Britansku organizaciju oštetila za 200.000 maraka
humanitarne organizacije iz Velike Britanije za koju je u to vreme radila“.
– Presudom je istovremeno određeno da se kazna zatvora neće izvršiti ukoliko okrivljena za vreme proveravanja od tri godine ne učini novo krivično delo i ukoliko oštećenoj humanitarnoj organizaciji na ime imovinskopravnog zahteva plati iznos od 6.610.256 dinara u roku od godine od dana pravnosnažnosti presude – izjavila je za „Dnevnik“ portparolka Apelacionog suda u Beogradu Mirjana Piljić.
Apelacioni sud je, kako navodi, preinačio presudu beogradskog Višeg suda u pogledu pravne kvalifikacije krivičnog dela i odluke o krivičnoj sankciji.
Tom prvostepenom presudom je okrivljenoj bila izrečena kazna od godine i četiri meseca zatvora po optužbi za krivično delo utaje, za koje je važećim zakonom zaprećeno od jedne do osam godine zatvora.
Posle žalbene sednice, Majdi B. je preinačena kvalifikcija krivičnog dela na blaže, primenom zakona koji je važio u vreme događaja, budući da se, shodno zakonu, u slučaju promene zakona, na okrivljenog primenjuje onaj koji je po njega blaži.
„Prvostepeni sud je, odlučujući o vrsti i visini krivične sankcije, cenio činjenicu da je od izvršenja krivičnog dela proteklo 14 godina, lične i porodične prilike, raniji život, dok je od otežavajućih okolnosti imao u vidu da je okrivljena prisvojila deo novca koji je bio namenjen udruženjima građana i nevladinim organizacijama koje pomažu zdravstveno ugroženoj populaciji i marginalnim društvenim grupama, kao i da do završenja krivičnog postupka za više od 14 godina okrivljena nije iskazala spremnost da oštećenom naknadi makar i deo iznosa koji je protivpravno prisvojila. Međutim, osnovano se žalbom odbrane pobija prvostepena presuda u delu odluke o krivičnoj sanciji, s obzirom na to da, i po oceni Apelacionog suda, prvostepeni sud utvrđenim olakšavajućim okolnostima nije dao odgovarajući značaj koji opravdava izricanje blaže krivične sankcije, zbog čega je prvostepena presuda u tom delu preinačena“, obrazložio je Apelacioni sud.
Kako se navodi u presudi, Majda B. je oglašena krivom po optužbi da je od 16. oktobra 2001. godine do 18. februara 2002. godine, u Beogradu, Čačku, Užicu i drugim mestima u Srbiji, prisvojila 216.295 nemačkih maraka namenjenih donacijama za 13 udruženja građana i nevladinih organizacija, po projektu regionalnog fonda za koji je radila kao oficir za vezu.
Humanitarna organizacija iz Velike Britanije poverila je, po tvrdnji optužbe, Magdi Bogataj kao svojoj službenici, ukupno 390.000 DEM radi doniranja, od čega je ona korisnicima isplatila samo 174.605, a ostatak zadržala.
J. J.