Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„DNEVNIK” OTKRIVA: Korpuciju u policiji prijavilo 7.151 građana

18.07.2019. 08:48 08:58
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

Po podacima Sektora unutrašnje kontrole MUP-a Srbije, lane je primljen 7.151 poziv građana preko otvorene telefonske linije Sektora za prijavu korupcije u policiji, kao i drugih nezakonitosti u radu koje izvrše policijski službenici i drugi zaposleni u MUP-u na radu ili u vezi s radom.

Tokom radnog vremena, policijski službenici na otvorenim telefonskim linijama MUP-a na kojima se može prijaviti korupcija u policiji, policijski službenici Sektora za unutrašnju kontrolu razgovoraju s građanima po njihovom pozivu, a van radnog vremena građanima je omogućeno da ostave glasovnu poruku, koju narednog radnog dana preslušava dežurni inspektor Unutrašnje kontrole zadužen za prijem telefonskih obraćanja.

Prošle godine je Sektor primio u rad i 5.928 dokumenta – pisana obraćanja, pritužbe, službene beleške, informacije i drugih dokumenata u kojima je ukazano na nezakonitosti u radu policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova. 

U istom periodu okončan je rad na proveri navoda iz 5.824 prtedmeta. Od tog broja, lane je Sektor za unutrašnju kontrolu MUP-a proveravao navode iz 2.821 predmeta, dok je 3.013 prosleđeno na dalju nadležnost drugim organizacionim jedinicama u skladu s odredbama Zakona o policiji i Pravilnikom o načinu postupanja u toku pritužbenog postupka.

Inače, u skladu sa članom 227, stav 1 Zakona o policiji, Sektor unutrašnje kontrole postupa po sopstvenoj inicijativi, na zahtev nadležnog javnog tužioca, na osnovu prikupljenih obaveštenja i drugih saznanja, obraćanja zaposlenih u MUP-u, građana i pravnih lica u slučajevima koji nisu predviđeni odredbama kojima se reguliše pritužbeni i skraćeni postupak.

Pritužbeni postupak uređen je Zakonom o policiji i Pravilnikom o načinu postupanja u pritužbenom postupku, te je Sektor pritužbe na rad zaposlenog u MUP-u, a koje ne sadrže elemente krivičnog dela, prosleđivao na dalju nadležnost rukovodiocu organizacione jedinice gde je zaposlen policijski službenik ili drugi zaposleni u MUP-u. Po Zakonu o policiji, evidenciju pritužbi i izveštavanje o njihovom rešavanju obavlja nadležna pritužbena jedinica.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je tokom prošle godine ažuriralo svoju internet stranicu u cilju pružanja detaljnih informacija građanima o tome na koji način mogu prijaviti korupciju u MUP-u, a sve u cilju podizanja transparetnosti rada Sektora i bolje informisanosti javnosti. Na internet stranici građanima se skreće pažnja na to da se svi telefonski razgovori u kojima prijavljuju korupciju u MUP-u snimaju i čuvaju u skladu sa zakonom. Podaci koje građani iznesu su poverljivi i koriste se isključivo za službene potrebe.

Građani prijavu o korupciji u MUP-u mogu podneti preko otvorene telefonske linije 011/3121-555, usmeno, o čemu će se sačiniti zapisnik, ili elektronskim putem.


Obuke od 18 meseci

Ove godine u MUP-u se sprovodi tvining-projekat u okviru programa IPA 2015 s partnerima iz Litvanije u Rumunije. U okviru tviniga, koji će trajati 18 meseci, predviđena je edukacija policijskih službenika Sektora o sprovođenju preventivnih instituta u suzbijanju korupcije, operativne analitike i specijalizovanih obuka za istragu slučajeva korupcije. 

Takođe, Misija OEBS-a u Srbiji organizuje ove godine obuke za specijalizaciju policijskih službenika za istragu slučajeva korupcije i finansijske istrage „Metodologija za sprovođenje istrage u slučajevima zlostavljanja od strane policije”.


Sektor unutrašnje kontrole je, u saradnji s Kancelarijom ICITAP Ministarstva pravde SAD pri ambasadi SAD u Beogradu, izradio i letak i poster za prijavu korupcije u MUP-u na srpskom i engleskom jeziku. Izrađeno je 1.000 lekataka i 100 postera na srpskom i 600 letaka i 200 postera na engleskom jeziku da bi se građani Srbije, ali i stranci, informisali o tome na koji način mogu prijaviti korupciju u MUP-u. 

Posteri i leci postavljeni su na graničnim prelazima i objektima područnih policijskih uprava MUP-a.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar
ZBOG KORUPCIJE Uhapšena policijska službenica, Novosađanin i građanin Crne Gore

ZBOG KORUPCIJE Uhapšena policijska službenica, Novosađanin i građanin Crne Gore

12.06.2019. 12:46 12:47