U Malom Pesku velika ulaganja u poljoprivredi
Mali Pesak je selo na severu Bačke sa svega 120 žitelja, poznato je po proizvodnji mleka jer ovdašnji farmeri drže oko 700 krava muzara.
Govedarska farma Đeze Saboa nalazi se s desne strane kraj asfaltnog puta za Male Pijace gde se lomi pod pravim uglom, a preko puta na drugoj strani on je sopstvenim kapitalom i kreditom sinu Viktoru podigao novu najsavremeniju živinarsku farmu za tov pilića.
Otac Đeze i sin Viktor vide budućnost u Malom Pesku. Moderni objekat “Viktor farma” za tov pilića kapaciteta je 30.000 komada, a prvi turnus 8. septembra skoro je u tom kapacitetu, tako da je mlađani 20-godišnji Viktor započeo posao kojim je od dečačkih dana sanjao da će se baviti. Izgrađena je farma površine 1.800 kvadratnih metara u koju je porodično gazdinstvo Sabo uložilo preko 300.000 evra!
Mladi poljoprivredni preduzetnik Viktor Sabo je zahvaljujući podršci porodice dobio itekako dobar oslonac za početak biznisa. Na farmi je angažovano troje zaposlenih, objekat se greje na biomasu pa je treba ložiti u kotlarnicu, a sve ostalo je automatizovano i radi na dugme. Korišćenje biomase kao energenta je bitno, pošto je loženje biomase način da troškovi budu što manji, jer farma mora da se zagreva bez zastoja dok traje tov turnus, a biomasa može da se nabavi u okolini.
Viktor i Đeze objašnjavaju da je u planu da na farmi godišnje imaju šest turnusa, što znači da će tržištu isporučiti 420 tona piletine žive vage spremne za obradu. Zahvaljujući savremenoj tehnologiji pilići koji se stavljaju u tov za 35 dana već dostižu težinu i spremni su da budu upućeni u klanicu.
Viktor je završio srednju školu u Poljoprivredno tehničkom srednjoškolskom centru “Besedeš Jožef” u Kanjiži, gde je mnogo toga naučio, oduvek se interesovao za živinarstvo, a kod kuće od oca Đezea se upoznavao sa gazdovanjem u poljoprivredi.
"Obišao sam više živinarskih farmi da čujem njihovo isksutvo, učio sam u školi, iz knjiga i sa interneta, ali pravo znanje i efekte očekujem na farmi kojom sam počeo da rukovodim", kaže Viktor.
Đeze Sabo je najveći proizvođač mleka u okolini, pa je podizanju živinarske farme za sina Viktora doprinelo upravo njegovo dobro gazdovanje na govedarskoj farmi. Saznajemo da je na farmi trenutno preko stotinu muznih krava i stotinak priplodnih junica. Reka mleka ide u mlekaru “Imlek” u Subotici, kojoj se svakodnevno isporučuje 2.000 do 2.500 litara. Đeze kaže da ostaje privržen mlečnom govedarstvu, ali da nije želeo da sputava sina u ideji da se posveti živinarstvu, pa mu je omogućio da krene sa dobre pozicije iz nove farme. Đeze napominje da na govedarskoj farmi nema uslova za proširenje kapaciteta, najviše zbog toga što nema dovoljno radne snage, da je trnutno na govedarskoj farmi zapošljava šest radnika, ali da ima mogućnosti za držanje do 150 muzara.
"Najveći deo novca sami smo obezbedili, ono što je nedostajalo dopunili smo bankarskim kreditom, a li i pored toga što smo uložili značajna sredstva još nije sve završeno. Biće potrebno još da se investira. Farma je započela rad uslužnim tovom pilića za “Topiko” iz Bačke Topole, jer u ovom poslu moramo imati neku sigurnost", smatra Đeze Sabo.
Na otvaranju živinarske farme “Viktor farm” bio je i predsednik kanjiške opštine Robert Fejstamer, ne skrivajući zadovoljstvo što ostvaruju velika ulaganja u poljoprivredi.
"Ukoliko bi svaka investicija bila ovako uspešna, a investitori ovako spretni, onda bi se sigurno ostvarila u opštini ideja o tome da što više mladih ljudi ostane ovde", kaže Fejstamer i dodaje da mu je jako drago i zbog toga što postoje i takvi ulagači, kao što je ova porodica, koja bukvalno bez pomoći, iz sopstvenih sredstava, investira u budućnost.
Lokalna samouprava dala je logističku i adnimistrativnu podršku da bi se ispoštovali rokovi koji su bili zahtevni.
"Farmom će rukovoditi veoma mlad čovek, pa se nadam da će ovo biti dobar primer za svakoga na teritoriji opštine, da može ovde da se započne biznis i ne treba za to da se ode u inostranstvo. Za unapređenje i razvoj poljoprivrednih gazdinstava i preduzetništva mogućnosti su otvorene za korišćenje podsticajnih sredstava iz pokrajinskih i republičkih izvora, a na našem području koriste se i podsticajna sredstva posredstvom Fondacije “Prosperiteti” koje je za imaoce dvojnog srpskog i mađarskog državljanstva obezbedila Vlada Mađarske", kaže Fejstajmer.
Porodica iz Malih Pijaca za podizanje živinarske farme nije koristila podsticajna sredstva, nego je pored sopstvenih sredstava gazdinstva ono što je nedostajalo namirila kreditom banke. Ali, Geza i Viktor Sabo ističu da su prilikom izgradnje živinarske farme imali svesrdnu i ekspeditivnu podršku opštinske administracije iz Kanjiže, što je omogućilo da se moderna farma u Malom Pesku izgradi veoma vrzo, za samo četiri meseca.
"Oko papirologije u opštini su sve blagovremeno uradili, jer da nije toga ne bi mogli postići da se farma izgradi tako brzo", hvali Đeze Sabo opštinsku administraciju Kanjiže.
Zahvaljujući tome svoj posao su na vreme odradili i izvođači: za metalnu konstrukciju “Metal vork” iz Novog Orahova i za tehnologiju i opremu “Jomapeks” iz Novog Sada.
Ako sve bude išlo po planu, na placu gde je podignuta farma, mesta imaju urbanističku dozovlu još za dva objekta istog gabarita i najmodernije tehnologije. Đeze Sabo objašnjava da na sadašnjoj lokaciji imaju dozvolu za tov 60.000 pilića u turnusu.
Milorad Mitrović
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Kanjiža. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine)