Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Da li su deca u Srbiji na meti kidnapera?

04.10.2018. 12:00 13:37
Piše:
Foto: pixabay.com

Ministarstvu unutrašnjih poslova prijavljen je pokušaj otmice jedne devojčice u Žarkovu, koji se dogodio u četvrtak, 27. septembra, rečeno je u MUP-u, a kako navode u policiji, preduzete su sve neophodne mere radi utvrđivanja okolnosti tog događaja.

Mediji su ranije preneli da je pokušana otmica učenice petog razreda Osnovne škole „Ljuba Nenadović” u Žarkovu u trenutki kada je išla od kuće do škole. Navodno je do pokušaja otmice došlo kada se pored devojčice zaustavio crni kombi koji je vozio „ćelavi muškarac”, koji je pokušao da je uvuče u vozilo, ali je ona, na sreću, uspela da pobegne.

Iz škole su roditeljima poslali saopštenje da su pojačane mere bezbednosti.

Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže da policija vodi istragu za pokušaj otmice devojčice na putu od kuće do škole u Žarkovu i da će javnost biti obaveštena o rezultatima istrage.

– Radim u obrazovanju 39 godina i samo sam jednom čuo za takav pokušaj otmice, koji se desio na Vidikovcu osamdesetih godina prošlog veka – rekao je Šarčević, i dodao da je Ministarstvo o incidentu, koji se dogodio u četvrtak, obavešteno u ponedeljak, a da bi za istragu možda bilo važnije da su obavešteni istog dana. – Škola pokriva onaj prostor dokle je školsko dvorište, dalje mora da se uključi policija i ona je uključena.

U Srbiji otmice dece su veoma retke, ali se svi slučajevi procenjuju s posebnom pažnjom, da bi se utvrdio neposredni rizik (Biljana Popović Ivković)

Ministar je istakao da bezbednost dece na putu od kuće do škole nije samo pitanje za školu i Ministarstvo već mora da se uključi šira društvena zajednica. Šarčević je podsetio na to da se u timu za bezbednost učenika nalaze predstavnici više ministarstava – pravde, socijale, policije, omladine, prosvete, te kada se desi nemili događaj, svi su uključeni.


Francuzi osuđeni zbog otmice trogodišnje Maše

Podsetimo, troje francuskih državljana bilo je prvostepeno osuđeno u Specijalnom sudu u oktobru 2016. jer su 13. marta 2015. u ulici Braće Jerković oteli tada trogodišnju Mašu iz ruku njene majke. Nakon otmice, usledila je policijska potera za njima, a sustignuti su na naplatnoj rampi autoputa ka Zagrebu kod Šimanovaca i uhapšeni. Oni su pravosnažnom presudom Apelacionog suda u Beogradu osuđeni na ukupno 26 godina zatvora. Istom odlukom, sud potvrđena im je mera proterivanja iz Srbije od 10 godina, nakon izdržavanja zatvorske kazne.


Državna sekretarka u Ministrastvu unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković kazala je da otmice dece u Srbiji nisu česte i da policija odmah po saznanju da se tako nešto dogodilo, preduzima mere.

– Uz saglasnost roditelja ili staratelja, objavljujemo fotografiju nestalog deteta i koristimo sva raspoloživa sredstva javnog informisanja, kao i socijalne mreže. Mi imamo, takoreći, naš „Amber Alert”. Važno je napomenuti da su u Srbiji otmice dece veoma, veoma retke, ali se svi slučajevi procenjuju s posebnom pažnjom da bi se utvrdio neposredni rizik – istakla je Biljana Popović Ivković, i dodala da je „Amber Alert” neprofitna organizacija koja okuplja oko 20 evropskih zemalja. – Članice Evropske unije, tačnije Slovenija, Austrija, Hrvatska i Mađarska, nisu u toj organizaciji, kao ni 70 odsto zemalja u svetu. MUP Srbije, naravno, razmatra mogućnost uvođenja „Amber Alert” sistema, rukovodeći se, pre svega, našim zakonodavstvom i vodeći računa o zaštiti ličnosti i privatnosti. Taj sistem podrazumeva da građani budu dodatna pomoć policiji u pronalaženju otetog maloletnika. Mi to već činimo u situacijama kada procenimo da je to neophodno. Uz saglasnost roditelja ili staratelja, objavljuje se fotografija maloletne osobe i svi detalji koji bi pomogli u njenom efikasnom pronalaženju.

Organizacija „Amber Alert” je prepoznatljiva po jedinstvenom sistemu za uzbunu koji se pokreće nakon nestanka deteta u nekoj zemlji. Slika, opis kako je dete bilo obučeno u trenutku nestanka, gde je poslednji put viđeno, emituju se u televizijskim i radio-programima, objavljuju na internet stanicama i ostalim kanalima za komunikaciju.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar