Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Legija svedoči o ubistvu Ćuruvije

25.09.2016. 21:48 09:06
Piše:

Bivši komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija trebalo bi u ponedeljak da svedoči na suđenju četvorici bivših

pripadnika DB-a, osumnjičenih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine.

U nastavku suđenja pred Specijalnim sudom u Beogradu u istom terminu, 26. i 27 septembra, osim Ulemeka, takođe kao svedoci po predlogu optužbe, trebalo bi da budu ispitani „zemunci“ braća Simović, Miloš i Aleksandar.

Svoje iskaze istražnim organima Ulemek i braća Simović dali su prvi put pre nešto više od dve i po godine. Sredinom januara 2014. iz Specijalnog tužilaštva je saopšteno da je iskaz Milorada Ulemeka „bitno doprineo pomaku u istrazi slučaja ’Ćuruvija’ i pokretanju istrage protiv sada optuženih“.

Tužilaštvo za organizovani kriminal je 14. januara 2014. pokrenulo istragu, a u junu iste godine podiglo optužnicu protiv nekadašnjeg načelnika RDB-a Radomira Markovića, bivšeg načelnika beogradskog DB-a Milana Radonjića, bivšeg glavnog inspektora Druge uprave DB-a Ratka Romića i operativca Miroslava Kuraka. Optužnica tereti Kuraka za izvršenje ubistva Ćuruvije 11. aprila 1999, Romića da mu je u tome pomogao, dok je Marković osumnjičen da je „sačinio plan i podstrekao Radonjića“, a okrivljeni Radonjić da je potom „dogovorio realizaciju s Kurakom i Romićem i obezbedio logistiku“.

Suđenje je počelo 1. juna prošle godine, a okrivljeni od početka procesa u potpunosti odbacuju optužbe i tvrde da nemaju nikave veze s Ćuruvijinim ubistvom, da su „optužbe besmislene, iskonstruisane i da punih petnaest godina traje medijska hajka s ciljem da se javnosti predstavi apsolutna neistina o navodnoj zločinačkoj ulozi RDB-a“.

Po tvrdnji branilaca, nikada ranije tokom postupka, do ovog trenutka, odbrana nije imala mogućnost da prisustvuje svedočenju Ulemeka i braće Simović, niti da im postavlja pitanja, jer su ispitivani u prethodnoj fazi istrage protiv NN izvršioca krivičnog dela, pre nego što su označeni kao osumnjičeni.

Optuženi Milan Radonjić i Ratko Romić su u pritvoru od 14. januara 2014. godine. Radomir Marković je u požarevačkoj „Zabeli” na izdržavanju  kazne od 40 godina zatvora na koju je osuđen u slučaju „Ibarska magistrala“, a Miroslav Kurak je u bekstvu i sudi mu se u odsustvu. Svedoci Milorad Ulemek, kao i Miloš i Aleksandar Simović na suđenje će biti dovedeni iz zatvora gde izdržavaju najstrože zatvorske kazne.

Ulemek je osuđen na četrdesetogodišnji zatvor pravosnažnim presudama u predmetima „Stambolić–Budva“, „Ibarska magistrala“, za više krivičnih dela u slučaju „zemunski klan“, kao i po optužbama da je s vođom „zemunskog klana“, sada pokojnim Dušanom Spasojevićem, organizovao atentat na premijera Zorana Đinđića.

Braća Simović, pripadnici nekadašnjeg „zemunskog klana“, osuđena su na najstrože zatvorske kazne za više teških krivičnih dela „zemunskog klana” i po optužbama za učešće u atentatu na premijera Đinđića.

J. Jakovljević

 

Odbrana osporava istinitost

U žalbi na rešenje o potvrđivanju optužnice, u koju je „Dnevnik“ imao uvid, branilac Radomira Markovića Vladimir Marinkov, osporavajući istinitost svedočenja Milorada Ulemeka, navodi da je taj svedok, da bi „konstrukcijama, insinuacijama i neutemeljenim zaključcima izneo optužbe protiv sada okrivljenih“ u iskazu „izmislio dva susreta s Markovićem“, jedan krajem marta 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja Srbije, a drugi u prvoj polovini 2000.

Odbrana tvrdi da „Ulemekov iskaz opovrgavaju, a odbranu Radomira Markovića – da pomenutih  susreta uopšte nije bilo – potvrđuje više ostalih dokaza, iskazi pojedinih svedoka kao i kasnije pribavljeni „Vremenik“ vođen u bazi JSO-a za period od 26. do 30. marta 1999. godine“.

Piše:
Pošaljite komentar