Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Obnovljena većina prekršajnih sudova

06.10.2016. 21:33 09:06
Piše:

– Projekat za reformu pravosuđa i odgovornu vlast pružio je sveobuhvatnu i vrlo značajnu podršku, kako u reformisanju zakonodavnog okvira, tako i u unapređenju kapaciteta i uslova za rad pravosudnih organa

 – istakla je ministarka pravde Nela Kuburović na završnoj konferenciji USAID-ovog Projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast (JRGA).

Ona se zahvalila USAID-u na dosadašnjoj podršci, i izrazila nadu da završetak tog projekta predstavlja kraj tek jedne etape i da će USAID, kroz realizaciju nekih novih inicijativa, nastaviti da bude partner Srbije i Ministarstva pravde da bi zajednički i dalje radili na unapređenju vladavine prava i jačanju efikasnosti, nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa.

Nela Kuburović je istakla da je JRGA projekat jedan od najuspešnijih projekata USAID-a u Srbiji i da je od početka njegovog sprovođenja 2011. godine do danas bio pouzdan partner Ministarstva pravde na putu unapređenja efikasnosti pravosuđa i reforme pravosudnog sistema u Srbiji. Kao primer je navela da je Ministarstvo pravde u 2014. godini započelo rad na rekonstrukciji 29 objekata za potrebe pravosudnih organa širom Srbije, od čega je rekonstrukciju 19 pomogla JRGA.

– Prilikom unapređenja pravosudne infrastrukture posebna pažnja posvećena je upravo prekršajnim sudovima u Srbiji, kao i Upravnom sudu i njegovim odeljenjima. Podsetiću na to da je krajem 2015. godine Prekršajni sud u Beogradu, prvi put od osnivanja, dobio svoju zgradu, i danas se nalazi u Ustaničkoj ulici, gde je preseljen s više od 14 lokacija. Na tom značajnom zadatku veliku pomoć su nam pružili prijatelji s JRGA projekta – naglasila je ministarka Kuburović.

Takođe, kako je istakla, pomoć od projekta stigla je i za novu zgradu Prekršajnog apelacionog suda u Katanićevoj ulici.

– Zajedno s Projektom za reformu pravosuđa i odgovornu vlast, renovirali smo i tehnički obnovili većinu prekršajnih sudova u Srbiji – u Aranđelovcu, Kikindi, Loznici, Nišu, Novom Sadu, Pirotu, Prokuplju, Rumi, Valjevu, Zaječaru, Zrenjaninu, Šapcu. Posebno moram da istaknem Prekršajni sud u Raški – naglasila je ona.

Ministarka Kuburović je napomenula da se, kada je reč o reformi prekršajnog prava, nezaobilazno mora istaći veliki doprinos projekta na izradi novog Zakona o prekršajima, koji je usvojen 2013. godine, a počeo da se primenjuje u martu 2014.

– Taj zakon je značajno unapredio efikasnost i kvalitet rada prekršajnih sudova, kroz uvođenje novih pravnih instituta, kao što su prekršajni nalog i jedinstveni registri prekršajnih sankcija i neplaćenih novčanih kazni – dodala je Nela Kuburović.

Podrška Projekta nije izostala ni prilikom sprovođenja Programa kontinuirane stručne obuke sudija dabi se Zakon kvalitetno primenjivao u praksi.

Ona je najavila da će Ministarstvo pravde nastaviti da unapređuje informacioni sistem u prekršajnim sudovima SIPRES povezivanjem s drugim pravosudnim i državnim sistemima, uspostavljanjem centralnog statističkog izveštavanja za pravosuđe i instalacijom SIPRES-a na rezervnu lokaciju za smeštaj podataka u niškoj apelaciji da bi SIPRES uvek nesmetano radio.

Osim Zakona o prekršajima, ministarka pravde je ukazala na to da se zajedno s JRGA radilo i na izradi Zakona o zaštiti uzbunjivača, nakon čijeg usvajanja je Projekat sproveo Program obuke za više od 1.000 sudija da bi mogli suditi u predmetima vezanim za uzbunjivače i obezbediti odgovarajuću sudsku zaštitu u slučajevima odmazde.

– Predstavnici JRGA bili su članovi radne grupe za izradu Nacrta zakona o sprečavanju nasilja u porodici, koji će se uskoro naći pred narodnim poslanicima i koji će doneti značajne novine u cilju prevencije nasilja, pružanja pomoći žrtvama i bliže saradnje institucija – dodala je Nela Kuburović. – U tom smislu, Ministarstvo pravde je imalo podršku Projekta i u realizaciji javnih rasprava o Nacrtu zakona, ali i izradi internet prezentacije (sajta) za prateću kampanju „Isključi nasilje“. Cilj te kampanje je da nove zakonske mere približi kako onima koji mogu biti ili jesu žrtve porodičnog nasilja, tako i ostvarenim ili potencijalnim počiniocima, kao i široj društvenoj zajednici da bi umela da prepozna nasilje i odgovarajuće reaguje na njega. Ističući i zajednički rad na izradi novog Nacrta zakona o agenciji za borbu protiv korupcije, koji je trenutno u fazi javne rasprave, Nela Kuburović je pozvala stručnu javnost da se uključi u tu javnu raspravu.

M. Bozokin

Elektronsko vođenje predmeta

– Takođe, zajedno s novim ZOP-om, uspostavili smo i novi informacioni sistem u prekršajnim sudovima SIPRES, koji je omogućio elektronsko vođenje predmeta. Reč je o bazi s gotovo 2.000 korisnika i više od 3,3 miliona predmeta, koja je po svojoj centralizovanoj strukturi i protokolima za razmenu informacija s partnerima van pravosudnog sistema, jedinstvena u srpskom pravosuđu – naglasila je ministarka Kuburović.

Osim što je olakšao vođenje predmeta, generisanje tačnih izveštaja i obrazaca u postupku, pa samim tim unapredio efikasnost prekršajnih sudova i obezbedio tačnost statističkih izveštaja o radu, SIPRES je, kako je napomenula, omogućio i ažurno vođenje Registra neplaćenih kazni, koji je povećao naplatu novčanih kazni za prekršaje gotovo 100 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

 

Piše:
Pošaljite komentar