Izrečene prvostepene presude za spornu privatizaciju DP „Irmovo”: Dragoslavu Vukoviću pet i po godina zatvora
Biznismen Dragoslav Vuković (52) iz Novog Sada nepravosnažno je, nakon više od deceniju suđenja u novosadskom Višem sudu, osuđen zbog zloupotrebe svog položaja odgovornog lica radi pribavljanja imovinske koristi, objedinjenom presudom na pet i po godina zatvora.
On se tereti da je od neutvrđenog datuma u aprilu 2000. godine pa do 16. decembra 2005. u Novom Sadu i Kisaču, kao odgovorno lice, odnosno vlasnik, direktor i ovlašćeno lice za zastupanje u Privrednom društvu DOO „Ko Vuković” DD iz Veternika i jedan od većinskih akcionara AD „Irmovo”, kao i predsednik Skupštine akcionara navedenog preduzeća, zloupotrebio svoj položaj u vidu prisvajanja nekretnina, odnosno zemljišta na teritoriji grada Novog Sada.
Protiv okrivljenih Mata L., kao direktora AD „Irmovo” i Bratislava U., koji je obavljao poslove kao sudski veštak, iako je znao da nije na listi ovlašćenih sudskih veštaka, u odnosu na taj deo optužnice postupak je obustavljen zbog zastarelosti krivičnog gonjenja. Oni su, po oceni sudskog veća kojem je predsedavao sudija Rade Kalajyija, nesavesno postupali u vršenju svoje službe, iako su bili dužni i morali biti svesni, imajući u vidu koji su posao radili, da usled takvog njihovog nesavesnog postupanja može nastupiti teža povreda „prava drugog” ili imovinska šteta za oštećenu Republiku Srbiju i pribavili imovinsku korist Dragoslavu Vukoviću.
Njima se takođe pripisuje da su protivzakonitim radnjama ostalih okrivljenih, Momčila G. i Snežane M., protiv kojih je krivični postupak takođe obustavljen zbog zastarelosti krivičnog gonjenja, omogućili protivpravno prisvajanje gradskog građevinskog zemljišta u građevinskom rejonu grada Novog Sada, površine veće od 45 hektara, ukupne vrednosti od oko 483.000.000 miliona dinara, kao i okrivljenom Bratislavu U., pri čemu je kao posledica nastupila šteta po imovinu Republike Srbije.
Okrivljeni Bratislav U., koji je u međuvremenu preminuo, teretio se da je tokom aprila 2000. godine, predstavljajući se kao sudski veštak iako nije imao ovlašćenja, na poslovima razgraničenja poljoprivrednog zemljišta na državnu i društvenu svojinu za DP Irmovo” očigledno nesavesno postupao u vršenju svoje službe. Stavlja mu se na teret da je prilikom sačivanja popisa i evidencije poljoprivrednog zemljišta za katastarske opštine Novog Sada, u obrasce uneo neistinite podatke o načinu sticanja zemljišta, tako što je u njih uneo da je više od 42 hektara građevinskog zemljišta u građevinskom rejonu grada, nad kojim je DP „Irmovo” imalo pravo korišćenja, stečeno „pravnim poslom”, odnosno kupoprodajom, iako je znao da pravnog posla nije bilo jer ne postoji nijedan zaključen kupoprodajni ugovor koji bi takvu tvrdnju potvrdio.
Falsifikatom do 44,6 hektara
Viši sud je ocenio da se preduzeće „Ko Vuković” DD uz pomoć falsifikovanih i overenih obrazaca protivpravno uknjižilo kao zemljišnoknjižni vlasnik 44,6 hektara državnog zemljišta na osnovu kupoprodajnih ugovora.
Naime, ocenjeno je da je nakon navedenih nezakonitih radnji, u martu 2014. godine 70 procenata društvenog kapitala DP „Irmovo” javnom akcijom prodato konzorcijumu osoba, Dragoslavu Vukoviću i Slobodanu R., za oko 79.000.000 dinara pa je tako, nakon kupovine društvenog kapitala i sticanja navedenih pozicija u AD „ “Irmovo” okrivljeni Vuković sačinio službenu ispravu neistinite sadržine, odnosno kupoprodajni ugovor u kojem je navedeno da AD „Irmovo” kao prodavac prodaje preduzeću „Ko Vuković” DD iz Veternika čiji je on vlasnik, obrazložio je sud pri izricanju presude prošle sedmice.
Znajući da je dužem periodu radio navedene poslove u vezi s razgraničenjem, iako nije bio sudski veštak, da po Zakonu o pretvaranju društvene svojine nad poljoprivrednim zemljištem u druge oblike svojine, sve poljoprivredno zemljište koje je pravno lice steklo na osnovu „pravnog posla” kao „sredstvo za proizvodnju” ostaje u društvenoj svojini preduzeća i društveni je kapital tog preduzeća, smatrao je da to može tako da uradi, a bez konsultovanja stručnih lica, dok je trebalo da proveri, ako nije bio siguran da pravilno tumači zakonske odredbe, navedeno je u obrazloženju presude.
Takođe je znao da je pomenuto zemljište odlukama Grada Novog Sada proglašeno za gradsko građevinsko zemljište i da je time prešlo u svojinu Republike Srbije. Prilikom rada na razgraničenju morao je da koristi najnovije vlasničko-posedovne listove, u kojima su bili verodostojni podaci o vlasništvu, zoni i površini. Takođe, bio je upoznat s tim da gradsko građevinsko zemljište nije u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, već da njime upravlja opština, pa je nakon unetih netačnih podataka o sticanju imovine u navedene obrasce, sačinio dokumentaciju za potrebe privatizacije preduzeća, u kojoj je evidentirao podatke da je DP „Irmovo” samo korisnik navedenog gradskog zemljišta, a ne da ga je steklo pravnim poslom, na koji način je sačinio lažne službene isprave, koje je u decembru 2000. godine upotrebio kao prave, tako što ih je predao u Službu za katastar nepokretnosti Novi Sad zajedno s obrascima.
To je učinjeno za katastarske opštine gde je DP „Irmovo” koristilo poljoprivredno zemljište, i to bez dokaza da su navedene parcele stečene kupoprodajom, kako je to naveo u obrascima.
U junu 2006. godine, bez provere radnika Republičkog geodetskog zavoda o istinitosti unetih priloženih podataka, izdata je potvrda DP „Irmovo” da su svi podaci iz priloženih obrazaca tačni i da odgovaraju faktičkom stanju u Katastru nepokternosti. Tada je direktor navedene službe bio Momčilo G., protiv kog je postupak obustavljen zbog zatarelosti krivičnog gonjenja.
Njemu se stavaljalo na teret da je nesavesno postupao u službi jer nije proverio, odnosno tražio od DP „Irmovo” da dostavi dokaz da su sporne parcele stečene „pravnim poslom”.
U optužnici je navedeno da se ona odnosi na period od aprila 2006. godine i naredna dva meseca, u kojem se optuženi Dragoslav Vuković tereti za protivpravnu imovinsku korist njegovom preduzeću DOO „Vuković oktan” iz Veternika, činjenjem krivičnog dela zlopuotrebe ovlašćenja u privredi.
E. S. H.