Umesto obećanih 1.000 evra, zarada 2.000 dinara
Kada je pre desetak godina počela podela besplatnih akcija građanima koji su u privatizaciji ostali kratkih rukava, pominjala se suma od bar 1.000 evra za svakoga,
a dobro je poznato da se to nije ostvarilo. Da podsetimo, besplatne akcije u Srbiji dobilo je 4,8 miliona građana, a veliki deo njih nije verovao u priču da će od njih zaraditi 1.000 evra, pa su akcije prodali. Procenjuje se da u Srbiji sada ima tek nešto više od dva miliona tih akcionara.
Pokazalo se da je oko polovine građana koji su ih prodali bilo u pravu jer su vlasnici besplatnih akcija do sada dobili tek nešto više od dve hiljade dinara, a koliko će se novca u budućnosti smestiti u njihove novčanike zavisiće od privatizacije Aerodroma „Nikola Tesla”, Telekoma Srbija i poslovanja Naftne industrije Srbije.
Za sada najviše obećavaju akcije NIS-a, kojima se ovih dana najviše trgovalo na Beogradskoj berzi. U utorak je realizovana trgovina od 13,2 miliona dinara, svaka akcija je porasla 0,7 odsto i bila je 750 dinara. Inače, otkako su akcije NIS-a na Berzi, najveća cena do sada bila je 1.020 dinara po akciji, dok je najniža vrednost bila 442 dinara. O tome šta akcionari mogu ubuduće očekivati od akcija domaće naftne kompanije Branislav Jorgić iz brokerske kuće „Jorgić” kaže:
– Rast cena nafte na svetskom tržištu doprineo je rastu akcija NIS-a, a ako se tako nastavi, izvesno je da će rast biti kontinuiran – objašnjava Jorgić. – Za vlasnike akcija to je dvostruko dobro. Raste vrednost akcija, ali moguće je da će se povećati i dividenda, odnosno prihod koji se preko njih ostvaruje. To će deoničari znati sredinom godine, kada se obično održava Skupština akcionara i kada se raspoređuje dobit.
Sudeći po najavama iz Vlade Srbije, Aerodrom „Nikola Tesla” neće u privatizaciju već će za njega biti data koncesija. Od toga kako će oni koji dobiju koncesiju poslovati, zavisiće i buduća dobit, ali i cena akcija tog preduzeća. Što se tiče „Telekoma”, prodaja je nekoliko puta pokušana, ali država nije bila zadovoljan cenom pa se još ništa nije promenilo. Od privatizacije tog preduzeća zavisiće i dalja sudbina prihoda po osnovu akcija koje su podeljene.
Besplatne akcije nisu dobili svi građani koji su se javili na poziv za upis. To su ostvarili samo oni koji su 31. decembra 2007. godine ispunili propisane uslove – da su tada bili punoletni, da su imali prebivalište u Srbiji i da do tada nisu stekli pravo na akcije u prethodnim privatizacijama. Oni koji nisu ispunili te uslove, nisu postali akcionari, bez obzira na to što su se prijavili za upis.
D. Vujošević
Poštanska štedionica uplaćuje
Podaci o akcijama i vlasnicima vode se u Centralnom registru hartija od vrednosti, a prihode od akcija servisira Poštanska štedionica. U toj banci imaju evidenciju o tome gde su računi građana i gde im se uplaćuje novac. To važi za prodaju akcija, kao i za uplatu prihoda koji se po tom osnovu ostvari. Informacije vezane za te akcije građani mogu dobiti na šalterima Poštanske štedionice, ali i u kol-centru te kuće pozivom na broj 011/20-20-292.