Nataša Plavšić umesto Vanje Rodić
Vlada Srbije razrešila je pomoćnicu ministra pravde Srbije Vanju Rodić dužnosti zamenice državnog pravobranioca – zastupnice Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu
i umesto nje za vršioca dužnosti imenovala Natašu Plavšić.
Za zastupnicu Srbije pred sudom u Strazburu Vanja Rodić imenovana je 28. novembra 2013. godine. Njen mandat, kako je objavljeno na sajtu Vlade Srbije, prestao je 2. januara ove godine.
Inače, od početka godine zastupanje Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava preuzelo je Javno pravobranilaštvo. Dočekalo ga je oko 2.700 predstavki protiv Srbije. Broj predstavki protiv naše države drastično je opao u odnosu na početak 2015. godine, kada ih je bilo čak 11.000.
Javno pravobranilaštvo, po objašnjenju Ministarstva pravde, zateklo je u Evropskom sudu za ljudska prava 92 predmeta protiv Srbije koja su u fazi zastupanja, a koja obuhvataju 1.276 predstavki. Od toga, kako se objašnjava, neki predmeti se odnose na više desetina lica i većinom su vezani za dugovanja preduzeća s većinskim društvenim kapitalom. Takođe, preuzimaju i donete presude za 1.170 lica koje treba izvršiti, a koje se odnose na odluke zbog dugovanja većinski društvenih preduzeća radnicima.
Pomoćnica ministra pravde u Sektoru za zastupanje Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava Vanja Rodić, koja je to bila do pre nekoliko dana, objašnjavala je da postoje četiri grupe predmeta koje je Strazbur obavezao Srbiju da ispuni, a čije izvršenje nadzire Komitet ministara Saveta Evrope. Među njima je i rešavanje pitanja takozvanih kosovskih penzija, nestalih beba i stare devizne štednje.
Građani Srbije su, inače, među prvima u Evropi po broju predmeta u Evropskom sudu za ljudska prava. U 2014. godini tom sudu obratilo se 11.490 naših državljana, a lane 11.427. Praksa je pokazala da Evropski sud za ljudska prava u većini slučajeva odbacuje prispele tužbe uz obrazloženje da nisu dopuštene po raznim osnovama.
Tokom prošle godine presuđeno je u svega 35 slučajeva za predmete iz ranijih godina, a trenutno se obrađuje 545 tužbi srpskih građana. Na smanjenje boja predstavki na početku ove godine u odnosu na početak prošle uticala je i odluka Evropskog suda za ljudska prava o odbacivanju čak 5.000 predstavki koje su se odnosile na slučaj ratnih dnevnica.
U Evropskom sudu za ljudska prava strogo paze na formalnosti i dovoljno je da se tužba podnese sa zakašnjenjem ili da se građani nisu obratili svim nadležnim pravosudnim institucijama u Srbiji pa da ona bude odbačena. Većinu predmeta iz Srbije Strazbur je odbacio baš iz tih formalnih razloga.
LJ. M.