Dvojici Srba u Australiji lisice zbog šverca droge
Australijska policija zaplenila je drogu vrednu 1,3 milion australijskih dolara i 31.450 dolara u kešu i tom prilikom uhapsila tri osobe, od kojih su dvojica poreklom Srbi.
Po pisanju lokalnih medija, radi se o Stefanu Opačiću i Igoru Katariću, koji se pominju kao izbeglice iz Srbije, i Australijancu Džasperu Džonu Diju, a uhapšeni su u Brizbejnu s oko 6,6 kilograma MDMA droge, kao i s pištoljem s prigušivačem.
Kako navodi australijski sajt „najnnjuz”, oni su uhapšeni nakon istrage koja je trajala nekoliko meseci, a pali su kada se policajac koji se predstavljao kao kupac dva puta od njih kupio po 50 grama MDMA i platio im po 3.400 dolara.
Opačić se tereti i da je prodao nekom muškarcu pištolj vredan 15.000 dolara na parkingu sportskog centra. Sva trojica ostaće u pritvoru do narednog pojavljivanja pred sudom.
Inače, kako navode tamošnji mediji, Opačiću to nije prvi put da je u sukobu sa zakonom. Naime, prošle godine je osuđen uslovno na dve godine i 200 sati društveno korisnog rada zbog razbojništva.
On je tada, zajedno s mlađim bratom i još jednim drugom, presreo jednog mladića od 18 godina ispred jednog noćnog kluba i zatražili su da im preda novac. Opačić je tada iz novčanika izvadio oko 350 evra, a potom prazan novčanik vratio žrtvi. Tokom suđenja je priznao krivicu i izjavio da se kaje, ali je nedavno ponovo uhapšen.
Bogdan Ćuić, Srbin iz Brizbejna, koga su tamošnji mediji nazvali vođom bajkerske grupe „Bandidos”, osuđen je na devet godina robije zbog ubistva jednog kineskog mladića ispred tržnog centra 2012. godine. On je te večeri u društvu Marka Cokare, koji je osuđen na osam godina, trebalo da kupi kokain vredan 3.500 evra. Međutim, po svemu sudeći je odlučio da je isplativije da kokain ukrade, te je tako ispalio metak u čelo mladiću kineskog porekla i s Cokarom pobegao, ostavivši Kineza da umre ispred tržnog centra.
Ćuić je priveden u Rakovcu, u opštini Beočin, na obroncima Fruške gore, u trenutku kada je podizao novac s bankomata. Tražen je kao „osoba od posebnog interesa” da bi bio ispitan u vezi s ubistvom u brizbejnskom šoping centru „Centro” u Ejt Majl Plejnsu.
Opačićeva majka nije želela novinarima ispred sudnice da komentariše optužbe protiv njenog sina, rekavši samo da je on „fini mladić” i da je iznenađena njegovim hapšenjem.
Da naši državljani padaju zbog narko-biznisa u Australiji potvrđuje i slučaj Ivana Tešića, koji je nedavno osuđen na zatvorsku kaznu od osam godina i devet meseci zbog posedovanja čiste droge metamfetamin u vrednosti od pet miliona dolara.
Tešića je policija uhvatila nakon što je suparnički klan zarobio i mučio njegovu „mulu” koja je prevozila drogu, pa potom u njegove redove ubacila policajca. Naime, suparnička grupa, koja se takođe bavi rasturanjem narkotika, uhvatila je Darena Yona Darka, narko-bosa srpskog porekla, i mučki ga maltretirali, odsekli su mu uši, a potom zapalili.
Yon je nekako taj napad preživeo i odlučio da u zamenu za imunitet svedoči protiv Tešića.
U međuvremenu, Tešiću je trebao neko da zameni Yona i da odradi transport određene količine droge. Policija, koja ga je duže pratila i prisluškivala, iskoristila je taj momenat i u Tešićeve redove ubacila svog doušnika.
Međutim, kako je preneo „Dejli mejl”, to nije jedina stvar koja je pomogla u njegovom hapšenju.
Naime, Tešić je, nakon što su njegovog čoveka suparnici zverski zlostavljali, poslao SMS poruku svojoj devojci Natali, u kojoj je napisao da će se osvetiti za to što mu je učinjeno. Policija je presrela i tu njegovu poruku i ubrzo je usledilo hapšenje.
Inače, kako navode medija, Ivan Tešić je vodio mrežu trgovaca drogom, dilujući primarno kokain, na relaciji između Sidneja i Gold Kousta, gde je vodio noćni klub. Bio je saradnik bajkerskih bandi, a zbog moći u podzemlju, australijski mediji su ga prozvali Mister Big s Gold Kousta.
Nakon hapšenja, policija je zaplenila njegovu kuću u zapadnom Sidneju vrednu 690.000 dolara, poslovni račun sa 100.000, „harli dejvidson”, „holden torana” oldtajmer iz 1969. i apartman u „Hiltonu” na Surfers paradajzu vredan 730.000 dolara.
Tešićev slučaj nije usamljen kada je reč o izvršenju najtežih krivičnih dela na najmanjem kontinentu, gde su kriminalci s naših prostora među glavnim ulogama na kriminalnoj sceni već decenijama.
Jedno od značajnijih hapšenja australijske policije je hapšenje trojice Srba zbog šverca oko 100 kilograma kokaina na jahti „Solej”, čija je vrednost oko 16 miliona evra. U akciji tamošnje policije u septembru 2015. godine uhapšeni su Marko M., Vladimir J. i Jordan A., jedan Englez i Estonac zbog pokušaja da prošvercuju kokain velike vrednosti.
– Oko 30 kilograma kokaina nađeno je u zidovima plovila, 40 je već bilo prebačeno u šupljine jednog automobila i još 30 nađeno je u jahti kada je izvučena iz vode. U pitanju je velika čistoća kokaina, oko 80 odsto, i kao takav, namenjen je bogatom staležu – objasnio je tada jedan od inspektora koji su učestvovali u hapšenju naših državljana.
Na osnovu istraživanja, ali i podataka kojima raspolaže policija Australije, Srbi se na tom kontinentu najviše bave prevarama, iznudama, poslovima s drogom, ali ne prezaju ni od najtežih dela kao što su ubistva.
Sem zbog dilovanja droge, na petom kontinentu vode se sudski procesi protiv Srba optuženih za ubistva, ali i za krađu skupocene garderobe...
D. Nikolić