Počinje ponovljeno suđenje za ubistvo Ćuruvije
U Specijalnom sudu u Beogradu danas će početi ponovljeno suđenje četvorici nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti, optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije.
Glavni pretres biće održan sutra i u petak, pošto je Apelacioni sud 7. septembra ukinuo prvostepenu presudu i naložio da se suđenje ponovi.
Danas će odmah biti otvoren glavni pretres bez pripremnog ročišta, budući da se sudi drugi put. Apelacioni sud u Beogradu je u odluci o ukidanju presude obrazložio da je prvostepeni sud prekoračio optužbu uvođenjem N. N. lica u radnju izvršenja zločina, kao i dodavanjem okrivljenima radnji za koje nisu bili optuženi.
U prvostepenoj presudi, koja je ukinuta, bilo je navedeno da je Ćuruviju ubilo N. N. lice, a da su pripadnici Državne bezbednosti za to „pripremili teren”.
Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine, na Uskrs, za vreme agresije NATO-a na našu zemlju, u haustoru zgrade u Svetogorskoj ulici, a s njim je u tom trenutku bila i njegova prijateljica Branka Prpa, koja je onesvešćena udarcem u glavu.
Na optuženičkoj klupi Specijalnog suda ponovo će se u tom predmetu naći Radomir Marković, koji je u to vreme bio šef Resora državne bezbednosti, zatim tadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i operativac DB-a Ratko Romić. Četvrti optuženi, Miroslav Kurak, pripadnik rezervnog sastava DB-a, nalazi se u bekstvu i njemu se sudi u odsustvu.
Ukinutom presudom, koja je izrečena početkom aprila prošle godine, oni su bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora. Bivši načelnik RDB-a Radomir Marković nepravosnažno je bio osuđen na 30 godina zatvora, po optužbi za podstrekavanje na ubistvo, a za isto delo u saizvršilaštvu logističkom podrškom osuđeni su bivši načelnik beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, takođe na tri decenije robije, a na kazne zatvora od po 20 godina Ratko Romić, nekadašnji glavni obaveštajni inspektor Druge uprave CDBB-a, i Miroslav Kurak, bivši pripadnik DB-a.
Apelacioni sud je naložio da prvostepeni sud u ponovljenom postupku otkloni sve nedostatke i povrede postupka na koje mu je ukazano u obrazloženju. Iz ukinute presude proizlazi da je vlasnika i novinara „Dnevnog telegrafa” Slavka Ćuruviju ubilo „nepoznato lice”, a da su mu osuđeni pripadnici nekadašnje Državne bezbednosti pomagali u pripremi zločina.
Miroslav Kurak, koji se u optužnici pominje kao direktni izvršilac ubistva, u ukinutoj presudi nije pomenut kao takav, već nepoznato lice, čiji identitet nije utvrđen. Kurak je osuđen u odsustvu jer je u bekstvu i za njim je na snazi crvena poternica Interpola.
Nasuprot ukinutoj presudi, optužnica tvrdi da je ubistvo izvršio Kurak, a da mu je saučesnik bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.
U optužnici se navodi da je Ćuruvija ubijen zbog „javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti”.
Optuženi Radomir Marković izdržava kaznu zatvora od 40 godina na koju je osuđen u slučaju „Ibarska magistrala”, dok je u predmetu „Budva–Stambolić” osuđen na 15 godina zatvora.
Na početku istrage, koja je zbog ubistva Ćuruvije pokrenuta 14. januara 2014. godine, Milan Radonjić i Ratko Romić bili su uhapšeni, a posle tri i po godine provedene u pritvoru određena im je mera kućnog pritvora uz elektronski nadzor, koja im je juče produžena.
E. S. H.