Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Lane 11 prijava nestanaka dece

22.05.2018. 23:16 23:17
Piše:
Foto: pixabay.com

Međunarodni dan nestale dece biće obeležen priredbom „Skroz dečje” u petak, 25. maja, u parku Tašmajdan u Beogradu u organizaciji ASTRE, koja se već šest godina bavi rešavanjem problema nestale dece.

Od 2012. godine do danas ASTRA je primila više od 2.000 poziva putem Evropskog broja za nestalu decu 116000, u vezi s različitim vrstama nestanaka dece. Samo tokom prošle godine primljeno je 11 prijava nestanaka dece, osam devojčica i tri dečaka. Od tog broja, desetoro dece su državljani Srbije, dok je jedno strani državljanin. Za šestoro dece Evropski broj za nestalu decu u Srbiji je dobio informaciju da su pronađena, a potraga i dalje traje za troje dece, kažu za „Dnevnik” u ASTRI, i dodaju da za dvoje dece nemaju povratnu informaciju. Takođe, jedno dete, čiji je nestanak iz institucije prijavljen krajem 2016. godine, pronađeno je živo i zdravo početkom prošle godine.

– Poslednji podatak koji smo dobili od Ministarstva unutrašnjih poslova se odnosio na prvu polovinu 2017. godine, kada je bilo nestalo više od 400 dece, dok se na osnovu iskustva iz prethodnih godina može reći da se godišnje prijavi preko 1.000 različitih vrsta nestanaka dece. Na ažalost, MUP nije odogovorio na naš zahtev za dostavljanje najnovijih podataka  – kaže za naš list pi-ar ASTRE Katarina Ivanović.

Po podacima Mreže evropskih brojeva za nestalu decu, kao i podacima policije, najčešće vrste nestanaka su kada deca pobegnu od kuće ili iz domova za decu bez roditeljskog staranja, odnosno iz hraniteljskih porodica, dok je procenat otete dece ispod deset odsto od ukupnog broja nestanaka.  Kako kaže Katarina Ivanović, ASTRA se zalaže i konstantno apeluje na policijske organe da, bez obzira na vrstu nestanka, u potragu treba da se krene odmah, upravo iz razloga što su deca nezaštićena i mogu biti u riziku od različitih oblika eksploatacije i zlostavljanja.


Prioritet za policiju

Nestanak deteta je uvek prioritet za policiju i u svakom od prijavljenih slučajeva policija postupa hitno. Tokom 2016. godine, brzom i efikasnom intervencijom, policija je evidentirala i rasvetlila 1.113 slučajeva nestanaka dece. Od ukupnog broja prijavljenih nestanaka, najviše je dece i maloletnika koji su pobegli od kuće, iz domova za nezbrinutu decu, škola, prihvatilišta. Razlozi su razni – od ljubavnih problema, loših ocena, svađe s roditeljima i vršnjačke svađe do nasilja u porodici.


Tinejyeri uzrasta od 12 do 16 godina najčešće beže od kuće, a u protekloj godini je zabeleženo šest takvih slučajeva. U ASTRI kažu da su, osim u jednom slučaju u kojem potraga i dalje traje, sva deca pronađena u periodu do nedelju dana.

U toku 2017. godine zabeležene su i tri roditeljske otmice.

– Naime, saradnici iz Mreže evropskih brojeva za nestalu decu prijavili su nestanak četvorogodišnjeg deteta, a u drugom slučaju je majka prijavila roditeljsku otmicu dvoje dece uzrasta devet i 12 godina – kaže Katarina Ivanović, i dodaje da je u prvom slučaju istraga i dalje u toku, dok za dvoje dece nemaju povratnu informaciju o ishodu.

U prošloj godini prijavljena su i dva slučaja izgubljene ili na drugi način nestale dece, uzrasta 15 i 16 godina. U jednom slučaju, s obzirom na to da se radilo o devojčici za koju se sumnjalo da je žrtva trgovine ljudima, odnosno da je u pitanju prinudni brak, i za kojom je raspisana potraga, bilo je u kontaktu sa saradnicima iz inostranstva neophodno proveriti da li mogu po pronalasku da je hitno zbrinu. Kako navode u izveštaju ASTRE, devojčica je pronađena za manje od dva meseca.

S obzirom na veliku fluktuaciju izbeglica i migranata 2016. godine kroz Republiku Srbiju, broj poziva koji su se odnosili na decu iz te populacije bio je dosta veliki. Međutim, tokom  2017. godine, izbeglice i migranti su se duže zadržavali u Srbiji, a prijave koje su se odnosile na decu ticale su se razdvajanja porodice.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar