење”, Шаулићев долазак увек је изазивао велико интересовање српске дијаспоре.
Е. С. Х.