Vratiti dedovinu u naturi
Mreža za restituciju u Srbiji saopštila je da, u skladu s tekstom Rezolucije Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta o izveštaju o Srbiji za 2015. godinu, u kojoj se
„ponovo Vlada Srbije poziva da izmeni Zakon o restituciji da bi se uklonile sve zakonske i faktičke prepreke za restituciju u naturi”, ali prevashodno u skladu s potrebama građana Srbije i države Srbije, očekuje da Vlada i Skupština Srbije na prvim narednim sednicama usvoje dva važna zakona.
Vraćanje njiva, stanova i druge imovine u naturalnom obliku umesto plaćanja odštete imaće velike koristi i za naslednike i za državu.
Mreža je pozdravila najavu premijera Aleksandra Vučića da će Srbija doneti zakonski okvir kojim će se pružiti pravda jevrejskoj zajednici za strahote kroz koje su prošle jevrejske porodice koje su ostale bez svojih naslednika.
U saopštenju se podseća na to da je javna rasprava o izmenama Zakona o restituciji okončana je 26. juna 2015, a rasprava o zakonu kojim će se delimično ispraviti nepravda prema žrtvama Holokausta koje nemaju naslednike 18. decembra 2015, te da su na taj način i formalno ispunjeni uslovi da se ti zakoni usvoje bez ikakvih daljih odlaganja.
Kako se ističe, najznačajniji efekti restitucije su i „mogućnosti da više od 350.000 građana učesnika u postupcima restitucije i članovi njihovih porodica, koji čine više od milion i po građana, osim što donose nove poreske prihode, počnu masovno da rade na svojoj imovini, da se samozapošljavaju i zapošljavaju druge, stvore na desetine hiljada malih i srednjih preduzeća i nepovratno započnu stvaranje stabilne srednje klase u Srbiji”.
Dodaje se da su među tim građanima i stotine potomaka žrtava Holokausta, državljana Izraela, Srbije i drugih zemalja, koji zajedno s ostalim građanima strpljivo godinama iščekuju izmene Zakona o restituciji iz 2011. godine da bi im se vratila oduzeta imovina.
D. V.
Bolje za sve
„Izmene Zakona o restituciji omogućavaju brže punjenje buyeta Srbije, ubrzanim, olakšanim i obimom naturalne restitucije, posebno poljoprivrednog zemljišta, dok je za poseban Zakon o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika, predviđena i novčana isplata. Između ostalog, i to je jedan od razloga zašto je prioriteno i važno usvajanje izmena Zakona o restituciji”, navodi se u saopštenju Mreže.