„Jugoremedija” čeka datum
Vrhovni kasacioni sud odbio je zahtev za zaštitu zakonitosti i potvrdio optužnicu protiv bivšeg generalnog direktora zrenjaninske fabrike lekova „Jugoremedija” Zdravka Deurića i njegovih saradnika.
Optužnicu Višeg javnog tužilaštva u Zrenjaninu, podignutu 11. aprila 2014. godine protiv Deurića, nekadašnje finansijske direktorke u „Jugoremediji” Ankice Malušić, zatim bivše direktorke firmi „Luksol farmacija” i „Penfarm” Milane Zlokas, građevinskog inženjera i sudskog veštaka Stevana Gregovića i vlasnika samostalne zanatske radnje „Rad” iz Srpskog Itebeja Mite Lisice prethodno su potvrdili Viši sud u Zrenjaninu i Apelacioni sud u Novom Sadu. Međutim, Deurićevi branioci su smatrali i u žalbi podnetoj Vrhovnom kasacionom sudu tvrdili da je u postupanju Tužilaštva povređen zakon. Taj sud je, ipak, odlučio drugačije pa je konačnim rešenjem optužnica stupila na snagu i stvoreni su procesni uslovi za zakazivanje suđenja.
Deurićevi branioci, novosadski advokati Vladimir Horovic i Mirko Marić, potvrdili su za „Dnevnik” da su juče zaprimili rešenje Vrhovnog kasacionog suda kojim je odbijen njihov zahtev za zaštitu zakonitosti. Advokat Marić je rekao za naš list da je žalba podneta zbog toga što je u veću Apelacionog suda u Novom Sadu, koje je odlučivalo o daljem toku postupka, bio i sudija Zoran Paripović koji je, dok je bio u Višem sudu u Zrenjaninu, učestvovao u istražnim radnjama protiv okrivljenih i donosio rešenje o njihovom pritvaranju.
– Vrhovni kasacioni sud je, međutim, smatrao da ti razlozi nisu predstavljali procesne smetnje za početak glavnog pretresa – rekli su advokati.
Oni su istakli da su navodi iz optužnice ostali isti i da su još prilikom odgovora na optužni akt u celosti odbacili tvrdnje Tužilaštva, smatrajući ih neosnovanim po svim tačkama.
– Naveli smo i da je tužilac prekoračio svoja ovlašćenja jer je u optužnicu uvrstio i ono što nije bilo obuhvaćeno istragom, što je po Zakonu o krivičnom postupku nedozvoljeno – kazao je advokat Marić, i dodao da početak suđenja još uvek nije zakazan i da se očekuje pripremno ročište.
Zdravko Deurić, koji je na čelo „Jugoremedije” došao kao radnički lider, sumnjiči se da je počinio tri krivična dela zloupotrebe položaja odgovornog lica, kao i da je prekršio više poreskih zakona. Ostalim okrivljenima na teret se stavlja krivično delo zloupotrebe položaja u saizvršilaštvu.
Po navodima Tužilaštva, oni su 2011. godine, prilikom osnivanja privrednog društva „Penfarm”, nerealnom procenom vrednosti zemljišta i akcija koje je „Jugoremedija” unela u to preduzeće kao osnivački ulog, oštetili zrenjaninsku farmaceutsku kompaniju za 57,6 miliona dinara. Štetu od 7,3 miliona dinara, kako se podozreva, naneli su „Jugoremediji” i umanjenjem vrednosti licenci za proizvodnju penicilinskih preparata prenetih na „Penfarm”.
Ž. Balaban