Komentarisanje postupaka ugrožava nezavisnost sudstva
<p>– Komentarisanje sudskih postupaka i nepravosnažnih presuda ugrožava nezavisnost suda i stvara utisak da u tim postupcima odluke nisu rezultat nepristrasnosti sudije</p>
– smatra predsednik Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Goran Ilić. – To ne rade samo političari, koji to najčešće čine, već i mediji i organizacije koje imaju odgovarajući medijski uticaj.
On je tako odgovorio na pitanje Tanjuga da li se stavovi, apeli i komentari na postupanje suda, kakve su ovih dana iznosila neka od novinarskih udruženja, državne institucije i nevladine organizacije, mogu smatrati pritiscima na pravosuđe, ali je istakao da govori principijelno.
– U toj priči nema nevinih, a bojim se da u svim slučajevima u kojima se to dešavalo, to nije doprinosilo pravdi i objektivnom odlučivanju suda – napomenuo je predsednik Udruženja tužilaca.
On smatra da Srbija nije zemlja koja se može pohvaliti preteranom nezavisnošću sudstva, i kaže da naše sudije i sudovi, kao ni drugi pravosudni organi, nemaju ustavne garancije nezavisnosti, kakve bi trebalo da imaju.– Ako tome dodamo komentarisanje sudskih odluka koje izlazi izvan okvira potrebe javnosti da sazna tok postupka ili suđenja, u tom slučaju ćete imati situaciju da sudije sude pod pritiskom i da odluka bude shvaćena kao posledica medijskog ili političkog pritiska – naglasio je Ilić.
On je apelovao na medije da se uzdrže od komentarisanja postupaka, osim objektivnog izveštavanja o njegovom toku.