Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Oko 2.000 državljana Srbije u inostranim zatvorima

29.08.2017. 08:47 08:51
Piše:
Izvor: Tanjug

Državljanin Srbije Rijad K., koji se sumnjiči da je ukrao milion evra od nemačkih banaka uhvaćen je proteklog vikenda na granici sa Srbijom.

Kako prenose nemački mediji, Rijad je uhapšen u Mađarskoj, dok je peške pokušao da uđe u Srbiju. Nakon toga će biti vraćen u Nemačku gde će mu, po svoj prilici, biti određen pritvor.

Rijad D. je jedan od oko 2.000 državljana Srbije koji su sada iza rešetaka u inostranim zatvorima. Pre njega, trojici srpskih državljana određen je sredinom jula pritvor u Grčkoj zbog ubistva američkog mladića na Zakintosu.

Po statistici, od broja onih koji su uhapšeni van granica svoje zemlje, najviše ih je palo u ruke policije u Hrvatskoj. Na drugom mestu je Nemačka. Najveći broj hapšenja državljana Republike Srbije u 2016. godini prijavljen je diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Srbije u Republici Hrvatskoj (399), zatim u Saveznoj Republici Nemačkoj (243), Mađarskoj (204) i Crnoj Gori (178), navode u Ministarstvu spoljnih poslova.

Na vrhu liste prestupnika su oni koji su počinili krivično delo krijumčarenja ljudi, zatim nezakonitog boravka ili rada, pa razbojništva i provalne krađe, ali i trgovine narkoticima i falsifikovanja isprava.

Brojke o uhapšenima u inostranstvu moraju se, ipak, uzeti s rezervom i mogle bi odudarati od stvarnih okolnosti, s obzirom na to da do nadležnih u Ministarstvu dolaze podaci samo kada uhapšeni obavesti srpske institucije o hapšenju. Naime, odredbama Bečke konvencije o konzularnim odnosima, predviđeno je da će diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Srbije biti obavešteno o hapšenju domaćeg državljanina samo u slučajevima kada zainteresovano lice to zatraži. Zbog toga se pretpostavlja da je broj uhapšenih državljana Republike Srbije verovatno veći od 1.896, s obzirom na to da učinioci krivičnih dela često ne žele da se o njihovom hapšenju obavesti nadležna ambasada.

Ne postoje rokovi do kada ekstradicioni postupak mora da bude okončan, pa u praksi on može da traje od meseca do čak i nekoliko godina

Neki od najpoznatijih Srba, koji služe dugogodišnje zatvorske kazne širom sveta, su Luka Bojović, Dobrosav Gavrić i Zoran Jakšić.

Luka Bojović (46) osuđen je u decembru 2014. godine pred Višim sudom u Madridu na 18 godina zatvora, dok je Vladimir Milisavljević, zvani Vlada Budala, osuđen na 21 godinu, Siniša Petrić na 15 godina i Vladimir Mijanović na pet godina zatvora.

Pripadnici tzv. Arkanovih tigrova osuđeni su za zločinačko udruživanje, posedovanje oružja i falsifikovanje isprava, a svi su oslobođeni optužbe za ubistvo Milana Jurišića Jureta u Madridu 2009. godine. Inače, Bojović i Vlada Budala su u maju 2015. godine oslobođeni svih optužbi u Srbiji. Beogradsko Tužilaštvo za organizovani kriminal Bojovića i ostale teretilo je za ubistvo Branka Jeftovića Jorge i za pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka 2004. godine, kao i za ubistvo njihovih telohranitelja Dejana Živančevića i Milutina Jovičića, koji su nastradali prilikom pokušaja ubistava.

Dobrosav Gavrić (42), koji je u Srbiji osuđen na 35 godina zatvora zbog ubistva Željka Ražnatovića Arkana, sada je u Južnoafričkoj Republici. Nema zvaničnih podataka o tome da li je iza rešetaka ili boravi u kućnom pritvoru s nanogicom.

Gavrić je bio uhapšen u decembru 2011. i Srbija je odmah poslala zahtev za njegovo izručenje, ali već šest godina na njega nije odgovoreno.

Među poznatijim državljanima Srbije koji su u inostranim zatvorima je i poreklom Zrenjaninac Zoran Jakšić (56), vođa kriminalnog klana „Amerika”, koji je sredinom januara ove godine osuđen pred peruanskim sudom u Limi na 20 godina zatvora zbog finansiranja mreže krijumčara kokaina, koja u toj zemlju deluje još od devedesetih godina prošlog veka. Sudsko veće je konkretno Jakšića osudilo za zločin šverca nakotika počinjen protiv peruanske države, a osim zatvorske kazne, moraće da plati i novčanu.

Jakšića, inače, zbog trgovine drogoma, ljudi i ubistva traže i vlasti Italije, Argentine i Grčke, koje su uputile zahtev za ekstradiciju.

Borko Ilinčić (35), jedan od vođa bande „Pink Panter”, nađen je početkom ove godine mrtav u ćeliji zatvora u Dubaiju, a sa sobom je odneo tajnu gde su završili dragulji vredni 11 miliona dolara ukradeni 2007. iz zlatare „Graf” u Dubaiju. Ilinčić, koji je u oktobru prošle godine izručen iz Španije u Ujedinjene Arapske Emirate, navodno je preminuo od infarkta. Posle izručenja Emiratima kazna mu je smanjena na deset godina zatvora.

U poslednje dve i po godine, Republika Srbija je podnela oko 370 molbi za izručenje. Iako odredbe domaćeg zakonodavstva i međunarodnih ugovora gotovo do detalja regulišu postupak ekstradicije, u praksi su problemi, očito, neizbežni. Postupak izručenja regulisan je zakonodavstvom svake zemlje i od njega zavisi kojom brzinom će se odvijati. Određeni rokovi u kojima ekstradicioni postupak mora da bude okončan ne postoje, pa u praksi on može da traje od meseca, pa čak i do nekoliko godina.

M. Bozokin – D. Nikolić

 

Haški osuđenici

Osim pritvorenika i optuženih za kriminalne radnje, u inostranim zatvorima je i 15 haških osuđenika. U Italiji je Goran Jelisić, u Francuskoj Milomir Stakić. U Estoniji su Milan Lukić, Milan Martić i Dragomir Milošević, u Finskoj Nebojša Pavković i Radivoje Miletić.

U danskom zatvoru je Radoslav Brđanin, u Norveškoj Sredoje Lukić, u Nemačkoj Vujadin Popović, Vlastimir Đorđević, Dragoljub Kunarac i Stanislav Galić. U zatvoru u Poljskoj u Radislav Krstić i Sreten Lukić.

Autor:
Pošaljite komentar
Navijač Rada osuđen na 13 godina zatvora za ubistvo iz 1994.

Navijač Rada osuđen na 13 godina zatvora za ubistvo iz 1994.

24.08.2017. 13:05 13:06