„Gvozden – Eliot Nes” prvi s licencom lovi prestupnike
Svi koji žele da se bave detektivskim poslom moraju da polažu stručni ispit i da dobiju licencu, a građani ih mogu angažovati tek nakon potpisivanja ugovora.
Novi Sad ima jednog licenciranog detektiva, a to je Uglješa Grgur iz detektivske kancelarije „Gvozden – Eliot Nes”.– Od kada znam za sebe, želja mi je bila da se bavim ovim poslom – kaže Grgur za naš list.O njegovom bogatom iskustvu svedoči i višegodišnja saradnja s detektivima u okruženju i Evropi.
– Detektivsku licencu i legitimaciju dobio sam nakon ispita položenog u „Palati Srbije” pred stručnom komisijom. Legitimacija mi omogućava da prikupljam i obrađujem podatke i upotrebim sredstva prinude u skladu sa Zakonom o detektivskoj delatnosti – objašljava Uglješa Grgur.
On smatra da je dobro što je država počela da uvodi red u detektivskoj oblasti, i podseća na to da je do sada svako mogao da radi te poslove.
– Zahvaljujući Zakonu o detektivskoj delatnosti, ovim poslom mogu da se bave samo detektivi s licencom MUP-a. Uvođenjem strožih uslova, dosadašnje haotično stanje je svedeno na minimum – ističe Grgur.
Zakonom o detektivskoj delatnosti propisano je da detektivi moraju imati najmanje visoku stručnu spremu, moraju da prođu obuku i polože stručni ispit, koji nije nimalo lak. Nakon dobijanja licence, njima je omogućeno da obrađuju podatke o nestalim osobama, beguncima od zakona, osobama koje su korisniku određene usluge prouzrokovale štetu, koje protivpravno i anonimno nude određene usluge, kao i o izgubljenim i ukradenim predmetima. Putem medija detektiv može objavljivati fotografije nestalih osoba i predmeta, nuditi nagrade za dobijanje podataka, informacija, dokaza…
S obzirom na to da imamo zakon koji uređuje detektivsku delatnost, možemo reći da detektivi uvek spremno priskaču u pomoć, kako fizičkim licima koja im se obrate, tako i pravnim.– Od usluga za fizička lica izdvojio bih segment pomoći porodici kada su u pitanju problemi s decom koja su u preddeliktnom ili deliktnom stanju, kao i kućne krađe, bračne prevare, ali i u vezi s narkomanijom – kaže vlasnik detektivske kancelarije „Gvozden – Eliot Nes”.
On apeluje na roditelje da obrate posebnu pažnju i strogo vode računa kada su u pitanju aktivnosti njihove dece na društvenim mrežama.
U Srbiji ozbiljnu perspektivu imaju detektivske istrage za velike korporacije i kompanije, koje sve više angažuju upravo detektive. Velike korporacije mahom traže provere CV-a prilikom apliciranja za određeno radno mesto, kao i konsalting o tome kako preduprediti kompanijske krađe i pronevere. Takođe detektiv može da obezbedi klijentima zaštitu poslovnih tajni i očuva bezbednost poslovanja korporacije.
Ističući da se u radu detektiva diskrecija podrazumeva, Grgur naglašava da je poverljivost jedno od najvažnijih načela u njihovom radu.
– Uz valjano obrazložen zahtev, detektivi službenim putem mogu dobiti podatke o boravištu i prebivalištu lica, vlasnicima motornih vozila i plovila, polisama osiguranja, vlasnicima nepokretne imovine, penzijskom i invalidskom osiguranju, potom, podatke iz sudijskih spisa u slučajevima kada na to ima pravo korisnik usluga, kao i podatke iz državnih arhiva, što do sada nije bio slučaj. Pre stupanja na snagu Zakona o detektivskoj delatnosti, detektivi su pribegavali „raznim tehnikama” da bi došli do potrebnih informacija – otkriva za „Dnevnik” detektiv Uglješa Grgur.
Prilikom obavljanja poslova, detektiv može da upotrebi vatreno oružje i fizičku snagu u svrhu zaštite sopstvenog života i telesnog integriteta, ali samo ako ne može da odbije napad na drugi način. Treba napomenuti i to da, kada detektiv primeti neko krivično delo u toku svog rada, u obavezi je da ga prijavi policiji. Sam Zakon o detektivskoj delatnosti upravo to i predviđa, što je obaveza i svakog građanina.
D. Nikolić
Napori ministra Stefanovića urodili plodom
Novosadski detektiv Uglješa Grgur kaže da je, zahvaljujući ministru unutrašnjih poslova Republike Srbije Nebojši Stefanoviću, donet navedeni zakon.
– To je zakon bez kojeg ne bismo mogli da idemo u Evropsku uniju. Kroz propisanu obuku, ispite i licenciranje, detektivska delatnost je stavljena u okvire zakona, a kontrola njihovog rada je poverena policiji – ističe Grgur.