Nastavak suđenja za ubistvo Ćuruvije,optuženi iznose odbrane
BEOGRAD: Ponovljeno suđenje četvorici nekadašnjih pripadnika državne bezbednosti optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 1999. godine nastavlja se u ponedeljak pred Specijalnim sudom u Beogradu.
Prethodnu prvostepenu presudu u septembru je ukinuo Apelacioni sud i naložio ponavljanje suđenja.U nastavku suđenja tužilaštvo i branioci okrivljenih će se izjasniti o dokaznim predlozima suprotne strane, a potom će optuženi moći da detaljno iznesu svoje odbrane.
Suđenje se ponovlja tadašnjem šefu resora državne bezbednosti Radomiru Markoviću, tadašnjem šefu beogradskog centra DB Milanu Radonjiću, operativcu DB-a Ratku Romiću i pripadniku rezervnog sastava DB Miroslavu Kuraku, koji je u bekstvu, pa mu se sudi u odsustvu.
Nasuprot ukinutoj presudi u kojoj je NN lice označeno kao neposredni izvršilac ubistva Churuvije, u optužinici, po kojoj se svima sudi, tvrdi se da je Ćuruviju ubio Miroslav Kurak, a da mu je saučesnik bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Churuvijinu partnerku Branku Prpu.
Jedan od Kuraković branilaca, advokat Mladen Džolić, rekao je da i u ponovljenom postupku Kurakova odbrana ostaje pri stavu da svi dokazi i, kako kaže, čak i oni nezakoniti, ne dovde njegovog branjenika u vezu sa bilo kojim aspektom ubistva novinara.
“Posebno skrećemo pažnju da je i sama Branka Prpa, kao jedini očevidac Ćuruvijinog ubistva, više puta decidno izjavila da Miroslav Kurak nije izvršilac ovog dela. Na odbrani ostaje samo da u daljem toku suđenja ukazuje sudu na brojne nepravilnosti i nelogičnosti, poput uloge određenih Komisija i stranih vojnih organizacija u prikupljanju nezakonitih, antidatiranih dokaza”, rekao je Džolić Tanjugu.
On tvrdi da za to postoje “nesporni pisani tragovi u samom predmetu”.
Kuraku se, koji je u bekstvu, sudi u odsustvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Ostali su dostupni sudu - Marković izdržava zatvorsku kaznu od 40 godina zbog četvorostrukog ubistva na Ibarskoj magistrali u oktobru 1999. godine, a Radonjić i Romić su već tri i po godine u kućnom pritvoru, a prethodno i tri i po godine u pritvoru.
Ponovljeni proces krenuo je početkom oktobra, kada su se sva trojica kratko izjasnili da nisu krivi.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je 7. septembra prvostepenu presudu za ovo ubistvo sa obrazloženjem da je prvostepeni sud prekoračio optužbu uvođenjem NN lica u taj slučaj, kao i dodavanjem radnji optuženima za koje se ne terete optužnicom tužilaštva za organizovani kriminal.
Prema ukinutoj presudi, Churuviju je ubilo NN lice, a pripadnici DB-a za to pripremili "teren".
Tužilaštvo je na ponovljenom suđenju ostalo pri navodima svoje optužnice da je ubistvo Ćuruvije počinjeno po nalogu nepoznate osobe iz vrha tadašnje vlasti, kao i da je Marković za to angažovao Radonjića, a on Romića i Kuraka.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen "radi očuvanja postojeće vlasti" zbog svog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga".
Ubijen je na Uskrs 1999. godine, u prolazu ispred ulaza u zgradu gde su se nalazile prostorije marketing službe njegovog lista "Dnevni telegraf", a sa njim je tada bila Branka Prpa.