Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Internet prevare vode ljude i preduzeća u bankrot

29.04.2016. 20:50 13:33
Piše:

Specijalni sud u Beogradu početkom nedelje osudio je, u prvostepenom postupku 18 okrivljenih za SMS prevare.

Internet prevare nisu novost u našoj zemlji. U studiji MUP-a “Procena pretnji od teškog i organizovanog kriminala” navodi da su u Srbiji registrovane kriminalne grupe koje su činile krivična dela prevare u oblasti mobilne telefonije zloupotrebom računarske opreme u svrhu zaobilaženja zvaničnih međunarodnih ruta telefonskog saobraćaja. Koristili su VOIP 94 tehnologiju za prijem dolaznog međunarodnog saobraćaja preko SIM kartica telefonskih priključaka domaćih mobilnih operatera i tako ostvarili protivpravnu imovinsku korist, a na štetu mobilnih operatera u Srbiji. U pojedinim slučajevima se oprema korišćena za izvršenje ovih krivičnih dela nalazila van naše zemlje, a kriminalne grupe su činili uglavnom strani državljani.

U Srbiji su prepoznati različiti modusi internet prevara koji prate trendove razvoja ove pojave u svetu, predočava se u studiji MUP-a. Imovinska šteta koja je posledica ovih prevara značajno ugrožava stabilnost finansijskog tržišta u Republici Srbiji, a posebno su ugroženi građani, kao i mala i srednja preduzeća, kojima je neretko ugrožen i nastavak poslovanja.

„Nigerijske prevare“, kao modus internet prevara, otkrivene su i u Srbiji, i to u svim varijantama: nuđenjem nagrade za određene aktivnosti, nuđenjem lakih prilika za zaradu i poslovnih ponuda, presretanjem elektronskih poruka i izmenom njihovih sadržaja nakon čega oštećeni uplaćuju novac na račun izvršilaca krivičnih dela misleći da se radi o poslovnom partneru.

MUP predočava da u Srbiji najveći procenat prevara vezan je za naručenu a neisporučenu robu preko aukcijskih sajtova i onlajn prodavnica. Zabeležene su i interne prevare u elektronskom okruženju koje čine  zaposleni radi ostvarivanja imovinske koristi ili nanošenja štete poslodavcu.

- Obavljajući svakodnevne aktivnosti, u mogućnosti su da podatke o poslovanju preduzeća kao i o klijentima zloupotrebe u ličnom interesu - naglašavaju u policiji. - Vrlo često, zaposleni prisvajaju novčana sredstva koja su im poverena u radu, prikazujući lažne činjenice o poslovanju. Krivičnim delima u vezi s prevarama putem Interneta pogoduje činjenica da se na Internetu može pronaći veliki broj različitih javno dostupnih podataka, što uz nedostatak bezbednosnih mera, kako u državnom sektoru, tako i u korporacijskim mrežama predstavlja faktor rizika kada je reč o krađi identiteta srpskih državljana.

- Izvršioci krivičnih dela koja podrazumevaju krađu i zloupotrebu identiteta jesu kako pojedinci, tako i kriminalne grupe. Pojedinci  najčešće pribavljaju podatke o identitetu, uglavnom državljana zemalja EU i SAD, distribuiraju ih putem tajnih foruma zainteresovanim licima koja samostalno ili kao članovi kriminalne grupe vrše krivična dela zloupotrebljavajući pribavljene podatke. Ovaj problem je, s pojavom digitalnog identiteta u Srbiji, postao još veći, i sada su ugroženi ne samo pojedinci već i finansijski sektor i društvo u celini.

Lažno se predstavljajući kao legitimni poslovni korisnici, čine prevare na štetu poslovnih partnera pričinjavajući im velike finansijske štete. Efekti zloupotrebe se manifestuju kroz materijalnu štetu, kako  oštećenog privrednog subjekta, tako i poslovnog partnera čiji je identitet zloupotrebljen (narušavanje poslovnog ugleda, raskidanje ugovora, izgubljena dobit od poslovanja, propuštene poslovne šanse na tržištu).

Poseban rizik predstavlja veliki broj nezaposlenih lica s velikim tehničkim znanjem koje može biti zloupotrebljeno i za izvršenje ovih krivičnih dela. S druge strane, veliki broj korisnika interneta nije upoznat s pretnjama koje postoje u digitalnom okruženju, a jedan broj privrednih subjekata ne poseduje adekvatnu zaštitu informacionih sistema, što može izazivati ozbiljne zastoje u radu, a ponekad i prestanak poslovanja.

Rizik proizilazi i iz mogućnosti angažovanja lica spremnih da, za novčanu nadoknadu, svoja tehnička znanja stave na raspolaganje pojedincima i kriminalnim grupama, preko internet foruma sa restriktivnim pristupom. Na ovim forumima, njima su nuđene različite vrste podataka, među kojima su najčešće prodavani maliciozni softveri namenjeni krađi podataka s računara (računarski virusi), različiti tutorijali za fišinge, alati za fišing, usluge ubacivanja SLJL injekcija u baze podataka, kao i različiti podaci o platnim karticama i korisnička imena i lozinke za različite servise.

M. Bozokin

Povećana opasnost

- Izvršioci krivičnih dela iz oblasti elektronskog poslovanja na internetu nastaviće istraživanje slabosti i propusta sistema kontrolisanih od strane države i privatnog sektora. Porast broja komercijalnih servisa na internetu, kao i njihova dostupnost, u Srbiji će dovesti do porasta broja prevara u elektronskom okruženju i veće izloženosti potencijalnih žrtava izvršiocima prevara - upozoravaju iz MUP-a.

 

Autor:
Pošaljite komentar