Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ove godine 31 žrtva trgovine ljudima u Srbiji

18.10.2018. 11:19 11:20
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima biće obeležen danas, a po dostupnim podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima „Astra”, može se videti da je tokom ove godine bilo 115 prijava trgovine ljudima, identifikovana je 31 žrtva, od čega 28 žena i devojčica i tri muškarca.

„Astra” tim je, povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, obnovio kampanju „Gole činjenice”, koja je aktuelna i nakon deset godina iako su se trendovi, modus operandi trgovaca ljudima, načini vrbovanja žrtava promenili u skladu s tehnološkim i društvenim promenama, ali činjenice o sveprisutnosti trgovine ljudima su i dalje ostale iste.

– Kada govorimo o problemu trgovine ljudima, moramo imati u vidu da se trendovi  menjaju u skladu s promenama u društvu – kaže za „Dnevnik” pi-ar “Astre” Katarina Ivanović. – Najčešći način vrbovanja žrtava za lanac trgovine ljudima je putem poslovnih ponuda, koje sada sve više naši građani pronalaze putem interneta i društvenih mreža. Osim poslovnih ponuda, prisutni su i drugi načini vrbovanja, kao što je lažno zaljubljivanje, ponuda za školovanje u zemlji ili inostranstvu, ali retko kada su u pitanju otmice. 

Ona naglašava da trgovci ljudima veoma dobro znaju koje su potrebe njihovih potencijalnih žrtava, pa samim tim i njihove ponude idu u cilju zadovoljavanja tih potreba.

Najčešći faktori koji dovode do trgovine ljudima su siromaštvo, nezaposlenost, loše socijalne, političke prilike u zemlji, ali i san o boljem životu, potraga za poslom, zaradom i sigurnošću.

U poslednje vreme sve je teže prepoznati rizične poslovne ponude jer su sve realnije i suptilnije upakovane, tako da se ne može lako  proceniti da li je u pitanju prevara ili potencijalna eksploatacija.

– Veliki broj poslovnih oglasa pojavljuje se na internetu i društvenim mrežama, ali je primetan i sve veći broj individualnih posrednika koji putem stranica na društvenim mrežama nude posao, najčešće u inostranstvu. Često su to novčane prevare, ali neretki su slučajevi da se iza poslovnih ponuda krije radna eksploatacija ili neki drugi oblik trgovine ljudima – kaže Katarina Ivanović, i podseća na to da je „Astra” još 2002. godine pokrenula SOS telefon za žrtve trgovine ljudima, koji je do danas jedini licencirani SOS telefon specijalizovan za pružanje podrške žrtvama trgovine ljudima. „Astrin” SOS telefon pruža usluge besplatno, a broj je 011/785-00-00.

Od nastanka „Astrinog” SOS telefona do danas primljeno je više od 35.000 poziva, među kojima je većina direktno u vezi s trgovinom ljudima, dok su trećina pozivi u kojima građani proveravaju rizične poslovne ponude koje ih mogu uvesti u lanac trgovine ljudima.

U prethodnih 16 godina identifikovane su 503 žrtve različitih oblika eksploatacije, većinom žene i devojčice koje su seksualno eksploatisane. Svim žrtvama je pružena pomoć da bi prevazišle fizičke i psihičke posledice koje eksploatacija uzrokuje. Najčešće su potrebne medicinska, psihološka, pravna pomoć, ali i alternativni smeštaj, nastavak školovanja i ekonomsko osnaživanje u cilju što bržeg i efikasnijeg oporavka.

– U procesu reintegracije i socijalne inkluzije žrtava trgovine ljudima bitno je da učestvuju svi akteri koji pružaju različite vrste pomoći, ali i da zaposleni u drugim institucijama – policiji, tužilaštvu, sudstvu – budu senzitivisani za rad sa žrtvama trgovine ljudima da ne bi došlo do njihove sekundarne viktimizacije, a samim tim i sporijeg oporavka. Programi podrške i pomoći za žrtve trebalo bi da budu kreirani su skladu s individualnim potrebama i kapacitetima žrtve – kaže Katarina Ivanović.


Naši državljani najčešće žrtve

Po podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, u januaru ove godine identfikovana je jedna žrtva trgovine ljudima, a reč je o državljanki Republike Srbije. U februaru su identfikovane tri naše državljanke koje su bile žrtve trgovine ljudima. U martu je bilo 10 žrtava trgovine ljudima, od čega devet državljanki Srbije i jedan državljanin Pakistana.

U aprilu su formalno identfikovane četiri žrtve – državljana Republike Srbije. U majui junu  je bilo po pet žrtava trgovine ljudima, a svi su državljani RS. U julu je identifikovana jedna žrtva, državljanka Albanije, dok je u avgustu identifikovano dve žrtve, a radi se o našim državljankama.


Trgovina ljudima jedna je od najkompleksnijih kriminalnih pojava koje pogađaju savremeno društvo i predstavlja kršenje ljudskih prava zagarantovanih međunarodnim pravom i nacionalnim zakonodavstvom. Zato je borba protiv trgovine ljudima kompleksna i zahteva koordinaciju svih relevantnih organa i institucija, lokalne zajednice, nevladinog sektora, uz obaveznu međunarodnu saradnju.

Prilikom otvaranja tvining-projekta „Podrška jačanju borbe protiv trgovine ljudima” krajem septembra, direktor policije Vladimir Rebić podsetio je na to da su u svim policijskim upravama u Srbiji u martu formirani policijski timovi za suzbijanje trgovine ljudima.

– Njihov zadatak je da proaktivnim pristupom, u saradnji s nadležnim tužilaštvima, doprinesu većoj efikasnosti u procesuiranju osumnjičenih i otkrivanju krivičnih dela trgovine ljudima – rekao je tada Rebić, i istakao da tvining-projekat, koji se sprovodi uz podršku EU i u čijoj realizaciji su partneri ministarstva unutrašnjih poslova Austrije i Slovenije, treba da unapredi koordinaciju relevantnih institucija u borbi protiv trgovine ljudima, kao i međunarodnu saradnju.

Svrha tog projekta je da se kroz jačanje kapaciteta Ministarstva unutrašnjih poslova i proaktivan pristup poveća efikasnost u otkrivanju slučajeva trgovine ljudima, deluje preventivno i da se žrtve zaštite još u fazi vrbovanja. Projekat će doprineti i ispunjenju kriterijuma za pristupanje Srbije Evropskoj uniji i sprovođenju akcionih planova za poglavlja 23 i 24, kroz jačanje kapaciteta relevantnih institucija za borbu protiv svih oblika trgovine ljudima i zaštite žrtava u skladu s najboljom praksom Evropske unije.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar