Za povećanje plata i penzija 33 milijarde dinara
U dogovoru s Međunarodnim monetarnim fondom, plate u javnom sektoru biće povećane između pet i sedam odsto, dok će penzionerima početkom narednog meseca biti
isplaćeno 5.000 ili 6.000 dinara, a od početka naredne godine penzije će biti povećane između 1,5 i 1,7 odsto. U Ministarstvu finansija još uvek preračunavaju koliko će u buyetu za ovo dogovoreno i odobreno povećanje trebati novca, ali grube procene pokazuju da će samo za isplatu povišica plata u javnom sektoru, jednokratnu pomoć penzionerima i trajno povećanje penzija u narednoj godini trebati oko 33 milijarde dinara. Samo za jednokratnu pomoć penzionerima biće potrošeno oko osam milijardi dinara iz buyeta, a koliko će novca trebati za povećanje penzija od 1,5 ili 1,7 odsto, tek će se izračunati.
Tako će plate u obrazovanju u proseku biti veće 3.023 dinara, u zdravstvu 2.079, socijalnoj zaštiti 1.724, policiji 2.250 i Vojsci 2.100, dok će penzije biti nešto više od 350 dinara veće. Mada naizgled nije reč o velikim povećanjima prosečnih plata i penzija, ne treba smetnuti s uma da realno nije moglo više i da je i to dogovoreno s MMF-om posledica dobrih ekonomskih pokazatelja u ovoj godini.
S druge strane, nijednog trenutka ne sme se zaboraviti da je Fiskalnom strategijom za ovu godinu i naredne dve predviđeno „zamrzavanje” plata i penzija i da prognoze o njihovom rastu ove godine i 2017. nisu ni zapisane u tom aktu. Ni Fiskalni savet Srbije nije bio za to da se tokom ove i naredne godine povećavaju plate i penzije jer stoji na stanovištu da je za to još uvek rano i da treba sačekati 2018. godinu. Šef misije MMF-a koja je posetila Srbiju Džejms Rouf objašnjava da je povećanje plata i penzija način da građani osete rezultat uspešnih reformi. Ne sporeći da je MMF dozvolom za povećanje plata i penzija pre završetka aranžmana sa Srbijom napravio zapravo presedan, Rouf podseća na to da je slična situacija bila i prošle godine, kada je povećanje bilo ciljano.
– To odražava fiskalnu konsolidaciju – smatra Rouf. – Prihodi su bolji od očekivanih, i to je omogućilo ciljano povećanje plata i penzija. Deo tog uspeha pripada i građanima i zato je važno da ljudi mogu da vide da su reforme uspešne, da se beleži privredni rast, da se rešavaju fiskalni problemi u Srbiji i da se beleži i održi napredak.
Ekonomski rezultati znatno bolji od planiranih stvorili su prostor da se plate u nekim delovima javnog sektora povećaju, ali ekonomisti su složni u oceni da bi Srbija u ovoj godini ostvarila mnogo više da je uspela da se reši javnih preduzeća koja i dalje proizvode ogromne gubitke koji se pokrivaju iz državne kase. Izračunali su da su javna preduzeća – gubitaši zapravo u prošloj i ovoj godini „pojela” sve ono što je država uštedela na smanjenju plata i penzija od novembra 2014. godine. U takvoj situaciji povećanje plata i penzija dogovoreno s MMF-om jeste bilo jedino što su kreatori ekonomske politike u Srbiji mogli utvrditi. Dodatni razlog za borbu za i toliko veće plate i penzije je i verovanje da će više novca u yepu dovesti do porasta potrošnje, a kada ona poraste, može se očekivati novi rast i razvoj.
MMF će Vladi Srbiji za odobreno povećanje plata i penzija u ovoj godini ispostaviti račun već na početku naredne godine, kada očekuje jasnu strategiju za rešavanje pitanja javnih preduzeća i reformu javnog sektora. Rouf ističe da je rok za rešavanje problema javnih preduzeća – gubitaša odmah jer bez toga će ona i dalje „jesti” ne samo povećanje penzija za 1,7 milion penzionera već i plate mnogih zaposlenih u javnom sektoru.
LJ. Malešević
Povećanje može biti preuranjeno
Fiskalni savet Srbije ocenio je da se najavljeno povećanje plata i penzija u narednoj godini, uz nerešene strukturne probleme javnih finansija Srbije, može veoma lako pokazati kao preuranjeno. Naglašava se da se buyetski deo finansijske konsolidacije sprovodi dobro, ali da reformski deo, koji je presudan za trajno ozdravljenje javnih finansija Srbije, obziljno kasni.