Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dve lekarke osuđene na po dve godine, troje oslobođeno optužbi

23.01.2017. 16:04 11:39
Piše:

Lekarke Ginekološko-akušerske klinike beogradskog Kliničkog centra Vera Milenković i Gordana Miletić danas su u Prvom osnovnom sudu u Beogradu nepravosnažno osuđene na po dve godine

zatvora po optužbama za nesavesno lečenje Ljiljane Arambašić (18), koja je 2002. godine umrla od posledica zapaljenja slepog creva.

Oslobođeni su optužbi lekari iste klinike Miloš Radović, Srboljub Milićević i Aleksandar Jovanović.

Tragičan slučaj Ljiljane Arambašić danas je, posle ponovljenog suđenja,  dobio novi, drugi, sudski epilog, a nepravosnažnom presudom obema osuđenim lekarkama izrečena je i mera zabrane obavljanja delatnosti u trajnju od dve godine.

Po činjenicama utvrđenim tokom postupka, osamnaestogodišnja Ljiljana Arambašić iz Beograda se, zbog jakih bolova u stomaku, javila 15. februara 2002. godine u beogradski Urgentni centar, a dežurni hirurg je procenio da su tegobe ginekološke prirode i poslata je u Ginekološko-akušersku kliniku, gde joj je određena terapija antibioticima. 

S ginekologije su Ljiljanu, posle pet dana, 20. februara 2002. godine, pošto je neprekidno vrištala, uputili u Institut za neuropsihijatrijske bolesti  „Laza Lazarević”, a stručnjaci su odmah zaključili da ona nije pacijent za njih i odvezli su je u Urgentni centar. Zbog visoke temperature, devojka nije primljena u Urgentni centar, već je upućena u Institut za infektivne i tropske bolesti, gde je ubrzo nakon prijema umrla, posle ponoći 21. februara 2002. godine.

Sudskomedicinskim veštačenjem je utvrđeno da je Ljiljana „umrla od sepse koja je nastupila usled zapaljenja perforacijom slepog creva“.

U optužnici po kojoj je suđeno lekarima izneta je sumnja da devojci posle hospitalizovanja „nije pružen odgovarajući medicinski tretman“, a pojedini lekari se sumnjiče da „nisu uspeli da postave dijagnozu zapaljenja slepog creva“.

Svi lekari su negirali optužbe i tvrde da su postupali profesionalno, savesno, poštovali stručne procedure i da, dok se lečenje pacijentkinje odvijalo pod njihovim nadzorom, nije bilo propusta.

Nakon preciziranja optužnice, pre četiri meseca, Prvo osnovno javno tužilaštvo odustalo je od optužbi u slučaju lekara Radovića, Milićevića i Jovanovića, ali je njihovo gonjenje preuzela i nastavila u istom postupku porodica Arambašić, odnosno punomoćnik oštećenih.

Suđenje je ponovljeno pošto je Apelacioni sud u Beogradu, pre tri godine, ukinuo prvostepenu presudu iz 2012. kojom su na po dve godine zatvora bili osuđeni lekari Miloš Radović, Vera Milenković i Gordana Miletić, a oslobođeni optužbi Srboljub Milićevića i Aleksandar Jovanović. 

Odlukom Apelacionog suda naloženo je da se u ponovljenom postupku utvrdi kakve su dužnosti lekara u vezi s obilaskom i pregledom pacijenta, kakve su dužnosti lekara i medicinskog osoblja za vreme dežurstva i u čemu se te obaveze sastoje.

To je, inače, jedan od najdužih krivičnih postupaka u našem pravosuđu, koji od početka istrage traje punih petnaest godina. Samo istraga u tom slučaju trajala je duže od četiri godine, a optužnica je podignuta u novembru 2006. godine. Prvo suđenje u prvom stepenu počelo je 15. januara 2008, a okončano je u aprilu 2012, posle četiri godine. Tokom prvog postupka u predmetu su, od podizanja optužnice, postupala četiri predsednika veća.

Drugostepeni postupak, u kojem je odlučivano o žalbama javnog tužioca i branilaca na prvostepenu presudu, trajao je gotovo dve godine. 

Ponovljeno suđenje počelo je u maju 2014, a naredne godine, tadašnji glavni sudija, peti po redu, prešao je u javne beležnike pa je suđenje praktično počelo tek u novembru 2015. godine, nakon što je predmet preuzeo sudija Goran Ramić, koji ga je danas i presudio.

Sada predstoji postupak u drugom stepenu, budući da stranke koje su nezadovoljne prvostepenom presudom imaju mogućnost da ulože žalbu Apelacionom sudu.

J. Jakovljević

 

Autor:
Pošaljite komentar