NARUŠAVANJE REDA I MIRA Kad se zatvore lokali, počinju tuče
NOVI SAD: U prvoj polovini ove godine na području Južnobačkog okruga, koji pokriva novosadska Policijska uprava, registrovano je prosečno oko pet prekršaja dnevno iz oblasti Zakona o javnom redu i miru (JRM), što je osetno manje nego u istom periodu lane.
Ipak, godinama je najviše tih prekršaja je s elementima nasilja, kao što su učestvovanje u tuči, drsko i bezobzirno ponašanje, a mahom se čine u alkoholisanom stanju ili pod uticajem psihoaoktivnih supstanci, na ulici, u ugostiteljskim objektima i ispred njih, i to između 22 sata i 6 ujutro. Oko polovine prekrašaja JRM-a počini se na području Novog Sada, a ostali na teritorijama preostalih 11 opština u južnoj Bačkoj.
Ipak, neke novosadske policijske ispostave, kao što su Stari grad, Detelinara ili Klisa, podnose pojedinačno i duplo više prekrašajnih zahteva nego stanice u Bačkoj Palanci, Vrbasu, Bečeju i drugim mestima u okrugu.
Udarno vreme za problematične događaje je kad se zatvaraju lokali, kad se stvori gužva od onih koji su pod dejstvom alkohola krenuli kući i često im je dovoljan samo nečiji pogled, protumačen kao negativan, ili neki drugi banalan razlog da bi došlo do ekscesa i problema. Incidenti koji se sankcionišu iz Zakona o javnom redu i miru, česti su pred zoru u gužvama ispred objekata brze hrane, gde se ljudi sreću pod uticajem alkohola ili narkotika posle provoda.
– Najviše prekršaja JRM-a je na ulici, odnosno na mestima gde ima „načičkanih” ugostiteljskih objekata, ali ove godine je zabeležen i njihov smanjen broj. Možemo govoriti o povoljnom stanju bezbednosti, pogotovo jer u pomenutom periodu nije bilo težih slučajeva narušavanja javnog reda i mira, kao što su, na primer, masovne tuče ili sukobi navijačkih grupa - ocenjuje za „Dnevnik” načelnik Odeljenja policije (uniformisanog sastava opšte nadležnosti) novosadske Policijske uprave Predrag Veličković. – Napominjem, u tih šest meseci evidentirano je oko 900 javnih okupljanja, na koja se odvaja značajan deo naših snaga i vremena, a na njima nije dolazilo do narušavanja JRM-a, ni na sportskim događajima, ali ni na fudbalskim utakmicama na koje su redovno dolazili brojni navijači gostujućih ekipa. Sve to je prošlo bez većih problema na stadionima i u njihovom neposrednom okruženju.
– Valja napomenuti da vatreno oružje ne zatičemo često, ali u poslednje vreme primetno je da jedan broj mladih nosi uz sebe verne replike pištolja, što predstavlja prekršaj po Zakonu o oružju i municiji jer ukoliko takav predmet nosi na javnom mestu, time se izaziva uznemirenje građana – navodi načelnik uniformisane policije Predrag Veličković. – Takođe, nije retkost da pronađemo neku vrstu gasnog pištolja, odnosno startnog oružja. To se sve oduzima i, nakon veštačenja, podnosi se prekršajna ili krivična prijava, u zavisnosti od nalaza i mišljenja sudskog veštaka.
Naš sagovornik, takođe, ističe da na Egzitu godinama nije bilo podnetih prijava protiv posetilaca zbog prekrašaja s elementima nasilja. Kako kaže, uobičajeno je da posetioci te manifestacije ne iniciraju narušavanje javnog reda i mira, iako dolaze da prate programe, na desetine hiljada po jednoj noći. Podseća i na to da su bez većih problema i narušavanja javnog reda i mira protekli novogodišnja noć, Poljoprivredni sajam, „Parada ponosa” (koja je prvi put u Novom Sadu organizovana u maju ove godine), kao i ostala javna okupljanja, sve sportske i kulturne manifestacije i politički skupovi.
Tradicionalno više od polovine počinjenih prekršaja JRM-a su oni koji se odnose na vređanje, vršenje nasilja, pretnju i tuče. Slede zahtevi za pokretanje prekršajnih postupaka zbog drskog i bezobzirnog ponašanja, svađe, vike i buke, vređanja policijskih službenika, prosjačenja, propuštanja obaveštavanja o narušavanju javnog reda i mira (što se odnosi na ugostiteljske objekte), prostitucije, prodaje alkoholnog pića licima pod očiglednim uticajem alkohola...
– Znatan broj povratnika u izvršenju prekršaja je pre svega kod onih s elementima nasilja, ali to sudija ceni pri odmeravanju kazne, nakon saslušanja, a ima ih dosta i kod prosjačenja. U takvim prekršajima uglavnom učestvuju lica između 20 i 30 godina – objašanjava Veličković. – U prvoj polovini godine proveren je identitet, odnosno sprovedeno takozvano legitimisanje, čak 75.000 građana, što je oko polovinu više nego u istom periodu lane, što je rezultiralo povećanim brojem pronađenih lica po poternicama i policijskim potragama.
M. Vujačić