Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dnevnik otkriva: Šverceri “zaborave'' da prijave luksuznu robu i devize

24.11.2020. 00:02 00:05
Piše:
Foto: Uprava carine

NOVI SAD: Mnogi putnici ''zaboravljaju'' da su vredni pokloni takođe roba koja podleže istim propisima kao i bilo koja druga, zbog čega se mora prijaviti pri ulasku ili izlasku iz zemlje.

Isto važi i za luksuzne satove, čije neprijavljivanje na granici nije redak slučaj, pa su tako u proteklih mesec dana osujećena tri pokušaja da se skupoceni satovi, čija se vrednost procenjuje hiljadama evra, neopaženo prokrijumčare.

Poslednji u nizu takvih slučajeva zabeležen je u subotu na prelazu Horgoš, kada su carinici ispod suvozačkog sedišta jednog poršea pronašli muški roleks vredan oko 8.000 evra. Njega je pokušao da prokrijumčari 30-godišnji turski državljanin, koji je na prelaz pristigao u subotu u večernjim časovima, putujući sa suvozačem iz Nemačke ka Turskoj u poršeu nemačkih registarskih oznaka.

Tokom detaljne kontrole vozila, carinici su ispod suvozačkog sedišta naišli na originalnu kutiju skupocenog muškog sata marke roleks, u kojoj se nalazio i račun.

S fenomenom krijumčarenja luksuznih satova najčešće se, ipak, suočavaju carinici na beogradskom aerodromu ''Nikola Tesla'' koji su u poslednje tri godine otkrili i zaplenili čak 47 skupocenih satova ukupne vrednosti preko 1,1 milion evra. Tako je 30. oktobra 2020. godine na ruci 28-godišnjeg srpskog državljanina koji je doputovao iz SAD otkriven sat ''brajtling navitajmer'' vredan oko 5.000 dolara.

Iako je tvrdio da nema ništa da prijavi, carinici su u njegovoj ručnoj torbi pronašli garanciju za sat koji je nosio na ruci.

Nešto slično dogodilo se na aerodromu 28. oktobra 2020. godine, kada je letom iz Istanbula pristigao putnik koji je na ruci nosio roleks kupljen u Crnoj Gori.  Naime, putnik je istog dana, na izlazu iz Crne Gore overio dokumenta za povraćaj poreza na sat vredan gotovo 11 hiljada evra i otputovao ka Istanbulu, gde se ukrcao na let za Beograd.

Zahvaljujući razmeni informacija s carinom Crne Gore, bilo je moguće locirati kretanje putnika i sprečiti pokušaj izbegavanja plaćanja dažbina.

Ako je suditi po učestalosti otkrivanja, ali i prema ukupnoj vrednosti od preko šest miliona zaplenjenih evra od početka godine, čime je odavno premašen prošlogodišnji rezultat, nameće se zaključak da je krijumčarenje deviza u stalnom porastu.

Tako su carinici i tokom proteklog vikenda na prelazu Horgoš, u saradnji sa policijom, osujetili dva takva pokušaja i zaplenili gotovo 100.000 evra.

Jedan od prekršaja otkriven je 22. novembra 2020. godine, kada je za detaljan pregled na ulazu u zemlju izdvojen bmw X6 nemačke registracije. Vozač i suvozač, obojica državljani Republike Srbije, rekli su da sa sobom nose lični prtljag i dozvoljeni iznos deviza.


U džepovima zlatne poluge

Carinici su na prelazu Gradina, u saradnji sa policijom, sprečili pokušaj krijumčarenja tri zlatne poluge ukupne težine 300 grama. 

Slučaj je otkriven kada je na izlazu iz zemlje na red za kontrolu pristigao automobil „tojota rav“ švedskih registarskih oznaka. Tokom detaljne kontrole, u džepu jakne koju je 30-godišnji vozač automobila imao na sebi pronađene su tri zlatne poluge najfinije čistoće ukupne težine 300 grama.

Vrednost otkrivenog zlata procenjena je na gotovo dva miliona dinara, što prelazi trećinu vrednosti vozila, tako da je zadržan i automobil, čime se vrednost ovog prekršaja uvećava na preko šest miliona dinara.


Ispostavilo se da nisu rekli istinu, jer su i jedan i drugi kod sebe imali mnogo više od propisanih 10.000 evra.

U torbici 40-godišnjeg vozača iz Novog Pazara bilo je 51.300 evra, dok je kod njegovog saputnika pronađeno 51.785 evra.

Nakon što im je vraćen dozvoljeni iznos uz potvrdu o deviznom prekršaju zadržano je nešto više od 83.000 evra.

Sličan slučaj na ovom prelazu desio se i 20. novembra 2020. kada su u pokušaju ilegalnog prenosa novca preko granice osujećena dvojica turskih državljana. Oni su audijem nemačke registracije putovali ka svojoj zemlji, rekavši prilikom susreta sa carinicima da pored ličnog prtljaga imaju i po 10.000 evra.

To je naravno bio samo deo onoga što su zapravo imali, jer je prilikom detaljnog pregleda u torbici vozača najpre pronađen prijavljeni iznos. Potom je u njegovoj jakni pronađeno još 7.700 evra, dok je 4.000 evra bilo sakriveno u donjem vešu koji je imao na sebi.

Suvozač je u novčaniku imao 11.000 evra, a džepu pantalona još oko 2.000 evra.

Putnicima je vraćen dozvoljeni iznos, a o preostalom iznosu od ukupno pronađenih 34.600 evra odlučivaće nadležni sud.   

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar