Bračni par iz Novog Sada i još dvojica osuđeni na ukupno 15 i po godina robije
NOVI SAD: U novosadskom Višem sudu juče je u dugotrajnom postupku izrečena nepravosnažna presuda na ukupno 15 i po godina zatvora za preostalih četvoro optuženih za dilovanje dvadestak kilograma narkotika u Novom Sadu i posedovanje oružja, za šta su bili okrivljeni pre oko pet godina.
Novosađanin Mladen Lalušić osuđen je na četiri i po godine zbog neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet droge, a njegova supruga Jelana na tri godine za isto delo, takođe uz optužbu za saučesništvo.
Jelena Lalušić je, inače, ćerka pokojnog Kićuna Vilotijevića koji je ubijen ispred kafića “Kaskada” u Fruškogorskoj ulici u Novom Sadu, u noći između 9. i 10. jula 1999. godine. Njegov ubica nije pronađen.
Bračni par Lalušić je oslobođeni optužbe u vezi s oružjem.
Dragan Milošević osuđen je na tri i po godine zbog droge, a Nenadu Živojinovu, koji je bio maloletan u vreme izvršenja dela, odmereno je zajedno za narkotike i deset bombi četri i po godine robije.
Predsednik veća, sudija Vidoje Mitrić, juče je prilikom obrazlaganja presude ocenio da su transkipti upotrebljeni kao dokazi u ovom postupku uzeti na zakonit način.
- Uvažili smo stavove branilaca, kojima su tvrdili da nije reč o organizovanoj grupi. Godine okrivljenih, pre svega, kao i sam način kako su počinjena dela upućuje na zaključak da se ne radi o grupi. Kazna Živojinovu je minimalna, jer je u vreme izvršenja dela imao 17 godina. Najstariji u to vreme Mladen Lalušić je imao 22 godine, a takođe smo uzeli u obzir i sve ostale činjenice kod ostalih okrivljenih - naveo je juče sudija Mitrić i dodao:
- Jelena Lalušić je imala izuzetno korektno držanje sve vreme postupka, ali naročito smo uzeli u obzir da je ona majka dvoje vrlo male dece. Takođe, naročito je uzeto u obzir da niko od okrivljenih nije osuđivan. Ipak, nije do kraja razjašnjeno šta je motiv, zbog čega bi neko tako dobrostojeći, kao optuženi par, ušao u ovakvo delo s drogom i to najjeftinom na tržištu. Njih nismo uspeli da povežemo s deset bombi iz optužnog akta s obzirom na to da nema njihovih bioloških tragova na njima - kazao je Mitrić.
Naveo je na kraju da smatra da su ove kazne, bez obzira na to što su minimalne, uvažavajući sve okolnosti, biti sasvim dovoljne da oni krivično delo više ne ponove.
Podsetimo, zastupnica optužnog akta Biljana Silađi ostala je pre dve sedmice u zavšnim rečima pri preciziranoj optužnici napisanoj na 15 strana i naglasila da smatra da su dela okrivljenih za marihuanu, amfetamin i oružje dokazana, pre svega transkriptima audio-zapisa, veštačenjima i iskazima policijskih inspektora, koji su „doprineli svojim svedočenjima objektivnoj celini”.
Branilac prvookrivljenog Mladena Lalušića, advokat Đorđe Nedeljkov, kazao je tom prilikom da nisu utvrđeni tragovi kontakta njegovog branjenika i njegove supruge Jelene s drogom i bombama.
Drugi branilac Jelene i Mladena Lalušića naveo je pred većem sudije Vidoja Mitrića da nije na nesumnjiv način dokazano da su oni počinili dela koja im se stavljaju na teret. Podsetio je da Jelena Lalušić nije bila ni obuhvaćena posebnim merama slušanja razgovora.
- Njoj bi, eventualno, moglo da se pripiše da je pokušala da prikrije počinioca dela. Nesporno je da je tada imala bebu i da nije bila u mogućnosti da se bavi izvršenjem dela - kazao je on.
Kako smo pisali, šestorka je lišena slobode pre pet godina, nakon akcije policije na četiri lokacije, kojima se stavlja na teret posedovanje oko 14 kilograma marihuane, približno četiri kile ekstazija, deset ručnih bombi, lovačke puške i opreme za uzgajanje marihune u veštačkim uslovima.
Taksista Dragoljub Mušović (47) i Vladimir B. (19), kojem je pretres bio odvojen, jer je bio malodoban u vreme izvršenja dela, sklopili su sporaum o priznanju krivice.
Na otvaranju pretresa, svi okrivljeni su izjavili da su razumeli optužnicu, ali da ne priznaju dela koja im se stavljaju na teret.
M. Vujačić