Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dresirani psi pomažu carinicima u otkrivanju švercera

16.10.2017. 09:19 09:23
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Carinska služba Srbije će početkom narednog meseca postati bogatija za dva nova službena psa koji će biti specijalizovani za otkrivanje švercovanih cigareta.

Dva belgijska ovčara malinoa našoj carini je donirala kompanija „Japan tobako internešenel” zbog rastućeg trenda krijumčarenja cigareta i povećanog broja zaplena. Tako će sada dva crna labradora, koji od 2011. godine otkrivaju drogu na našim granicama, imati društvo, a carinicima će posao biti olakšan zahvaljujući izuzetnim sposobnostima tih plemenitih životinja.

„ U maju je formiran novi Odsek za carinsku kontrolu uz upotrebu službenih pasa“, kaže u razgovoru za „Dnevnik” načelnik Odeljenja za analizu i upravljanje rizikom u Upravi carina Rade Knežević.

„Nećemo stati na toj skromnoj brojci. Već smo u pregovorima s različitim institucijama i želimo da nabavimo još kvalitetnih pasa. Nastojimo da idemo u korak s razvijenim carinskim administracijama koje imaju mnogo više pasa od nas“, ističe Knežević. 

Poređenja radi, carinska služba Nemačke ima oko 400 pasa, među kojima dominiraju nemački ovčari, a to je brojka koja ne uključuje pse koji rade u drugim službama, poput vojske i policije, tako da ne čudi što su Nemci lideri Evrope u toj oblasti. Nemački ovčari su njihova autohtona rasa, a u Nemačkoj rade i specijalizovane odgajivačnice iz kojih se psi kasnije regrutuju u službu. Carinici iz Francuske, na primer, imaju oko 300 obučenih pasa, a u našem komšiluku carina Rumunije važi za jednu od jačih kada su u pitanju službeni psi. Oni ih u svom sastavu imaju više od pedeset.

Naša dva belgijska ovčara malinoa trenutno su zajedno s vodičima, carinskim službenicima, na specijalističkoj obuci u jednom gradu u Rumuniji. Pre toga je u Upravi carina, u saradnji s kompanijom “JTI” i renomiranim kinološkim stručnjacima, održana dvodnevna obuka za carinike – buduće vodiče pasa. Ti psi su stari više od godinu i po dana i odmah po povratku s obuke, od novembra, počeće da rade. Trenutno se navikavaju na vodiče, saznajemo u Upravi carina.

Jedan od ključnih prioriteta carinske službe je što efikasija borba protiv sive ekonomije, a naročito suzbijanje krijumčarenja akcizne robe. U prilog tome govore i rekordne zaplene cigareta, koje su rezultat pojačanih mera koje Carina primenjuje u toj oblasti.

Na pitanje da li je “JTI” Carini donirao te pse zbog svojih poslovnih interesa, Knežević kaže da je u pitanju dobra saradnja i obostrani interes.

„ To je zajednička borba i zajednički interes. Naime, poslovna zajednica i te kako može dati svoj doprinos dizanju stepena bezbednosti na granicama. Tako, na primer, duvanska industrija i kompanije koje su na tom polju poznate s nama sarađuju jer im je u interesu da se krijumčarenje duvana i duvanskih prerađevina svede na najmanju moguću meru. Reč je o kompanijama koje ovde plaćaju porez, a krijumčari i njima i nama prave štetu“, zaključuje Knežević i dodaje da su ovoga puta, osim pasa, donirani i oprema i obuka.


Džeks – „specijalista” za drogu

Labrador Džeks je u Srbiju došao iz Francuske, gde je prošao obuku od devet meseci, nakon koje se „javio na dužnost” u srpsku Upravu carina. Tada je bio Žak, i razumeo je samo francuski. Pre četiri godine nanjušio je sedam kilograma „skanka” u pogonskom točku jednog automobila. Već na samom početku kontrole na granici, jasno je svom vodiču ukazao na to da se nešto krije u zadnjem desnom točku. Carinici su točak potom skinuli, presekli i u unutrašnjosti našli 12 paketa „skanka” obmotanih bezbojnom folijom.


U Upravi carina ističu da je Srbija zbog svog geostrateškog položaja raskrsnica krijumčarskih puteva između istoka i zapada pa je to dodatni izazov za carinske službenike. Da bi se uspešno suprotstavili krijumčarima, carinici moraju biti dobro obučeni i odlično opremljeni. Iskusni carinici tvrde da nema te opreme koja bi mogla zameniti njuh psa. Određene rase pasa se zbog izuzetne inteligencije koriste za pronalaženje narkotika, eksploziva, nestalih osoba...

Konkretno, belgijski ovčari malinoa važe za idealne službene pse. Koriste ih policije svih zamalja Evropske unije i timovi elitnih američkih jedinica „Foke”. Kod nas rade u vojsci, policiji i žandarmeriji.

Dubravka Nikolić

Foto: Uprava carina

Piše:
Pošaljite komentar