Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Pink Panteru” decenija robije za krađu dijamanata u Dubaiju

18.11.2016. 21:30 21:52
Piše:

U Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) osuđen je i treći pripadnik grupe „Pink Panter”, koja je obavila jednu od najspektakularnijih pljački

– kada je 2007. godine iz tržnog centra „Wafi” u Dubaiju otela nakit vredan četiri miliona dolara. On je, po pisanju medija, osuđen pred tamošnjim sudom na deset godina zatvora. Njemu je, kako se ranije spekulisalo, zbog te pljačke pretila doživotna robija.

Iako mediji u UAE ne navode njegove ime, po opisu dela i tajmingu hapšenja i izručenja može se zaključiti da je u pitanju Borko Ilinčić (34), pripadnik bande „Pink Panter” koji je u februaru 2014. godine uhapšen u Španiji, a u oktobru prošle godine izručen UAE. Ilinčić je, po navodima optužnice, bio vozač grupe.

Njegova uloga bila je da obezbedi vozila za bekstvo iz Dubaija, ali i da jednim od dva ukradena automobila probije izlog zlatare, koju su potom ostali članovi ganga poharali. Inače, Ilinčić je, kako su mediji pisali, dijamante koje je dobio kao nagradu posle pljačke, pokušao da proda poznatom zlataru Nebojši Bojoviću, bratu Luke Bojovića, koji je u zatvoru u Španiji.

Osim Ilinčića, u UAE je suđeno i Nikoli Milatu (33), koji je osuđen takođe na deset godina robije, i Milanu Mitiću (53), koji je oslobođen optužbi.

Ilinčić je, inače, uhapšen u gradu Alkala de Enares, 35 kilometara severoistočno od Madrida, dok je u iznajmljenom automobilu izlazio iz garaže jednog hotela. Tom prilikom je kod njega pronađen bosanski pasoš s lažnim imenom.

Bandi „Pink Panter” pripisuje se više od 120 pljački širom sveta, tokom kojih je ukraden plen vredniji od 140 miliona evra. Interpol navodi da je banda „Pink Panter” međunarodna kriminalna organizacija specijalizovana za pljačku nakita, a čini je više od 200 ljudi poreklom iz bivše Jugoslavije. „Proslavili” su se pošto su u Londonu 1993. iz jedne juvelirnice ukrali dijamante vredne 575.000 funti i zatim ih sakrili u kutijici s kremom, poput kriminalaca iz filma „Povratak Pink Pantera” iz 1974. godine.

„Ružičastoj bandi” se pripisuje i da je devet godina kasnije, odnosno 2. maja 2002, opljačkala ekskluzivnu juvelirnicu „Graf” u Nju Bond stritu u Londonu. Tog dana su Predrag Vujošević i njegova saučesnica, koju je Skotland jard označio kao „neidentifikovanu Britanku”, ušli u radnju u londonskom Vest endu i tražili da pogledaju prsten vredan 37.000 funti. Dok su njih dvoje razgledali prsten i tako odvlačili pažnju osoblja, u juvelirnicu je upao Nebojša Denić, s perikom na glavi i „magnumom .357” u ruci. S njim je bio i Milan Jovetić. Za oko tri minuta, Denić je pokupio nakit vredan oko 23 miliona funti, dao ga Jovetiću i krenuo da beži. Nije stigao daleko. Dvojica prisebnih čuvara uspela su da ga savladaju.

Sledeća pljačka koja je privukla pažnju svetskih medija, a pripisuje se grupi balkanskih ljubitelja skupocenog dragog kamenja, izvedena je 16. decembra 2003. u Frankfurtu, kada su dvojica državljana Crne Gore iz jedne zlatare odneli 18 satova ukupno vrednih oko 400.000 evra.

Svetsku „slavu” „Pink Panterima” donela je pljačka juvelirnice „Le Supre – Diamant Couture de Maki” u tokijskoj poslovnoj četvrti Ginza 5. marta 2004. Po nalazima japanske istrage, Nišlijka Snežana Panajotović i britanska državljanka Doroti Fasola Mej bile su izvidnice tokom pljačke i, nakon što su im dale signal da je „vazduh čist”, u radnju su ušli Aleksandar Radulović i Đorđije Rašović. 

Iz postupka koji je pred Specijalnim sudom u Beogradu vođen protiv Radulovića, Rašovića i Panajotovićeve saznalo se da je Radulović, nakon što je ušao u juvelirnicu, suzavcem poprskao jednog od četvorice prodavaca i nekoliko puta ga udario pesnicom u glavu, a zatim ugurao u toalet i zaključao. Nakon toga je brzo čekićem porazbijao staklene vitrine i povadio nakit.

Najskuplji komad ukradenog nakita bila je čuvena ogrlica od 125 karata „kontesa od Vendoma”, koja je u sebi imala 116 manjih dijamanta i jedan krupan, a njena vrednost je procenjivana na blizu 27 miliona dolara. Uz ogrlicu, pljačkaši su odneli i odgovarajuće minđuše. Taj set nakita bio je najdragoceniji u tokijskoj zlatari i stajao je izložen čitavih 13 godina pre nego što je ukraden.

Za tu bandu se prvi put čulo 2003. godine i od tada je postala pravi urbani mit. Pripisuju im se gotovo sve spektakularne pljačke zlatara i juvelirnica u poslednjih desetak godina, ali upućeni tvrde da je priča o njima „prenaduvana“.

Koliko je fenomen „Pink Pantera“ intrigantan stranim medijima, vidi se kroz mnogobrojne članke u kojima se oni označavaju kao glavni krivci za gotovo sva krupna razbojništva. Ako se sudi po stranoj štampi, smatra se da su „Panteri“ jedinstvena organizacija. U našoj policiji, međutim, smatraju da je „Pink Panter“ način pljačke, ali da ne postoji direktna organizaciona veza između slučajeva. U inostranstvu postoji više različitih grupa pljačkaša čiji su članovi s prostora bivše Jugoslavije, ukazuju iz UKP-a MUP-a.

S. H. D.

 

Piše:
Pošaljite komentar