Bezbednost u školama: Od učenika se najčešće kradu mobilni telefoni
NOVI SAD: Stanje bezbednosti u osnovnim i srednjim školama na području Policijske uprave Novi Sad, koja obuhvata teritoriju Južnobačkog okruga, može se oceniti kao zadovoljavajuće, kazala je rukovodilac Grupe PU Novi Sad za suzbijanje maloletničke delinkvencije i nasilja u porodici Daliborke Vojvodić Tomović.
Kako je dalje navela, u prilog toj oceni govore podaci da su u protekloj školskoj godini imali 13 odsto manje registrovanih bezbednosno interesantnih događaja u odnosu na prethodnu školsku godinu i 36 odsto manje registrovanih krivičnih dela.
Ona je dodala da je tendencija smanjenja broja krivičnih dela prisutna u proteklih pet godina.
Kada je u pitanju struktura krivičnih dela, najzastupljenija su krivična dela imovinskog karaktera, odnosno krađe – najviše su to krađe mobilnih telefona – kao i oštećenje i uništenje tuđih stvari. Što se tiče krivičnih dela s elemantima nasilja, prisutna su ona s lakšim oblicima nasilja, poput lakih telesnih povreda i nasilničkog ponašanja, kaže Daliborka Vojvodić-Tomović.
Ona je istakla da Ministarstvo unutrašnjih poslova pridaje izuzetno veliki značaj prevenciji, tako da policijski službenici učestvuju u mnogo preventivnih aktivnosti. Podsetila je na značaj projekta „Osnovi bezbednosti dece“, koji se sprovodi u saradnji s Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i namenjen je učenicima četvrtih i šestih razreda osnovnih škola.
Mi smo u protekloj školskoj godini održali 4.599 predavanja u 86 osnovnih škola, koje je odslušalo više od 92.000 učenika. Policijski službenici na predavanjima ukazuju deci na sve opasnosti koje vrebaju, kako u realnom svetu, tako i u virtuelnom. Takođe, nauče ih kako da prepoznaju te opasnosti i kako da reaguju u slučaju da se u zateknu u takvim opasnim situacijama, naglasila je Daliborka Vojvodić Tomović.
Po njenim rečima, od ove školske godine projekat će biti realizovan i za najmlađe učenike, odnosno đake prvake.
Inače, Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji grada Novog Sada je, između ostalog prekjuče na sednici, sumiralo rezultate akcije podela testova na psihoaktivne supstance, koja je realizovana u osnovnim i srednjim školama u Novom Sadu. U školskoj godini za nama iz gradske kase je obezbeđeno deset miliona dinara, čime je kupljeno 20.000 testova, a roditeljima je podeljeno 18.000.
Na sednici je zaključeno da je akcija naišla na razumevanje velikog broja roditelja i da je tom kampanjom spaseno mnogo mladih života. Novi Sad je prvi grad koji je počeo da primenjuje takav način borbe protiv jednog od najvećih izazova u našem društvu, i očekuje se da će na taj način mnogi mladi odustati od ideje da uopšte probaju narkotike i tako sačuvati njihovo zdravlje i životi.
Na sednici je upućen apel roditeljima koji nisu preuzeli testove tokom prošle školske godine, da to učine sada jer su dosadašnja iskustva pozitivna. Ideja je da škole podele po jedan test svakom roditelju s namerom da razgovaraju sa svojim detetom o problemima koji mogu nastati ukoliko počne da koristi narkotike.
D. Nikolić