Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novosađani radije plate kaznu, nego da odu u zatvor

17.02.2018. 10:13 10:19
Piše:
Izvor: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

NOVI SAD: Vreme izbegavanja plaćanja prekršaja na području novosadskog Prekršajnog suda sakrivanjem od poštara je, po svoj prilici prošlo.

Od početka marta počinje novi vid dostave obaveštavanja okrivljenih, koji posle Beograda stiže i na područje ovog Suda, a o tome je potpisan protokol.

Naime, već sada je uočljiv trend je da se osumnjičeni mnogo više kažnjavaju po prekršajnim nalozima, za fiksne kazne, a pre svega zahvaljujući tome što su opštinske, gradske i pokrajinske odluke prešle na naloge koji se dostavljaju elektronskim putem.

Tu spadaju, na primer, mnoštvo prijava za prekoračenje radnog vremena ugostiteljskih objekata, one iz oblasti sabraćaja... Takođe, ako je neko u bekstvu ili očigledno izbegava dovođenje u sudnicu, postoji mogućnost izdavanja opšte naredbe za dovođenje u sud.

Već sada se ovo pročulo, pa osumnjičeni građani sami dolaze da provere da li imaju dugove, a u poslednji čas se trgne većina da plati obaveze, zato što se sve više izdaju poternice.

Ovo je postalo moguće izmenom zakona pretprošle godine,  ali je sud počeo intenzivnije da primenjuje ovakve mere krajem prošle godine i pokazalo se kao izvanredno rešenje.   

Primera radi, ako neko ide na skijanje u Francusku ili na letovanje u Grčku, postaje sve više zainteresovan za izmirenje kazni da bi bio spokojan da li će ga neko vratiti s granice i to o njegovom trošku.

Država mora sebe da brani. Problem je bio i u dostavi. Mi smo u obavezi da je obavljamo preko pošte, a predaja naših obaveštenja je bila gotovo simbolična. Ovih dana smo preuzeli nove koverte s povratnicom i obaveštenjima, koje će izmeniti situaciju. Na njihovoj poleđini postoji obaveštenje u kojem piše da u roku od 15 dana treba podići pošiljku ili u protivnom ako se ne podigne, osam dana će biti na oglasnoj tabli i smatraće se da je primalac uredno obavešten. Ovo će sad zaživeti iako je moglo po zakonu i ranije, ali sad nam dostavljena nova nabavka koverti ( „S1“), objašnjava za „Dnevnik“ predsednik Prekršajnog suda u Novom Sadu, mr Kamenko Kozarski.

U Prekršajnom sudu u Novom Sadu je od početka primene novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, odnosno od 1. juna  do kraja prošle godine zaprimljeno 56 predmeta a kažnjene su 52 osobe. Za 51 lice izrečena je zatvorska kazna od pet do 50 dana, a najviše je onih u trajanju od mesec dana.

Sem u jednom slučaju iz ranijeg perioda, radi se većinom o muškarcima, ali važno je napomenuti da nije reč samo o prekršajima počinjenim u bračnoj zajednici već i o vanbračnim vezama, a ima i slučajeva u kojima su akteri bivši momak i devojka, odnosno, kad se radi o bivšim partnerima, dodaje Kozarski.

Na primer, nastavlja naš sagovornik, ako neko uznemirava bivšu devojku, a imamo takvih slučajeva, njemu se zabrani komuniciranje, kontakt i prilazak, ali ako joj on potom preko mobilnog telefona preti, prekrši zabranu i čini ono što mu je nedozvoljeno, sledi upućivanje u zatvor.

Od trenutka kada okrivljenom država da rešenje, on ima odnos s državom, a ne s partenerkom, pa ako prekrši ono što mu je država naredila, sledi odgovarajući postupak. Ne može osumnjičeni ni da pomisli da ga je baš briga za ono što su mu „ovi rekli”, poručuje Kozarski.     

Okrivljeni imaju pravo žalbe, ali za to vreme sede iza rešetaka, zato što se radi o težim prekršajima iz oblasti javnog reda i mira, Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, da ne bi došlo do eskalacije nasilja, odnosno neželjenih posledica.     

Predsednik novosadskog Prekršajnog suda navodi da je profil osumnjičenih takav da se često radi o socijalno ugroženim, nedovoljno obrazovanim ljudima, onima koji ne rade i koji su „siromašni duhom i materijalnim sredstvima”, ali pojavljuju se povremeno i slučajevi u kojima je reč o veoma situiranim ljudima. Navodi primer da je bio pokrenut postupak protiv jednog uspešnog biznismena.

Ne mora se u tim prekršajima raditi, kako se to često misli „o šamarčini”, može osumnjičeni da uz povišen ton razbije nešto u kući – pepeljaru ili lampu, da baci parfem, a ako se partnerka oseti ugroženom, i to prijavi, policija izlazi na lice mesta i procenjuje situaciju, obraća se Tužilaštvu. Svakako, nije presudno da neko nekog udari, već je dovoljno da se u slučaju pojavila situacija u kojoj postoji mogućnost da će osumnjičeni predmetima ili nekako nastaviti da se nasilnički ponaša, tako da se neka osoba oseća ugroženom, ističe Kozarski.

On navodi da se takvi slučajevi češće dešavaju u noćnim satima, ali da ih ponekad ima i u toku dana. 

Osim brojnih predmeta o nasilju u porodici, u novosadskom Prekršajnom sudu zanimljiv je i broj zamena novčanih kazni u zatvorske.

Redovnih predmeta koji su došli na izvršenje (naplatu) i prekršajnih naloga (na primer, za nevezivanje pojasa, nepravilno parkiranje, prekršaja na osnovu gradskih odluka...), koji nisu plaćeni u roku od osam dana, bilo je lane oko 1.000 mesečno.

Ipak, kad je okrivljenima kazna preinačena u zatvorsku, po principu da 1.000 dinara vredi jedan zatvorski dan, samo 121 osoba se odlučila da ne plati obavezu i da odleži kaznu u zatvoru na Klisi. Prošle godine je naplaćeno na ime novčanih kazni preko 211 miliona dinara.

M. Vujačić

Autor:
Pošaljite komentar
Smanjen broj prekršaja javnog reda i mira u Novom Sadu

Smanjen broj prekršaja javnog reda i mira u Novom Sadu

23.08.2017. 09:07 09:08
Oštre novčane kazne prepolovile prekršaje

Oštre novčane kazne prepolovile prekršaje

24.04.2017. 08:41 08:47