NEPRIJAVLJENO ORUŽJE U ilegalnom posedu 900.000 cevi
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Staroj Pazovi podneće krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu protiv četrdesettrogodišnjeg muškarca, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Policija je prilikom pretresa stana osumnjičenog pronašla i oduzela lovački karabin, pištolj i 49 komada pištoljske municije, saopštila je policija u petak.
Takođe, istog dana i policija u Krupnju podnela je
krivičnu prijavu protiv pedesetpetogodišnjeg muškarca iz okoline Krupnja zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Policija je prilikom pretresa domaćinstva koje osumnjičeni koristi pronašla lovački karabin sa tri metka i kratež sa 16 patrona.
Prijava je podneta po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Loznici, navodi se u saopštenju šabačke Policijske uprave.
Skoro da ne prođe sedmica a da policija ne zapleni ilegalno oružje. To je samojoš jedna potvrda da širom naše zemlje i dalje u štekovima građani kriju oružje koje, po propisima i zakonima, ne bi smeli da imaju.
Niko nema precizne podatke o tome koliko je nelegalnog oružja i municije u rukama naših građana. Broj registrovanih komada je oko milion, a najgrublje procene pokazuju da zemljom cirkuliše čak 900.000 nelegalnih kratkih i dugih cevi.
Prema zvaničnim podacima MUP-a iz studije “Procena pretnje od teškog i organizovanog kriminala”, samo za četiri godine, d 2015. do kraja 2018, policija je zaplenila 6.231 komada oružja. Od ovog broja, 2.620 su bile automatske i poluautomatske puške, a 2.289 su pištolji i revolveri.
Najviše zaplenjenog oružja bilo je 2017. - 1.900 i 2018. - 1.812.
Policija je u ovom četvorogodišnjem periodu zaplenila je i 525 bombi i 161.589 komada municije.
Srbija i Crna Gora na trećem su mestu u svetu i prvom u Evropi po količini oružja koje posjeduju građani u odnosu na broj stanovnika – 39,1 komad na 100 stanovnika, pokazalo je istraživanje Ženevskog instituta za međunarodne studije.
Bosna i Hercegovina je na 11. mestu, sa 31,2 komada, a Makedonija na 13. mestu, sa 29,8 komada oružja na 100 stanovnika.
Na listi 25 top-rangiranih država je i Kosovo, nalazi se na 18. mestu, sa 23,8 komada na 100 stanovnika.
Legalno oružje nije problem jer su vlasnici u velikoj meri savesni. Problem su, dakle, cevi u ilegalnom posedu. Iako su ratovi na prostoru bivše Jugoslavije odavno prestali, posledice tih oružanih sukoba i te kako se još uvek osećaju – upravo u švercu, odnosno donošenju ilegalnog oružja s ratišta u Srbiju. Neki te puške, pištolje, revolvere, minsko-eksplozivna sredstva prodaju, drugi ih još negde skrivaju.
Država je kroz legalizacija pomagala građanima da se bez kazne oslobode ilegalnog oružja. Od 1992. do sada bilo je sedam legalizacija oružja u Srbiji. Najveća predaja ilegalnog oružja bila je 2003. godine, tokom policijske akcije „Sablja”. Građani su samoinicijativno predali više od 35.000 ilegalnih ubojitih cevi. U tom periodu predato je i 23.848 zahteva za legalizaciju oružja koje je bilo u posedu građana.
Podsećanja radi, za nedozvoljeno držanje i promet oružja zaprećeno je do deset godina zatvora. MUP je pokrenuo inicijativu da se ta kazna poveća na 12 do 15 godina i da se ujedno oduzima novčana korist ostvarena ilegalnim prometom oružja.
M. Bozokin